Severní Morava zvládla přechod na digitální televizní vysílání bez problémů. Potvrdil to nejen reprezentativní průzkum Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (dále jen „NKS“), ale i spokojenost televizních diváků během vánočních svátků. Na konci roku 2011 totiž došlo postupně ve 3 termínech k masivnímu vypínání zemského analogového televizního vysílání a o Vánocích bylo k dispozici až na několik výjimek již pouze digitální vysílání. Lidem, kteří by se na tuto situaci včas nepřipravili, hrozila ztráta možnosti sledovat televizi. V průzkumu zhodnotilo 55 % obyvatel územní oblasti Ostrava informovanost o digitalizaci jako dobrou a 45 % dokonce jako velmi dobrou.
Zemské analogové vysílání bylo na severní Moravě vypnuto ve 3 termínech. 31. 10. bylo ukončeno zemské analogové vysílání v územní oblasti Jeseník, 11. 11. v územní oblasti Ostrava a 30. 11. došlo k definitivnímu vypnutí veškerých analogových vysílačů České televize (zejména na Zlínsku a Jesenicku). Hladký průběh vypínání a vysokou účinnost informační kampaně potvrdily ohlasy na bezplatné informační lince 800 90 60 30 i na webových stránkách. „Vánoce jsou pro televizní vysílání vždy velkým zátěžovým testem. Byli jsme proto připraveni na velký nárůst počtu volání na infolinku i ohlasů a dotazů na webu, nicméně nic takového se nestalo. Televizní diváci byli na digitalizaci dobře připraveni,“ říká předseda NKS Zdeněk Duspiva.
Týden po vypnutí analogu v územní oblasti Ostrava zde NKS provedla také reprezentativní průzkum, ze kterého vyplývá, že o chystaném přechodu vědělo 97 % obyvatel. „Vzhledem k tomu, že dle průzkumu ze začátku září bylo na zemském analogovém televizním vysílání v územní oblasti Ostrava závislých již pouze 8 % obyvatel a ostatních se tedy jeho vypínání netýkalo, je 97 % neuvěřitelně vysoké číslo,“ komentuje výsledek Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání. S nějakými problémy se při řešení přechodu setkalo pouze 19 % obyvatel přijímajících DVB-T signál. 81 % lidí přešlo na digitální vysílání zcela bez problémů. 67 % obyvatel řešilo vše svépomocí, 33 % využilo služeb odborné firmy.
Průzkum se zaměřil i na hodnocení samotné informační kampaně, která před vypínáním analogu v územní oblasti Ostrava běžela. 55 % obyvatel zhodnotilo informovanost jako dobrou, 45 % dokonce jako velmi dobrou. Žádný z respondentů nehodnotil informovanost jako nedostatečnou. „Díky intenzivní informační kampani přešlo 94 % obyvatel na příjem digitálního vysílání již před termínem vypínání analogu, což je nejlepší potvrzení efektivity kampaně,“ dodává Tadeáš Novák.
Průzkum pro Národní koordinační skupinu realizovala společnost CCcentre s.r.o. týden po vypnutí zemského analogového televizního vysílání v územní oblasti Ostrava. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak byli občané na digitalizaci připraveni a zda byli dostatečně informováni. Průzkum byl proveden metodou „face to face“ ve dnech 19. 11. – 3. 12. 2011 v různých lokalitách územní oblasti Ostrava. Cílový vzorek 600 respondentů kopíroval sociodemografické charakteristiky obyvatel této územní oblasti.
Další informace o digitalizaci na www.digitalne.tv nebo na infolince 800 90 60 30.
Více informací: Tadeáš Novák tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání E: tadeas.novak@prkonektor.cz T: +420 277 000 454 M: +420 731 412 507
O Národní koordinační skupině Národní koordinační skupina (NKS) je centrálním koordinačním orgánem, jehož zřízení schválila vláda ČR z důvodu potřeby koordinovat celý proces přechodu na digitální vysílání s přesahem do mnoha resortů a oblastí. NKS realizuje informační kampaň, jejímiž hlavními pilíři jsou bezplatná infolinka 800 90 60 30 a webové stránky www.digitalne.tv Více viz www.digitalne.tv a www.mvcr.cz/digitalni-televizni-vysilani.aspx |