Veletrh FOR ARCH 2019 jako partner pro vaše stavební plány. Poradí, jaké dotace lze čerpat Praha, 1. dubna 2019 – Jubilejní 30. ročník veletrhu FOR ARCH přinese kromě novinek a trendů z oblasti stavebnictví také klíčové informace, jak pro své bydlení získat dotace. Ať už se jedná o rekonstrukci, výstavbu nebo koupi domu i bytu, pomoci může příspěvek. Jaké peníze jsou nyní k dispozici? I to zjistí návštěvníci ve dnech 17. až 21. září v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.
Dotace na bydlení pro mladé je úvěrový program na pořízení nebo modernizaci obydlí pro občany do 36 let pečující o dítě do 15 let. Úvěr lze využít na realizaci novostavby nebo koupi rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 140 m², nebo koupi bytu do 75 m². Na modernizaci bydlení lze čerpat min. 30 000 Kč, max. 300 000 Kč; na výstavbu nebo koupi rodinného domu 2 000 000 Kč, nejvýše však 80 % skutečných nákladů / ceny sjednané včetně ceny pozemku; na koupení bytu max. 1 200 000 Kč, opět nejvýše 80 % ceny sjednané. Správa a vedení úvěru je bez poplatků, zdarma je i odborná pomoc a konzultace s pracovníky Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Martin Klouda ze SFRB k tomu říká: „Program se týká jen bytů a domů, které slouží k trvalému bydlení. Financovat lze jen stavbu, nikoli pozemek. Program lze kombinovat i s jiným typem financování, například s hypotékou od banky. Jen SFRB požaduje zástavu nemovitosti nebo pozemku na prvním místě. Lze stavět i na cizím pozemku, ke kterému má stavebník právo stavby, ale zástava se pak týká třetí osoby, která je vlastníkem pozemku. Financování je průběžné. Úroková sazba je bezkonkurenčně nejnižší a stejný trend se dá očekávat i v budoucnu.“
Dotační titul Nová zelená úsporám v roce 2019 nabízí pro majitele rodinných domů dotace na výstavbu, na zateplení a na zdroje energie. Na výstavbu můžete žádat o dotaci až 300 000 Kč, při využití obnovitelných zdrojů až 450 000 Kč. V části zateplení rodinného domu jsou dotace určeny na zateplení obvodových stěn, střechy, stropu a podlah, výměnu oken a dveří, odborný posudek a technický dozor, zelené střechy, využití tepla z odpadních vod a venkovní stínicí techniku. O dotaci mohou požádat vlastníci nebo stavebníci rodinných domů, fyzické i právnické osoby. Získáte až 50 % celkových způsobilých výdajů, nejvýše 550 000 Kč podle rozsahu opatření vedoucích k úsporám energie.
„Podpora instalace venkovní stínicí techniky byla do programu NZÚ nově zařazena především proto, že ve výsledku přinese ještě větší energetické úspory. Může se jednat o předokenní žaluzie, rolety či slunolamy. Vhodně zvolená technika má tepelněizolační schopnosti, v zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění, v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly,“ vysvětlila důvody Lucie Früblingová, mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR. „Požádat můžete současně s dotací na zateplení nebo s výměnou oken. Výše podpory činí 500 nebo 1000 Kč/m2 stíněné plochy. Částka se liší dle způsobu ovládání stínicí techniky,“ poznamenala.
V části dotace na zdroje tepla lze získat příspěvek na solární termické a fotovoltaické systémy, systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu (rekuperace), výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem, pro právnické osoby na výměnu lokálních topidel na tuhá fosilní paliva (např. kamna využívaná jako hlavní zdroj tepla na vytápění). Fyzické osoby mohou čerpat obdobně z kotlíkových dotací. V této kapitole NZÚ jsou dotace fixní 35 000 nebo 50 000 Kč na termické solární systémy, 35 000–150 000 Kč na fotovoltaické solární systémy, 75 000 nebo 100 000 Kč na instalaci systémů řízeného větrání se zpětným získáváním tepla, 25 000–100 000 Kč na výměnu neekologického zdroje tepla. Získat můžete až 50 % celkových způsobilých výdajů, nejvýše 350 000 Kč.
Majitelé rodinných domů mohou žádat o finanční příspěvek na výměnu starých, neekologických kotlů na pevná paliva v kotlíkových dotacích. Administrace kotlíkových dotací je v rámci jednotlivých krajů. Mimořádný dotační bonus platí pro majitele rodinných domů za kombinaci dotace z programu Nová zelená úsporám s dotací z 2. a 3. vlny tzv. kotlíkových dotací.
Dešťovka je dotační titul, kde můžete čerpat až 50 % nákladů na využití dešťové vody v domácnosti. O konkrétní výši rozhoduje, zda plánujete zachytávání dešťové vody pro splachování v domácnosti (možnost čerpat až 30 000 Kč a 3 500 Kč za každý m3 záchytné nádrže), pro zalévání zahrady a využívání vody jako užitkové až na 45 000 Kč a dalších 3 500 Kč za každý m3 záchytné nádrže, v případě využívání přečištěné odpadní vody až na 60 000 Kč. Nejjednodušší zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady je dotováno až na 20 000 Kč a dalších 3 500 Kč za každý m3 záchytné nádrže.
Vedle velkých dotačních titulů jsou k dispozici další – specifické Například Příspěvek na zvláštní pomůcku představuje dávku určenou lidem s těžkým zdravotním postižením. V rámci stavebních řešení je v tomto programu poskytována dotace například na stavební práce spojené s uzpůsobením bytu, koupelny nebo WC, za účelem jeho používání postiženou osobou, pomůcky usnadňující pohyb jako nájezdové ližiny, přenosná rampa, schodolez, schodišťová plošina, schodišťová sedačka, stropní zvedací systém.
Na veletrhu FOR ARCH tradičně nabízí poradenství Ministerstvo životního prostředí ČR, ale o dotacích vědí i jednotliví vystavovatelé a rádi poradí na koho se obrátit, případně sami s vyřízením dotací pomohou. Například jak ušetřit za elektřinu a plyn výběrem dodavatele poradí na stánku TZB-info, na stánku ESTAV budou k dispozici praktické příručky Jak koupit bydlení a Povolování staveb a právní rady zdarma.
Více informací najdete na: www.forarch.cz.
Lucie Bártová Senior PR manažerka bartova@abf.cz
Tisková zpráva vydána ve spolupráci s TZB-info. |