banner
5 nejnovějších poptávek
Kancelářské židle a čekárenské lavice
Pořízení hutního materiálu
Odkanalizování obce a výstavba ČOV
Dodávka nábytku
Dodávání kapalného dusíku
5 nejnovějších nabídek
STŘIHAČKA BETONÁŘSKÉ OCELI - SIMA CEL-36P
Nabídka filamentů pro 3D tiskárny
OHÝBAČKA BETONÁŘSKÉ OCELI - SPECIAL 32S
Soustruh S50 CNC (ZPS Zlín) GO mechanické části ukončena 9/22
Použité oktabíny k prodeji

Průkaz energetické náročnosti budovy

22/01/2015

 

V poslední době se hodně diskutuje o povinnosti energetického průkazu (štítku) při prodeji  domů. Tato povinnost je zakotvena v zákoně 406/2000 Sb. o hospodaření energií od 1.1.2013. Nepřímo se této povinnosti dotýká i obecné ustanovení NOZ v souvislosti s prodejem movité nebo nemovité věci.

Řada občanů, kteří se rozhodli prodat svou nemovitou věc je postavena do situace, kdy mají tuto problematiku řešit. Nejhorší stav je takový, kdy prodávající majitel z různých důvodů uvedenou povinnost ignoruje. Takový přístup je přirovnatelný k chůzi po tenkém ledě. Proč?

Průkaz energetické náročnosti objektu (PENB), lidově energetický štítek, je právním dokumentem zachycující technický stav nosných konstrukcí z hlediska obálky objektu a tepelně technický stav ochrany budovy ve vztahu k potřebným nákladům na její provoz v rámci energií na vytápění, chlazení, větrání a ohřevu teplé vody.


Co by si měl uvědomit každý, kdo nemovitost prodává?

  - že má zákonnou povinnost předložit nejpozději v den podpisu kupní smlouvy PENB v originále nebo v ověřené kopii

  - že již v inzerci nabízené nemovitosti musí uvést ukazatele energetické náročnosti, a to i tehdy, pokud nabízí nemovitost přes realitní kancelář. Odpovědnost má majitel! 

  - že pokud průkaz nepředloží nebo v inzerci neuvede údaje energetické náročnosti, vystavuje se tím pokutě až 100 000 Kč

  - že pokud jsou ukazatele energetické náročnosti v inzerci vymyšlené, půjde o jednání, kdy je zájemce o koupi nemovité věci uveden v omyl. To může v důsledku vést k zneplatnění smluvních vztahů. A stále hrozí uvedená pokuta.

  - že i když se případně s kupujícím dohodne na nepotřebě PENB, porušuje tím zákon (zde opět, i zpětně hrozí sankce), a také se vystavuje riziku, že přes původní dohodu bude kupující následně průkaz vyžadovat a jednoznačně k tomu bude mít zásadní oporu v zákoně (až 3 roky po uskutečnění převodu vlastnického práva)

  - že permanentně ze strany SEI probíhá kontrola existence průkazu i kvality jeho zpracování

Státní energetická inspekce (SEI) již během roku 2014 otevřela správní řízení v řádu několik stovek případů neplnění povinností a to zejména na základě udání. Ukládané pokuty jsou pak nepříjemností, kterou prodávající musí následně řešit.


Co by si měl uvědomit každý, kdo nemovitost kupuje?

   - že má na předložení energetických ukazatelů a potažmo i samotného průkazu (nejpozději při podpisu kupní smlouvy) zákonný nárok

   - že se případnou absencí průkazu při prodeji sám vystavuje budoucím komplikacím, a to proto, že při otevírání stavebního řízení nebo i při ohlášce (rekonstrukce, výměna technologie vytápění atd.) bude po něm stavební úřad vyžadovat závazné stanovisko SEI … a té bude muset stavebník PENB předložit

Závěrem podotknu, že všechny rodinné domy, nabízené v rámci našeho portfolia mají zpracovaný PENB a nad rámec toho i stavebně technickou inspekci objektu (toto bude jedno z dalších témat občasníku). Majitelům objektů, kteří se rozhodli prodat svoji nemovitost zjednodušujeme situaci tím, že zpracování povinného PENB zajišťujeme v rámci sjednané provize z prodeje.

Od dubna 2015 vejde v platnost novela zákona 406/200 Sb., které přinese určité změny. O nich vás budu včas informovat.

 

Průkaz energetické náročnosti budovy a prodej nebo koupě bytu

 

Od 1. ledna 2015 došlo ve spojitosti s průkazem energetické náročnosti budov (PENB) k výrazné změně, která se přímo dotýká majitele při prodeji bytové jednotky.

 

Nově platí, že pokud je byt součástí budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 500 m2, je nutné si od SVJ (případně družstva či jiného vlastníka budovy) písemně vyžádat ověřenou kopii PENB k celému bytovému domu. To samé platí také pro administrativní budovy. Takto zpracovaný průkaz je pak zároveň průkazem pro každou ucelenou část domu, tedy například pro každou bytovou jednotku. Nelze tedy již při prodeji bytu v takovém domě používat známé výjimky - faktury za energie za 3 předcházející roky, ale ověřenou kopii PENB.

 

Povinnost zpracování průkazu energetické náročnosti budov (PENB) vyplývá ze zákona o hospodaření energií, do kterého byla zavedena novelou z roku 2012. Ustanovení, ze kterého tato povinnost vyplývá, nabylo účinnosti 1. ledna 2013. Konkrétně zákon ohledně této povinnosti stanovuje zajistit zpracování průkazu pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy:

s en. vztažnou plochou větší než 1 500 m2 do 1. ledna 2015,

s en. vztažnou plochou větší než 1 000 m2 do 1. ledna 2017,

s en. vztažnou plochou menší než 1 000 m2 do 1. ledna 2019.

Zdroj: MPO a zákon 406/2000 o hospodaření energií

 

Kontrolou plnění této povinnosti je pověřena Státní energetická inspekce (SEI). Od účinnosti příslušných ustanovení

zákona uplynula již dostatečná doba na přípravu plnění výše uvedené povinnosti, a proto bude kontrolní činnost zahájena počátkem roku 2015. Ignorovat zákon se v tomto případě rozhodně nevyplatí. Za chybějící průkaz fyzické osobě hrozí pokuta až 100 000 Kč, právnická osoba může zaplatit i dvojnásobek.

 

 

Zajímá vás konkrétněji něco z uvedené problematiky?  Zeptejte se a pište na pelcl@comfort-residence.cz .

 

 

comfort_1165

     

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU