21/12/2011 |
Zjednodušení administrace Operačního programu Životní prostředí, zefektivnění čerpání dotací, obnovení certifikace na národní úrovni i nová výzva pro veřejné budovy o objemu až 2,5 miliardy korun – to jsou nové aspekty tohoto druhého největšího operačního programu v ČR, přes který k nám proudí evropské dotace pro ochranu životního prostředí. Zjednodušení administrace a zrychlení čerpání dotací. V rámci maximalizace snah o zrychlení čerpání prostředků EU a dohnání zpoždění, které vzniklo v předchozích letech*, vyhlásí MŽP v roce 2012 výzvy v OPŽP na celou zbývající alokaci a dále bezodkladně zahájí konkrétní kroky ke snížení náročnosti svých postupů a zjednodušení administrace prostředků OPŽP. Pro všechny dosud nerozdělené prostředky budou vyhlášeny výzvy na příjem žádostí tak, aby v průběhu roku 2012 (nejpozději do prvního čtvrtletí 2013) byly alokovány prostředky na všechny konkrétní projekty u konkrétních žadatelů. Ti pak budou mít 3 roky na to, aby realizaci svých projektů dokončili a požádali o proplacení. Schvalování projektů se tak plánuje výrazně urychlit a zkrátit tak, aby od předložení projektu do vydání rozhodnutí uplynuly maximálně dva až tři měsíce.
Projekty na protipovodňová opatření se rozrůstají. V současnosti je schváleno 165 žádostí s celkovými náklady 1 457 642 378 Kč, dalších 169 žádostí s celkovými náklady 1 198 384 887 Kč je ve stavu hodnocení (byly podány v rámci poslední, tj. 27. výzvy). Byl zaznamenán podstatný nárůst žádostí o dotaci na realizaci projektů, které zlepšují povodňové služby a preventivní protipovodňovou ochranu nebo se zabývají zmenšováním povodňových průtoků systémem přírodě blízkých protipovodňových opatření. V rámci oblasti podpory 1.3 – Omezování rizika povodní bylo vyhlášeno 5 výzev, přičemž tři z nich byly vyhlášeny v posledních dvou letech a s dalšími se počítá do příštího roku.
Obnovení certifikace výdajů po důkladné kontrole vybraných 92 projektů. V oblasti pozastavené certifikace výdajů OPŽP došlo k několika pozitivním změnám. Ze strany OPŽP došlo ke splnění většiny požadavků Komise, které se týkaly provedení auditů zaměřených na kontrolu řídících a kontrolních systémů, účetní závěrky nebo kontroly veřejných zakázek. Ve vztahu k certifikačnímu procesu na národní úrovni obnovil certifikační orgán (kterým je Ministerstvo financí) v říjnu 2011 jak proplácení souhrnných žádostí, tak i proces certifikace výdajů OPŽP na národní úrovni. Byla vyhlášena v pořadí už 5. certifikace výdajů OPŽP. Aktuálně se certifikační proces nachází ve fázi kontroly uvedených podkladů, Posledním požadavkem Komise pro obnovení certifikace je kontrola u vybraného vzorku projektů (92 projektů), která by měla probíhat v první polovině příštího roku. Až po vyhodnocení kontrol zváží, zda odblokuje proplácení peněz, které bylo pozastaveno kvůli loňské kauze korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Komise platby pozastavila letos na jaře. Příjemců se zásah nedotkl, protože dotace jim úřady proplácejí z prostředků českého státního rozpočtu, teprve následně stát výdaje vyúčtovává s Komisí. Kvůli pozastavení peněz z celkem pěti dotačních programů tak ale zřejmě stoupne plánovaný schodek státního rozpočtu. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nedávno uvedl, že kvůli problémům s takzvanou certifikací dotací bude schodek mezi 140 až 150 miliardami, nikoli plánovaných 135 miliard. Zablokován je také regionální program Severozápad a operační program Doprava. U programů Jihozápad a Podnikání a inovace už Komise od zadržování peněz ustoupila. Vyjednává se také o případných přesunech mezi jednotlivými oblastmi podpory, například na modernizaci veřejného osvětlení, jako to funguje v mnoha zemích EU.
Deset miliard na některé vodohospodářské projekty budou využity na jiné projekty. Evropská komise odmítla spolufinancovat celkem 45 projektů rekonstrukce čistíren odpadních vod nad 2000 EO (včetně předimenzované a předražené rekonstrukce ČOV Praha, ČOV Kladno, či ČOV Slaný) v hodnotě zhruba 10 miliard korun, a to z důvodů v minulosti uzavřených nevýhodných smluv (v rámci privatizace) s novými vlastníky (soukromými firmami), které například délkou smluvního vztahu nebo absencí pravidel provozu a sankcí způsobují, že vysoký provozní zisk plyne jen do těchto soukromých firem, ale zároveň negenerují žádný kapitál pro budoucí rekonstrukci či modernizaci infrastruktury. Ti vlastníci a provozovatelé, kteří splní podmínky Komise ohledně regulace vodohospodářského trhu, mají vysokou šanci na získání dotace, u ostatních je to nereálné. O peníze ale ČR nepřijde, budou totiž využity na jiné projekty v jiných oblastech OPŽP, konkrétní plán bude znám na začátku příštího roku.
Nalezení dodatečných prostředků na zateplování veřejných budov. MŽP zahájí na začátku příštího roku příjem žádostí na zateplování veřejných budov. Předpokládaný objem dotace bude 2,5 miliardy Kč. V současné době čeká MŽP na finální schválení ze strany EK, které lze očekávat ke konci tohoto roku. Do výzvy bude možné předložit projektové žádosti segmentu veřejných budov i projekty, které nebyly podpořeny v rámci dotačního programu Zelená úsporám. Výzva pro předkládání projektů realizace úspor energie (zateplování) je plánována na únor a březen 2012. S ohledem na změnu příslušné směrnice, kterou EK upravila, bude nutné u některých projektů přepracovat některé povinné přílohy.
V příštím programovacím období chce mít MŽP vlastní operační program. V současné chvíli sice není příliš jasné, jak bude vypadat nová struktura operačních programů. Každopádně Ministerstvo životního prostředí se diskuse aktivně účastní a jeho cílem je mít vlastní operační program. S tím souvisí i provedení některých organizačních a strukturních změn na Státním fondu ŽP tak, aby došlo k efektivnímu čerpání dotací, jejich kontroly apod. Kvůli hospodářské krizi se ale počítá s určitým poklesem objemu finančních prostředků, zatím zhruba jenom o šest procent. Zřejmě důležitější bude ale debata o postavení a roli jednotlivých členských států vůči Evropské komisi, resp. zesílení jejich kompetencí a možností rozhodovat. Například u nově zaváděného tzv. instrumentu mainstreamingu (povinnost pracovat na zastavení změn klimatu) hrozí, že stát, který nebude pracovat patřičně na zastavení změny klimatu, nemusí dostat podporu z evropských peněz i v oblastech, které se změn klimatu netýkají. Jinými novinkami jsou tzv. princip kondicionalit nebo výkonnostní prémie. To je princip, kdy úspěšné státy s úspěšným čerpáním evropských peněz budou moci čerpat mnohem více než ty státy, které se tak skvělými výsledky pochlubit nemohou. Pro korupční prostředí ČR to vypadá spíše jako diskvalifikující atribut. Panuje tu také jistá obava, aby toto nebylo zneužito jako nástroj, který by jednotlivé státy tlačil do opatření, jež nejsou jejich národními zájmy.
Odkazy:
Aktuální harmonogram výzev OPŽP na rok 2012 Zveřejněný plán výzev je pouze orientační, skutečné termíny příjmu žádostí stejně jako dílčí omezení oblastí podpory budou zveřejněny vždy až s vyhlášením dané výzvy. http://www.opzp.cz/soubor-ke-stazeni/42/12668-plan_vyzev_16_12_2011.pdf
Poznámky: *Česká republika může v současném programovacím období 2007-2013 vyčerpat celkem 26,7 miliard eur, tedy 763,7 miliard korun, z evropských strukturálních fondů (Evropského fondu pro regionální rozvoj a Evropského sociálního fondu) a Fondu soudržnosti. Peníze z těchto fondů putují ke konečným příjemcům prostřednictvím komplikované soustavy 26 operačních programů. Největší objem peněz zaujímají tři sektorové programy: OP Doprava (21,8 %), OP Životního prostředí (18,5 %, tedy 141,3 mld. Kč) a OP Podnikání a inovace (11,5 %). Od počátku programového období k říjnu 2011 bylo podáno 71 114 žádostí o podporu v celkové hodnotě 1 119,2 mld. Kč. To představuje 146,5 % celkové alokace. Řídící orgány doposud vydaly 31 685 smluv o poskytnutí dotace v celkové výši 529,6 mld. Kč, což činí 69,3 % celkové alokace. Proplacené prostředky na účty příjemců dosahují 272 mld. Kč, tedy 35,6 % celkové alokace. Vyčerpané prostředky činí 113,3 mld. Kč, což je jenom 14,8 % celkové alokace. Nejpomaleji ze všech probíhá bohužel čerpání peněz v rámci OP Životního prostředí: pouhých 24,4 % objemu alokace je kryto smlouvami (34,8 mld. Kč), příjemcům bylo proplaceno jen 18,8 % (26,9 mld. Kč) a vyčerpáno bylo doposud 7,6 % (10,9 mld. Kč) celkové alokace. Program měl přispět částkou 57 miliard na stavbu nových městských čističek a na ochranu před povodněmi, částkou 38 miliard na výstavbu obnovitelných zdrojů energie, snižování emisí kysličníku uhličitého a zateplování domů, částkou 22 miliard na odstranění starých ekologických zátěží a částkou 17 miliard na ochranu krajiny. Zájem ale není vyrovnaný. Zatímco o peníze na zateplování je obrovský, částku na vodu se Česku zřejmě vyčerpat nepovede.
|
Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU