![banner](/images/banner1_lite.jpg)
Realizace rekonstrukce objektu | ![]() |
Vývoz a likvidace odpadů | ![]() |
Realizace opravy čerpadel | ![]() |
Vzdělávání pro členy | ![]() |
Dodávka CNC vertikálního obráběcího centra | ![]() |
12/07/2012 |
Frekventované trasy kolem domu a v zahradě si zaslouží pozornost hned z několika důvodů. Nestojíme o jejich zarůstání plevelem, případně rozmočení. Prostě chceme, aby vypadaly hezky. Vzhled materiálu, jímž povrch vyšlapaných pěšin zpevníme, by měl ladit s materiály použitými na terase domu i se stylem domu. K betonové stavbě se hodí betonová dlažba, k cihlovému domu zase dlažba z pálené hlíny nebo alespoň v zemitých odstínech. V blízkosti dřevěné stavby vyniknou pěšinky z přírodního kamene nebo z nařezaných špalků. Než začneme stavětPodle toho, k čemu má cesta sloužit, zvolíme její šířku. Přístupové cesty bývají nejširší, obvykle až 1,5 m. Příjezdové cesty pro větší auta mohou být i širší. Dlažbu složenou z menších obdélníků střídají za brankou pásy sestavené ze dvou větších obdélníků. Chodník je tak vzhledově šetrnější k přírodnímu okolí. FOTO: HORKA STAVEBNÍ Chodník v šířce 1 m se uplatní v blízkosti místa s posezením, pěšinkám mezi záhonky a řadami s keříky stačí 50 cm. Chodník stavíme na suchém, rovném podloží, aby se po čase nezvlnil, nerozpadal. Počítáme také s tím, že kolem stromů s povrchovými kořeny může dojít k narušení struktury sebebytelnějšího chodníku, takže místo, kudy má vést, vybíráme s respektem k přírodě.
Pevné podloží potřebuje silnou vrstvu štěrku (15 až 20 cm) ve vyhloubené trase, v trvale podmáčené půdě zavedeme drenážní trubky. Na štěrk položíme vrstvu písku, spáry vysypeme směsí cementu a písku nebo vyplníme maltou. Můžeme mezi nimi nechat prorůstat i trávník, to však už vyžaduje trvalejší péči. Ať se pěšinky klikatí!Kudy povedou zahradní cestičky? Nejlepší je nechat pěšinky nejprve vyšlapat obyvateli domu v přirozeně používaných cestách za jednotlivými cíli (altán, pergola, jezírko, bazén). Cesty od branky ke vchodovým dveřím nebo od vjezdové brány ke garáži bývají zpravidla přímé, nejkratší. Naopak v zahradě se stromy, studnou, krbem, skalkou a květinami se často něčemu vyhýbáme. Volíme klikatící se chodníčky, které působí, jakoby na zahrádce vyrostly. Ohyby mezi stromky a keři opticky zahradu prodlouží, zdůrazní její jednotlivé zóny. Na nejfrekventovanější širší trasy, jako je příjezdová cesta, použijeme materiály odolné proti zatížení, mechanickému poškození i povětrnostním vlivům.
Betonová šachovnice Casado v odpočinkovém místě zahrady. Cena od 777 Kč/m2. FOTO: GODELMANN Krásu drobných keřů a záhonků podpoří drobné přístupové cesty vysypané drobnými valouny, drcenou kůrou nebo z nášlapných kamenů. Zajímavě působí střídání materiálů, přetnutí pěšinky schůdky, kameny nebo jiným vzorem v dlažbě, ornamentem. Na ohybech chodníku zpomalujeme chůzi, stejně jako na užších cestách a nerovném povrchu nebo při pohledu na vzory a mozaiku v dlažbě. Venkovní pěšiny tak ovlivňují rychlost chůze a celkový dojem ze zahrady, který si po její prohlídce odneseme.
Více informaci k článku najdete zde
www.novinky.cz |
Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU
Poptávky a nabídky Industry-EU