banner
5 nejnovějších poptávek
Poptávka - položení dlažby
Poptávka - natření střechy
Nákup ochranných prostředků
Oprava podlahové krytiny
Nákup kompresorů a příslušenství
5 nejnovějších nabídek
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS
Frézky nástrojářské - FNGP 40 CNC, výrobce INTOS
Soustruhy CNC - Masturn 50 CNC, výrobce MAS
Lisy hydraulické - P6381, výrobce Stanko SSSR
Soustruhy hrotové - SU 100/2000

Jak vyseparovat maximum odpadu pro další využití, aneb není jen ruční dotřiďování.

13/10/2011

Lze to dělat i jinak, jen chtít…

 

            Níže uvedené úvahy a náměty vyplývají z reálných zkušeností LFM - servis s.r.o., největší  prodejní a servisní organizace lisů odpadů v ČR i SR, zastupující již 10 let  největšího evropského výrobce lisů HSM Pressen Německo a 3 roky významného evropského výrobce poloautomatických a plněautomatických třídících linek, firmu BEZNER Německo.      

 

            Prakticky všechny obce, města, odpadové firmy, … se prezentují realizací v současnosti preferovaného trendu v nakládání s  komunálními odpady – tříděním. Čerpají všemožné dotační finance, částečně se na financování podílí vlastními zdroji, avšak ve výsledku  provozují  bohužel v mnoha případech neefektivní, dnes již zastaralé technologie, kde odpady jsou pouze dotřiďovány (primárně separované občany – ty vytřídí občané), ostatní končí uloženo na skládkách, eventuelně ve spalovnách (směsné komunální odpady). Proč? Neumíme nebo nechceme odpady dokonaleji zhodnotit? Nechceme investovat do moderních technologií? Chceme nadále „zakopávat“ suroviny, které mohou být vysoce výnosným artiklem, nehledě na šetření životního prostředí, nastartování systému ekologického myšlení  pro další generace, zejména pro našich děti?  Ujasněme si prosím pojmy a možnosti při zpracování odpadů.

 

Základní rozdělení dotřiďovacích-třídících linek

-         Malé dotřiďovací pultové linky (pro primárně separované odpady) – slouží k dotřídění občany vyseparovaných odpadů (barevné kontejnery, eventuelně odpadů separovaných ve firmách, … ). Jsou vhodné pro kapacitu cca 40-150 t primárně separovaných odpadů / měsíc, vytřídění „čistých“ odpadů probíhá výlučně ručně, standardně do u zvýšeného pultu zavěšených big-bagů, koncové zařízení by měl být lis, z produkce HSM vhodný HSM HL 3521, v případě menšího  množství materiálu lis HSM V-PRESS 860 (cenově výhodný, balíky EUR paleta, vázání drátem). Linku navrhuje, projektuje a dodává LFM (www.lfm.cz).

-         Dotřiďovací linky s ručním tříděním (pro primárně separované odpady) – slouží k dotřídění občany vyseparovaných odpadů (barevné kontejnery, eventuelně odpadů separovaných ve firmách, … ). Jsou vhodné pro kapacitu cca 150-500 t primárně separovaných odpadů / měsíc, vytřídění „čistých“ odpadů probíhá výlučně ručně v klimatizované třídící kabině, suroviny jsou pracovníky obsluhy-třídění vhazovány do separačních boxů pod kabinou, koncové zařízení by měl být plněautomatický lis, produkující  tzv. „obchodovatelné“ balíky, z produkce HSM model HSM VK 5512  a výše (HSM VK 6015, HSM VK 7215, … ). Linku navrhuje, projektuje, vyrábí v kooperaci a dodává LFM (www.lfm.cz).

-         Poloautomatické třídící linky (pro primárně separovaný a směsný komunální odpad) – slouží k dotřídění občany vyseparovaných odpadů (barevné kontejnery, eventuelně odpadů separovaných ve firmách, … ) a  ke třídění odpadů směsných komunálních (černé kontejnery). Jsou vhodné pro kapacitu cca 500-1000 t / měsíc primárně separovaných odpadů + směsných komunálních odpadů. Vytřídění „špinavých“ směsných odpadů ze směsi komunálního odpadu probíhá částečně na vstupu automaticky v rotačních a vibračních sítech, magnetickým separátorem kovů, případně některých složek optickými třídiči. Další „čisté“ složky jsou dotříděny ručně v klimatizované třídící kabině, suroviny jsou pracovníky obsluhy-třídění vhazovány do separačních boxů pod kabinou, koncové zařízení by měl být plněautomatický lis, produkující  tzv. „obchodovatelné“ balíky, z produkce HSM model HSM VK 5512  a výše (HSM VK 6015, HSM VK 7215, …  HSM VK 12018). Linku navrhuje LFM + BEZNER, projektuje BEZNER a dodává LFM (www.lfm.cz). Pro účely doplňkové výroby alternativních paliv se doporučuje na jeden z výstupů třídírny osadit drtič, který ze zbytkové nerecyklovatelné frakce vytvoří výstup, vhodný  k využití jako palivo.

-         Plněautomatické třídící linky (pro směsný komunální odpad a odpad primárně separovaný) – slouží ke třídění směsných  komunálních odpadů (černé kontejnery), eventuelně doplňkově pro roztřídění a zpracování primárně separovaných odpadů. Jsou vhodné pro kapacitu cca 2000 a více t / měsíc všech odpadů. Vytřídění  odpadů probíhá  plněautomaticky po rozdružení v příjmovém bunkru, ze kterého putuje rovnoměrný materiálový tok do rotačních a vibračních sít, dále pak do optických třídičů, magnetických separátorů, separátoru nemagnetických kovů, zbytkový  materiál pak na konci linky prochází menší nadzemní kabinou, kde pracovníci obsluhy provádějí dohled, případně ruční výběr minimálního množství využitelného odpadu. Koncové zařízení by měl být plněautomatický lis, produkující  tzv. „obchodovatelné“ balíky, z produkce HSM model HSM VK 7215, …  HSM VK 12018R.  Pro účely výroby alternativního paliva je nutné na výstup ještě osadit kapacitně odpovídající drtič.  Linku navrhuje LFM + BEZNER, projektuje BEZNER a dodává LFM (www.lfm.cz). 

 

Materiálové výstupy z linek po separaci

-         vyseparovaný kvalitní materiál vhodný pro účely recyklace (materiál balíkován)

-         vyseparované spalitelné složky, vhodné po úpravě drtičem k využití jako alternativní palivo (odvoz ve velkoobjemových kontejnerech).

-         bioodpad, vhodný ke zpracování a následnému využití pro rekultivace terénu, zavážky, …

-         zbytková nevyužitelná frakce – uložení na skládku 

 

Nebojme se plněautomatického třídění

Plněautomatické třídící linky, které mimo jiné v ČR prozatím nejsou v provozu, mají oproti ručnímu třídění celou řadu výhod, převažujících nad snad jedinou nevýhodou, a to vyšší pořizovací cenou. Při dostatečném množství materiálu  a precizně fungujícímu provozu se však tato nevýhoda poměrně rychle smaže a plněautomatické třídění přináší níže uvedená pozitiva:

-         vysoká účinnost třídírny a čistota vyseparovaných materiálů

-         velká kapacita linky (ručním tříděním nikdy nedosažitelná)

-         využitelnost pro směsné komunální odpady (ruční třídění není z hlediska hygieny možné)

-         minimalizace nákladů na lidskou práci, pracovní pomůcky, zázemí zaměstnanců, …

-         minimalizace pracovních úrazů, poškození zdraví zaměstnanců, ….

 

 

V případě zájmu o bližší technické informace, eventuelně o prohlídku fungujícího provozu plněautomatického třídění u našich partnerů v Německu, jsme připraveni Vám poskytnout komplexní služby.  LFM  realizuje i dodávky a zajišťuje servis samostatných lisů HSM řad HSM V-PRESS (vertikální-paketovací), HSM HL (poloautomatické-horizontální) a HSM VK (plněautomatické-kontinuální).

 

Fotografie k článku zde

 

LFM – servis s.r.o.

Suchý Vršek 2099/49

158 00  Praha 5

tel.: 251 624 916

mobil: 603 457 957

lfm@lfm.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU