banner
5 nejnovějších poptávek
Smaltované bezpečnostní tabulky
Nákup majetku - zabezpečení BOZP
Pořízení nového probírkového harvestoru
Pořízení užitkového vozidla
Pořízení užitkového vozidla
5 nejnovějších nabídek
Stavebnictví
OHÝBAČKA BETONÁŘSKÉ OCELI - SPECIAL 42S
Horizontální vyvrtávačka WH 10 CNC po generální opravě a modernizaci
Zajistíme úklid sněhu z komunikací
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS

Recyklace elektrospotřebičů pomáhá chránit životní prostředí i lidské zdraví

26/09/2012

Mnoho českých domácností má doma nefunkční elektrospotřebič. Kutilům totiž často přijde škoda vysloužilce vyhodit, protože by jeho součástky mohly ještě přinést užitek. Opak je ale pravda! Pokud se lidé rozhodnou pro demontáž elektrického výrobku, pak nejen, že škodí životnímu prostředí, ale sebe i své okolí vystavují velkému zdravotnímu riziku. Elektrospotřebiče totiž obsahují řadu nebezpečných látek jako je například kadmium, rtuť, olovo, polybromové bifenyly nebo azbest. V chladničkách se navíc nachází i freony, které se vyskytují jak v chladicím okruhu, tak i v izolační pěně korpusu. Pokud se tyto látky dostanou do přírody, pak mohou způsobit nezvratné škody.

"Chladničky patří ke zvláštním druhům spotřebičů, které vzhledem k obsahu nebezpečných látek mají speciální způsob zpracování. Pokud by došlo např. k odstřižení kompresoru nebo chladící mřížky, unikne do ovzduší nejen olej, ale i freon," vysvětluje Roman Tvrzník, generální ředitel ELEKTROWIN a.s. a dodává: "Freon pak ztenčuje ozónová vrstva a na Zemi dopadají škodlivé UV paprsky, které způsobují různá onemocnění jako např. zánět spojivek nebo dokonce rakovinu kůže."

Aby již nedocházelo k poškozování životního prostředí, uložila Evropská unie výrobcům a dovozcům elektrozařízení, aby freony již pro výrobu nových spotřebičů nepoužívali, případně je omezili na nezbytné minimum. Ve starších spotřebičích jsou ale stále. "Většina chladniček vyskytujících se v současné době ve zpětném odběru obsahuje freony. Je ale třeba si uvědomit, že i v nových přístrojích se používají látky, které vyžadují odborné zpracování. Lidé by si měli uvědomit, že správnou recyklací lze získat celou řadu druhotných surovin, které mohou být použity v další výrobě," říká Roman Tvrzník.

Při demontáži elektrozařízení musí specializované firmy dodržet zákonem stanovený postup, který spočívá v přednostním vyjmutí všech částí obsahujících nebezpečné látky. Následně se součásti bez nebezpečných látek drtí a třídí podle druhu materiálu pro recyklaci. Recyklovatelné materiály jsou použity pro výrobu nových produktů, kde nahrazují primární suroviny. "Pokud se podíváme podrobněji na chladničky, pak v závislosti na typu spotřebiče lze využít až 90 % jejich hmotnosti. Recyklací jedné chladničky lze získat až 20 kg železa, 16 kg plastů," uzavírá Roman Tvrzník.

Proto by lidé měli odevzdávat vysloužilé elektrospotřebiče na místa zpětného odběru. Nesmí přitom zapomínat, že přístroje musí být v kompletním stavu. Seznam míst zpětného odběru je umístěn na www.elektrowin.cz

 

 

 

www.enviweb.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU