banner
5 latest demands
Stavební práce - obklady + dlažba
Přístavba výtahové šachty
Dodávka školního nábytku
Fotovoltaické elektrárny
Elektrikářské práce - nová elektroinstalace
5 latest offers
STŘÍHAČKA BETONÁŘSKÉ SÍTÍ MAFIX 6000
VOLNÁ KAPACITA! Drcení plastových výlisků
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Dodávky CNC dělících strojů
Automatické parkovací systémy GREEN Center

Nejčastější hříchy českých domácností. Od meruňkové po televizor

12/02/2013

Zajímalo nás, jakými nedostatky trpí české interiéry, s jakými prohřešky se návrháři a bytoví architekti při své práci setkávají. Oslovili jsme tedy několik z nich a poprosili je o názor. Jejich odpovědi jsme tematicky setřídili a sestavili následující seznam nejčastějších hříchů Nejčastěji zmiňovaným problémem českých bytů je jejich nepromyšlená koncepce. Jednotlivé kusy nábytku se k sobě barevně ani materiálově nehodí. Tím vzniká nesourodý a přeplácaný prostor."Lidé stále nakupují nové a nové solitéry a doplňky, které často neodpovídají ani rozměrem. Interiéry jsou pak přecpané vším možným a působí chaoticky. Starší byty mívají mnoho malých místnosti a celý prostor působí stísněně," říká designérka Iva Bastlová ze studia Ideal interiéry.

Nedostatek úložných prostor

Na úložné prostory se bohužel nemyslí už při zpracování projektu, přitom různé výklenky, vestavěné skříně, technické místnosti a šatny schovají spoustu věcí. Bez nich lidé prostor zaplňují skříněmi a policemi, do kterých se ukládané věci nevejdou a prostor tak vypadá neuklizeně.

"Toto je chyba už projektantů a developerů. Cenné čtvereční metry chtějí vidět raději v obýváku, který potom zdobí sušák s prádlem nebo žehlicí prkno, protože ho není kam jinam dát," prohlašuje návrhářka Dana Krčmářová z ateliéru Live in Itt.

Technická řešení: moc oken škodí

Viditelné rozvody elektřiny a tepla bývají problémem spíše starších bytů, vzhledem k tomu, že za dobu používání prostoru již většinou došlo k mnoha dílčím změnám uspořádání interiéru. Ale i nové byty mohou mít své technické nedostatky, zejména špatně promyšlené umístění rozvodů elektřiny. U nových developerských projektů bývají příliš levné obklady, podlahy a instalace, často chybí rozvody pro dostatečné osvětlení.U nových bytů mívají lidé požadavek na co nejvíce oken, designéři Věra a Petr Tomíčkovi z Toto studio k tomu dodávají: To je samozřejmě přínosné, světlý byt je skvělý, ale často pak není kam umístit televizi, stůl a další nábytek, byť je ho poskrovnu. Nastává problém s průchody, špatnou orientací již zmíněné televize. Byt také bývá v letním období přehřátý a řeší se clonění oken.Ondřej Borovec ze společnosti Keepline také zmiňuje tzv. provozní slepotu. Byt má spoustu nedodělaných věcí, na které si majitelé zvykli a nemají snahu je dokončit.

Osvětlení, barvy a podlahy: meruňková výmalba a buk

Osvětlení je často poddimenzované, v každé místnosti je jeden vývod uprostřed stropu a zapomíná se na světlo pro vytvoření nálady, na čtení, nad jídelním či konferenčním stolkem a podobně.

Častým hříchem je příliš barevný interiér. Kombinace mnoha barev prostor tříští. Používají se ostré pastelové barvy jako pomerančová, pistáciová, lososová, či "meruňkový mor". Takové barvy podle mnohých designérů vypadají lacině a příliš neuklidňují.

"Smrtící kombinací je meruňková výmalba a nábytek v dekoru buk. Vše pak splyne v jeden těžký celek, který místnost zadusí. Lidé podléhají představě, že teplého a útulného interiéru lze docílit pouze použitím teplých barev. Pak jsou dvě stěny žluté, dvě oranžové, sedačka červená…a ono to nějak nefunguje," myslí si návrhářka Leona Fousková.

 

 

Daslší informace a fotografie naleznete zde

 

 

http://bydleni.idnes.cz

 



Do you want to be informed about demands before others? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU