banner
5 nejnovějších poptávek
Poptáváme plastové odpady Balíková LDPE fólie
Poptáváme plastové odpady Balíková LDPE fólie
Veřejná zakázka - Dodávka CNC brusky na kulato a dvou CNC ostřiček
Nákup posilovacích strojů
Dodávky zásahové obuvi
5 nejnovějších nabídek
Barevné koncentráty 25 t
Prodám:Plnivo - filler masterbatch 24 T
Prodám:Absorbér vlhkosti (Desiccant) 24 t
Nabídka filamentů pro 3D tiskárny - www.tiskve3d.cz
Filament PLA od 299,-

Azbest ve stavbách: tichý zabiják

18/01/2012

V posledních měsících se opět vynořuje problém s azbestem ve stavbách – a to zejména ve školních zařízeních, což je velmi nebezpečné pro zdraví dětí i vyučujících. Azbest, jinak také nazýván osinek, byl ve stavebnictví považován za materiál budoucnosti. Zhruba před 30 - 40 lety se hojně používal v celé Evropě pro své příznivé tepelné a mechanické vlastnosti. Nejširší využití našel azbest ve stavebnictví, kde v současné době také představuje největší problém.

Azbest se obecně v budovách může nacházet díky svým výborným izolačním vlastnostem především ve střešních a podlahových krytinách, ve ventilačních rourách, v pláštích lehkých příček, v dlaždicích, ve vodovodních a odpadních trubkách, v elektrické izolaci, v tepelné izolaci kotlů, v požárních uzávěrech ve stropních dutinách, stoupačkách, podhledech, či fasádách.

Azbest je jednoznačně klasifikován jako prokázaný lidský karcinogen – nebezpečná jsou jeho mikroskopická vlákna poté, co jsou vdechnutá či spolknutá organismem. V podstatě všechny formy azbesty jsou klasifikovány jako látky způsobující rakovinu s prodlouženou latentní dobou mezi 10 až 40 lety mezi vystavením a propuknutím nemoci (nejčastěji azbestóza, mesotheliom, rakovina jater, žaludku atd.).

Podle ILO (Mezinárodní organizace práce) zabíjí azbest v Evropě ročně kolem 5 000 pracovníků ve stavebnictví, celosvětově zatím umřelo minimálně 100 000 lidí. Většinou je příčinou úmrtí rakovina plic. V průmyslových zemích západní Evropy, Severní Ameriky a v Japonsku každoročně umírá na rakovinu plic až 20 000 lidí, na mezoteliom až 10 000 lidí.

Navzdory všeobecně známým rakovinotvorným vlastnostem se azbest stále těží, a jeho těžba dokonce roste. Světová produkce činila 2,13 mil. tun v roce 2002, 2,15 mil. tun v roce 2003 a 2,23 mil. tun v roce 2004, asi třetina z tohoto množství pochází z Ruska. Dokonce se pořádají odborné konference, které poukazují na azbest jako na materiál, který není škodlivý, a je žádoucí a výhodné ho používat. Kanada, která to sama zakázala, těží a expeduje dvě stě tisíc tun azbestu ročně, především do rozvojových zemí. Uvádění výrobků obsahujících azbest na trh je ale v ČR (od roku 1997), podobně jako ve všech zemích Evropské unie (od roku 2005), už mnoho let zakázáno.

Při výstavbě v 70. a 80. letech se používaly takzvané boletické panely – je z nich postaveno mnoho sídlištních škol, ale i zdravotnických zařízení nebo nákupních středisek. Podle poslední analýzy České školní inspekce zveřejněné na konci minulého roku vyplynulo, že z těchto azbestových desek je u nás postaveno minimálně 293 škol.Nadprůměrné množství nebezpečných azbestových vláken bývá právě v okolí budov částečně postavených z azbestových stavebních materiálů anebo když jsou tyto budovy bourány či renovovány.

Koncentrace azbestu ve vnitřních prostorách závisí na druhu a místě použití azbestu ve stavbě a stavu azbestových materiálů: zda jsou ještě v dobrém stavu či se již drolí a dochází tak k uvolňování vláken do ovzduší. Koncentrace azbestu naměřené běžně v bytech, domech, školách, a v dalších budovách s azbestem se pohybuje od 100 do 10 000 vláken na metr krychlový – limitní koncentrace vláken ve vnitřním prostředí staveb je přitom max. 1 000 vláken na metr krychlový (minerální vlákna o průměru menším než 3µm a délce vlákna ≥ 5 µm, kdy poměr délky a průměru vlákna je větší než 3:1). Ovšem z hlediska rizika rakovinového mezoteliomu není bezpečný žádný limit. Například ve Velké Británii se považuje za „dobrý stav“ ve školách max. koncentrace 500 vláken na metr krychlový.

Nejvíce jsou azbestem zdravotně ohroženy bohužel právě děti: mají totiž vyšší vnímavost ke karcinogenům v důsledku nevyzrálosti organismu (u dětí 2-16 let odhadem až 3x vyšší), mají delší délku dožití a tím i vyšší riziko vzniku onemocnění i při dlouhé latenci, mají vyšší depozice azbestu v plicích v důsledku odlišných anatomicko-fyziologických charakteristik dýchání.

Odkazy:

Problematika azbestu ve vnitřních prostorách škol

http://www.szu.cz/2012-problematika-azbestu-ve-vnitrnim-prostredi-skol

Praktická příručka pro bezpečné postupy nakládání s azbestem

http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/brozury/AZBEST.verze_pro_web_SZU.pdf

Azbest v pracovním prostředí

http://www.szu.cz/tema/pracovni-prostredi/azbest-v-pracovnim-prostredi?highlightWords=azbest

Podrobnosti o azbestu

http://arnika.org/azbest

Azbest v legislativě

http://www.khskv.cz/Azbest/legislativa.htm

Jak se likviduje materiál, který je zákeřnější než terorista

http://technet.idnes.cz/jak-se-likviduje-material-ktery-je-zakernejsi-nez-terorista-pli-/tec_reportaze.aspx?c=A070708_173502_tec_reportaze_rja

Nejčastější české/československé výrobky z azbestu (výroba ukončena mezi léty 1990 a 2000):

* střešní krytina Eternit a Beronit
* vlnitá střešní krytina různé velikosti podle „vlny“
* interiérové velkoplošné desky - Dupronit A,B,C, Ezalit A, B,C
* květinové truhlíky a zahradní doplňky různé velikosti a tvaru
* zástěny, podložky lokálních zdrojů tepla (např. podložky pod elektrické a plynové vařiče, zástěny ke kamnům na pevná paliva)
* nástřikové hmoty Pyrotherm (protipožární nástřiky na ocelové konstrukce)
* brzdové obložení v automobilech
* hřebenáče, tvarovky a střešní větrací prvky
* izolační azbestové šňůry
* netkané textilie NETAS
* izolační desky ID a IDK
* tlakové a kanalizační roury a tvarovky tzv. „kolena“
* exteriérové a podstřešní desky Dekalit, Lignát, Cembalit, Cempoplat, Unicel
* sendvičové desky s polystyrenem
* desky Pyral (požárně odolné sendvičové desky s vlnitou hliníkovou fólií v jádru)
* desky Izomín, Akumín, Calothermex (tepelně izolační desky)
* asfaltové desky a pásy (obsahují mikromletý azbest)

Likvidace azbestu ze staveb je ekonomicky velmi náročná. Odhadem podle množství azbestu ve stavbě, počtu jednotlivých měření a množství celkového nebezpečného odpadu, který je třeba uložit na zabezpečenou skládku, vychází cena na jeden menší byt v rozmezí 50 až 200 tisíc korun, u větších staveb pro hromadný pobyt osob i několik milionů.

 

http://ekoporadenstvi.ic.cz
http://ekoporadce.g6.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU