banner
5 nejnovějších poptávek
Oprava VZT
Nákup víceúčelového vozidla
Revitalizace budovy
Připojení FVE
Parkovací stání
5 nejnovějších nabídek
Stavebnictví
OHÝBAČKA BETONÁŘSKÉ OCELI - SPECIAL 42S
Horizontální vyvrtávačka WH 10 CNC po generální opravě a modernizaci
Zajistíme úklid sněhu z komunikací
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS

Střecha chrání náš domov

22/03/2013

salvator_srechy_386_02

 

Šikmá nebo plochá střecha? Chránit náš domov před nepříznivým počasím je hlavní funkcí střechy. Materiál krytiny a tvar střechy výrazně ovlivňuje celkový architektonický vzhled, možnost využití místností v patře a zároveň i celkové náklady na stavbu. Proto bychom měli návrhu střechy věnovat nemalou pozornost.


strecha-000-titulkas645_645_01

Střecha a její typy

Obecně lze střechy rozdělit na šikmé a ploché. Nejrozšířenější u rodinného typu domu je šikmá střecha. Sedlová střecha patří k nejrozšířenějším druhům střech. Její největší výhodou je jednoduchá konstrukce a dává možnost užití podkroví a především nemá žádné komplikované detaily, kde by hrozilo zatékání. Dva štíty u sedlové střechy umožňují osvětlit místnosti v podkroví klasickými okny, které většinou vyjdou levněji než okna střešní. Doplní-li se klasický štít o šikmou rovinu, vzniká tak tzv. valba, střecha valbová. U valbové střechy je nutno počítat se snížením podkroví. Valbový typ střechy je vhodný u rozložitých typů staveb, neboť opticky stavbu snižuje. Polovalbová střecha vzniká kombinací střechy sedlové a valbové. Polovalbovou střechu najdeme především na starších selských staveních, kdy se tímto typem střechy dosahovalo snížení štítu. Módní záležitostí se poslední dobou stává střecha pultová. Jedná se o střechu, která má spád jen na jednu stranu. Pokud je sklon u pultové střechy rovnoměrný a není příliš velký, je využití podkroví neomezeno. V případě pultové střechy musíme ovšem pečlivě vybírat střešní krytinu, neboť ne všechny střešní krytiny jsou pro tento typ střechy vhodné. Dalším typem střechy je střecha mansardová, jejímž autorem je francouzský architekt Mansart. U mansardové střechy je poměrně náročná konstrukce, nehledě na to, že její konstrukce je určena pro větší rozpony (osové vzdálenosti podpor) a díky náročnosti detailů může dojít k nejedné technologické chy­bě.

Krovy střechy

Nejčastějším materiálem krovu je dřevo, ovšem můžeme se setkat i s krovy ocelovými nebo železobetonovými. Konstrukce krovu ovlivňuje zejména sklon střechy, její tvar a rozpětí. Krokevní /hambálková/ soustava je s krokví a kleštin nebo rozpěr. Stojatá stolice je klasický typ krovu, kdy jsou sloupky svislé. Ležatá stolice má sloupky šikmé a svislé vaznice, ty soustřeďují zatížení do podpor, kdy je tak méně namáhán vazní trám. Kozová stolice má šikmé vaznice i sloupky a sloupky se soustřeďují do osy krovu.

Střešní krytiny

Pálená střešní taška

palena-taskas180_180

V našich končinách je asi nejrozšířenějším typem klasická střešní taška. Mezi nejstarší patří keramické pálené tašky. Pálená střešní taška je vyráběna ze směsi hlíny a jílů, kdy líc je pokryt jílovým kalem s obsahem křemičitých oxidů a oxidů kovů. Po vypálení získává střešní taška vysoký lesk, nebo je matná až pololesklá engoba. Z hlediska barevnosti je možno vybírat z velmi široké nabídky, od klasické červené až po temně černou. Metr čtvereční střešní tašky má hmotnost 35 až 45 kilogramů. Keramické pálené tašky jsou vhodné pro všechny typy šikmých střech, při zachování tzv. bezpečného sklonu.

Betonové tašky

Konkurentem pálené střešní tašky jsou tašky betonové. Pro užití betonové tašky je potřeba zohlednit dimenzování krovu, neboť váha betonové střešní tašky je 45 až 70 kilogramů na metr čtvereční. Betonové střešní tašky mají dlouhou životnost a pevnost.

Střešní šindel

Zajímavou alternativou střešní krytiny jsou střešní šindele s keramzitovým posypem. Střešní šindele jsou lehké a tak je možné je pokládat i na starší méně únosné krovy. Šindele se pokládají na podklad z plného bednění a jsou vhodné i pro pultové střechy. Šindele se upevňují pozinkovanými nebo hliníkovými hřebíky. Velmi efektně působí šindele s kovovou úpravou povrchu. Výhodou střešní šindele je především nízká hmotnost a díky samolepicím tvarovkám a asfaltovému tmelu je možné vytvářet náročné technické detaily střechy.

Břidlice

Jednou z málo užívaných variant střešní krytiny je břidlice. Štípaná břidlice se dostává do popředí díky zajímavé struktuře, temné barvě a lesku. Dlouhá životnost a snadné opracování ji opět dostávají do popředí zájmu a tak je používána pro střechy, které mají být ozdobou na dlouhá léta.

Plechová střecha

Další z mnoha možností střešní krytiny je plechová střecha. Plechové střechy mohou být v provedení klasické pálené nebo betonové střešní tašky. Předností plechové střechy je velká variabilita barev a tvarů, možnost užití na rekonstruované i nové stavby, nízká hmotnost a především snadná montáž. Životnost plechové střechy záleží na materiálu a povrchové úpravě.

„Střecha nad hlavou“

Vybírejte tedy pečlivě, neboť „mít střechu nad hlavou“, znamená mít kam se vracet a mít domov.

 

http://firmy.industry-eu.cz/salvator-strechy-sro

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU