banner
5 nejnovějších poptávek
TDS – Greenway
Linka na výrobu masných a zeleninových výrobků
Novostavba chodníku
Poptávka - nacenění komplexního provedení dodávky a montáže konstrukce výtahových šachet pro osobní výtah
ČOV a splašková kanalizace
5 nejnovějších nabídek
Soustruh S50 CNC (ZPS Zlín) GO mechanické části ukončena 9/22
Použité oktabíny k prodeji
Koše do šachtových pecí
OCELOVÉ PLOŠINY
Inspekce regálových systémů a ocelových plošin

Živý plot má spoustu výhod

05/06/2013

Krásně tvarovaný živý plot udělá mnohem víc parády než ten klasický. S ročním obdobím může měnit své zbarvení a být k tomu i užitečnou dekorací. Přitom nás dokonale ochrání před hlukem, prachem, větrem i pohledy sousedů.

Na první pohled se zdá, že máme k výběru mnoho druhů stromů a keřů, které lze použít na osázení živého plotu. Když se ale zamyslíme nad jejich požadavky, zjistíme, že se nám hodí pouze některé. Rostliny jsou různě náročné na stanoviště, složení půdy, světlo a vlhkost. Některé jsou opadavé, jiné stálezelené, různá je i jejich výška, vzhled, údržba.

Typy zelených plotů

Základní dělení je jasné a otázka zní: jehličnan, nebo listnáč? Oba mají své přednosti, ale i zápory. Také se můžeme rozhodnout pro živé ploty tvarované, volně rostoucí, vysoké nebo nízké.

Podle prodejců zahradnických center jsou v posledních letech oblíbené listnaté stromy, i když je s nimi větší práce (shrabování listí, tvarování). Není ale divu: odmění nás jedinečným pohledem na měnící se zeleň (pučení listů, květ, podzimní zbarvení). Také máme stále více rádi volně rostoucí živé ploty, i když u nich musíme počítat s vyššími nároky na prostor.

 

Výsadba živých plotů

Výsadba probíhá od jara do podzimu. Vhodné stanoviště je prosluněná část či polostín s kvalitní, vlhkou zeminou.

Před vlastním sázením půdu zryjeme po celé délce plánovaného umístění minimálně v šířce 1,5 m, odstraníme plevel, vrchní zeminu uhrabeme. Dobrým pomocníkem je provázek a kolík, protože s jejich pomocí vyměříme přesné rozestupy mezi rostlinami a dodržíme rovnou linii výsadby.

Vždy platí: čím vyšší plot, tím dále sázíme rostliny od sebe. Za ideální se počítá 3 až 5 kusů na metr délky. Vhodná hloubka podle druhu rostliny je od 20 do 40 cm.

Po vysázení kořeny přihrneme zeminou a nezapomeneme rostlinu vydatně zalít.

Jako hnojivo poslouží nejlépe kompost nebo průmyslové hnojivo s pomalým uvolňováním na bázi dusíku a čpavku.

plot_400_01

Plotové nůžky jsou určené k zastřihávání a tvarování živých plotů. Mohou mít různé podoby: elektrické, benzinové, akumulátorové.

FOTO: Mountfield

Umělé zelené ploty

Novinkou na trhu jsou umělé živé ploty, které jsou dobrým tipem pro každého, kdo potřebuje clonu hned. Umělý živý plot je téměř k nerozeznání od přírodního originálu. Nabízí přitom spoustu výhod: nepotřebuje stříhat, zalévat, snese jakoukoli půdu. Imituje různé druhy stromů (jehličnatých i listnatých dřevin, jako jsou mj. zimostráz, bobkovišeň, břečťan).

Rostlina se snadno a rychle instaluje na pletivo, různé plotové dílce, zábradlí i zeď. Umělá rostlina je UV odolná, voděodolná, nabízí dokonce možnost úprav rozměrů a tvarů. Ideální je jako ochrana proti větru, zastínění okolí bazénů (nepadá listí), ochranný ovin kmenů stromů. Životnost se odhaduje na 3 až 8 let, cena závisí na typu imitované rostliny (od 195 Kč/m2).

 

plot1_400_01

 

 

Více informací k článku najdete zde

 

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU