banner
5 nejnovějších poptávek
Chodník podél silnice
Stavební úpravy objektu
Sanace napadených částí krovu
Výroba a dodání silničního značkovacího stroje
Stavební úpravy a přístavba objektu
5 nejnovějších nabídek
STŘÍHAČKA BETONÁŘSKÉ SÍTÍ MAFIX 6000
VOLNÁ KAPACITA! Drcení plastových výlisků
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Dodávky CNC dělících strojů
Automatické parkovací systémy GREEN Center

Ekologické bydlení ve slaměném domě

12/02/2013

Vyučený tesař Lukáš Čejna z Kruplova si splnil svůj sen. V rodné vsi postavil tradičními postupy takzvanou Slaměnku, dům z přírodních materiálů. Jde o přirozeně nízkoenergetickou a ekologickou stavbu, se kterou dokonce vyhrál v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR, přezdívané Ekologický Oscar.

V klidné vesničce nedaleko Jindřichova Hradce žije Lukášova rodina už po generace a on sám tam má hluboké kořeny. Také se stavbami rodinných domů má bohaté zkušenosti. Nelze se tedy divit, že projekt Slaměnky byl pro něj snem i výzvou. Díky jeho vzdělání a zkušenostem byla i architektonická příprava a konstrukční projekt stavby v jeho rukou.

"Hlavní inspiraci jsem pochopitelně hledal u našich předků, kteří tímto způsobem dříve stavěli prostě kvůli tomu, že jim nic jiného nezbývalo. Museli se přizpůsobit místním podmínkám," prozrazuje zdroj svého nápadu Lukáš Čejna.

OCHRANA PŘED VODOU

Nejdůležitějším krokem u podobné stavby je ochránit ji před vodou, aby se dožila plánované životnosti několika desítek let. Dům proto stojí na kamenných základech se třiceticentimetrovým podvětráváním v mírně vyspádovaném terénu od středu stavby ke krajům, aby se voda nemohla držet pod ní.

Výčet materiálů potřebných na stavbu tohoto patrového, nepodsklepeného domku s půdorysem 16 x 8 metrů, není nijak dlouhý. Kromě na objednávku dodané rákosové střechy, ústřední pece s komínem a oken stačí dřevo, kámen, sláma, hlína a rákos. Čejna svépomocně a bez použití jediného hřebíku nebo kovových součástí vyrobil nosný skelet, jenž vyplnil půlmetrovou vrstvou slámy. Ta je potažená hliněnou omítkou a pískovo-jílovým štukem. Na vnější omítku použil na dřevěných sloupcích králičí pletivo, na které nanesl vrstvu směsi z rozředěné jílové hlíny, hnoje, pilin, slámy a písku. Stěny nakonec natřel vápenným nátěrem, díky kterému sláma přirozeně dýchá a vyrovnává se s různými teplotními podmínkami.

KOMBINACE VZORŮ

"Slaměnka představuje kombinaci několika stavebních vzorů od klasických slaměných domů přes dřevostavby až ke kamenným stavbám. Snažil jsem se poskládat dohromady různé způsoby staveb, které jsem viděl jinde," říká o projektu jeho hrdý stavitel. A nejen to. Získat za projekt cenu pro něj bylo nejen povzbuzením, ale i odměnou - pro ten nejlepší z 221 přihlášených projektů bylo totiž připraveno půl milionu korun.

Jak sám říká, v domě chtěl zachovat přirozené členění místností. Jednoduchá obdélníková dispozice mu umožnila rozdělit prostory na soukromou část s velkou ložnicí a koupelnou a návštěvní část s velikým pokojem, sloužícím jako kuchyň i obývací pokoj. Toto řešení optimálně využívá teplo hliněných kamen v přízemí, sloužících i jako pec na vaření, čímž udržuje náklady na vytápění domu velmi nízko.

ELEKTŘINU NAHRADÍ BIOMASA

V blízké budoucnosti se dům dočká ještě druhé menší pece na ohřev vody. Dnes ji tesař ohřívá elektřinou. Pec na dřevo po roztopení vydrží teplá dva dny, nejméně na dvanáct hodin pak zajistí dostatek tepla pro polovinu domu. Izolační vlastnosti slámy jsou vynikající, takže v létě je v něm opravdu příjemný chládek, v zimě se snadno vytápí. Elektřina se jinak používá jen na provoz osvětlení, některých spotřebičů a vodního čerpadla.

Slaměnka svépomocí přišla na dva miliony korun. Tedy na sumu, která je v porovnání s běžnými novostavbami nižší, přičemž se u nich nemůžete pochlubit speciálním řešením nebo vlastní prací. Slaměnka je přátelská k přírodě a slibuje harmonické bydlení. Návštěvy zde oceňují zvláštní klid a pohodu.

 

slamenydum_501

 

KONCERT PRO KÁMEN, DŘEVO, SLÁMU, HLÍNU A RÁKOS

"Slaměnku mohu všem doporučit," říká letošní vítěz ekologických oskarů Lukáš Čejna.

> Jaký ohlas mělo vítězství v soutěži E.ON Energy Globe Award?

Zaznamenal jsem jenom pozitivní ohlasy. Gratulovali mi jak sousedé a příbuzní, tak prostřednictvím internetu zcela neznámí lidé. Myslím, že podobné soutěže jsou potřebné, protože ukazují lidem nové možnosti bydlení nebo energetických úspor, o kterých předtím třeba neměli ani tušení. A i vyhlašování výsledků v televizním přenosu bylo pro mě zážitkem. Jsem pochopitelně rád, že jsem vyhrál. Navíc mě těší, že o mém vítězství rozhodli kromě poroty také diváci a lidé, hlasující po internetu.

 

Další informace k článku najdete zde

www.enviweb.cz

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU