banner
5 nejnovějších poptávek
Tlaková kanalizace
Rekonstrukce elektroinstalace
Park vč. nákupu a osazení překážek
Nábytek - vybavení učebny
Rekonstrukce silnice
5 nejnovějších nabídek
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS
Frézky nástrojářské - FNGP 40 CNC, výrobce INTOS
Soustruhy CNC - Masturn 50 CNC, výrobce MAS
Lisy hydraulické - P6381, výrobce Stanko SSSR
Soustruhy hrotové - SU 100/2000

Rostliny, které provoní zahradu

02/07/2012

Vůně přidává zahradě další rozměr. Nevidíme ji, a přesto oslovuje naše smysly. V létě za slunečných rán a vlahých večerů bývá zvláště pronikavá a podmanivá.

 

Vůně má na lidskou psychiku blahodárné účinky. Dokonce se využívá k léčebným procesům - všichni už známe aromaterapii. Přestože se s vůněmi setkáváme každý den, většinou zůstávají bez povšimnutí. S létem ale přichází pohoda, venku trávíme více času, a tak si opojné aroma zahradních rostlin můžeme dosyta vychutnat.

Správná volba

Výběr voňavých rostlin lze přirovnat k výběru parfému. Jde o čistě subjektivní záležitost. Co se líbí jednomu, nemusí být to pravé zrovna pro nás a naopak.

 

kvetina_400

 

Večernici vonnou (Hesperis matronalis) uplatníme v přírodně pojatých zahradách, kde se může zcela bez zábran semenit. Mladé listy se přidávají do letních salátů.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Před koupí si rostliny otestujeme. Většinou čicháme ke květu, ale vonět mohou i listy a borka. Někdy je cítíme už z dálky, jiných se musíme nejprve dotknout. Důležité je vybrat ty správné druhy a odrůdy, protože ne vždy všechny voní. Je tomu tak např. u oblíbených plamenek (Phlox) či pivoněk, ale i růží. Které rostliny jsou tedy ideálním zdrojem letních vůní?

Vonící klasika

Z růží nikdy nezklamou po medu a mandlích vonící sněhobílá odrůda Winchester Cathedral, svěží zlatožlutá Graham Thomas či sytá ovocná vůně vínového kultivaru Falstaff. Stejný požitek nám přinese planá růže svraskalá (Rosa rugosa) s jednoduchými, zářivě růžovými květy, které se později mění v masité šípky.

 

Pravou rozkoš čichovým buňkám poskytují také lilie, zvláště pak lilie královská (Lilium regale), lilie bělostná (L. candidum) a senzační červenorůžový kultivar Star Gazer. Všechny kvetou ve středním létě a vyžadují propustnou půdu.

Selskou zahrádku obohacují hvozdíky (Dianthus), plamenka latnatá (Phlox paniculata) a po citrusech vonící zavinutka (Monarda didyma) s aromatickými listy, která nemá ráda sucho v létě a mokro v zimě.

Klenoty mezi letničkami a přenosnými rostlinami

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus), drobnokvětá tařicovka přímořská (Lobularia maritima), okrasný tabák (Nicotiana), vanilkový otočník (Heliotropium aborescens) a citronový muškát patří k nejlepším.

Květy tabáku, pupalky (Oenothera) a dvouleté večernice (Hesperis matronalis) s hřebíčkovým aroma potěší nos při večerní procházce.

 

kvetina1_400

 

Hvozdíků (Dianthus) existují tisíce a většina voní. Na obrázku je kultivar ,Doris‘.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Keře a bylinky

Na žádné vonné zahrádce by neměla chybět sladká vůně pustorylu (Philadelphus) a zimolezu obecného či ovíjivého (Lonicera caprifolium, L. periclymenum). A samozřejmě ani kolekce bylinek. Nejintenzivněji své aroma šíří levandule, dobromysl (Oregano), pelyněk (Artemisia), máta, smil (Helichrysum) a rmenec (Chamaemelum nobile), který spolu s mateřídouškou snese i sešlápnutí. Když přidáme šantu (Nepeta) a agastache (Agastache), vznikne snová a neodolatelná směsice.

 

Více informaci a fotografie k článku najdete zde

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU