![banner](/images/banner1_lite.jpg)
Realizace rekonstrukce objektu | ![]() |
Vývoz a likvidace odpadů | ![]() |
Realizace opravy čerpadel | ![]() |
Vzdělávání pro členy | ![]() |
Dodávka CNC vertikálního obráběcího centra | ![]() |
30/10/2012 |
Renovace starého nábytku může být nutnost, když nemáme finance na nový. Ale i radost, chceme-li zachovat stylové kousky a jsme manuálně zruční. Renovace je pak jediný způsob, jak prodloužit životnost zajímavým kusům nábytku. A nejen v interiéru. I na zahradě máme spoustu laviček, stolů a jiných předmětů, s nimiž se nechceme rozloučit, a které stojí za opravu. Aby renovovaný nábytek vypadal dobře, musíme vědět, jak na to. Nejdřív zjistíme, v jakém stavu nábytek je a prověříme, co mu chybí – např. odlámané řezby, poškozené rohy, madla nebo kování. Ovšem, mohou se projevit i škody způsobené dřevokazným hmyzem. Dražší předměty raději svěříme odborníkům. Neodborným zásahem bychom je mohli nenávratně poškodit a snížit tak jejich hodnotu. Správný postup renovaceCílem renovace je uvést dřevěný kus nábytku do původního stavu. To vyžaduje nejdříve odstranit všechny vrstvy povrchové úpravy, u čalouněného nábytku pak všechny potahové a tvarovací materiály včetně pružin.
Pár restaurovaných polohovacích křesel, 20. století, artdeco, křesla jsou ebenizována, pocházejí z Čech. FOTO: GALERIE 22 Vhodný prostor je nezbytností. Proč? Počítáme s tím, že při práci se bude nejen prášit, lepit, vrtat, ale také tu budeme muset nechat věci nějaký čas rozdělané. Rozebrání předmětu – výrobek nejdříve rozebereme na jednotlivé díly, z čepovaných spojů vyndáme hřebíky a kovové sponky. Ty se nám později budou hodit pro připevnění nového čalounění. Oprava konstrukce – vadné nebo poškozené konstrukční spoje nahradíme novými. Podmínkou je použití stejného druhu materiálu.
Na odstranění povrchu použijeme postupy mechanické, chemické i kombinované. K tomu nám poslouží odstraňovač starých nátěrů, různé škrabky, brusný papír a kartáče. Dřevo zásadně brousíme ve směru vláken, aby na povrchu nevznikly příčné rýhy. Po zvlhčení obroušeného výrobku vyniknou různé vady. Oprava zjištěných vad povrchu předchází povrchové úpravě. Promáčklá místa propaříme žehličkou, větší prohlubeň zakapeme lakem po vyschnutí povrchu. Odtrženou dýhu podlepíme disperzním lakem a přitáhneme svorkami, drobné vady opravíme přibarveným tmelem. Poté zbytky lepidla řádně osmirkujeme. Před povrchovou úpravou výrobek jemně přebrousíme a očistíme od prachu. Úspěšnost oprav odhalí voda s přísadou klihu.
Barevnou paletu židlí docílíme různě namíchanými odstíny, navíc je můžeme párovat hlavně díky jejich univerzální a harmonické kráse. FOTO: AKZONOBEL Při nanášení nátěrů se řídíme pokyny výrobce. Osvědčily se vodou ředitelné výrobky. Kvalitního povrchu dosáhneme naředěnými nátěry s opakovaným přebroušením a očištěním povrchu od prachu. Finální montáž následuje až po důkladném zaschnutí jednotlivých dílů a očistění všech konstrukčních spojů od přebytků laku. Když do sebe jednotlivé díly zapadají, přistoupíme k sestavení předmětu. Na lepené součásti naneseme lepidlo a necháme pořádně zaschnout. Fládrování, politurování, pískování, patinování a moření jsou technologie, s nimiž se při renovaci či opravě povrchových úprav setkáváme dnes jen zřídka.
Více informací k článku najdete zde
www.novinky.cz |
Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU
Poptávky a nabídky Industry-EU