banner
5 nejnovějších poptávek
Nákup ochranných prostředků
Oprava podlahové krytiny
Nákup kompresorů a příslušenství
Stavební práce - hrubá stavba
Stavební práce - přístřešek pro dvě auta
5 nejnovějších nabídek
OHÝBAČKA BETONÁŘSKÉ OCELI - SPECIAL 55S
Brusky hrotové - BU 16, výrobce TOS
Použité oktabíny k prodeji
Svařovací invertor pro svařování metodou MMA a TIG.
Opravy nástrojů

Nové televizory chce dobýt 3D obraz

06/10/2011

Dávno jsou pryč doby, kdy se televizory vybíraly podle hodnot podsvícení, odezvy a jasu. Výrobci se dnes snaží nalákat zákazníky na nové technologie, jako je 3D obraz nebo televizní internet.

Ještě před pár lety museli být zákazníci při výběru nového televizoru velice obezřetní. U levnějších modelů totiž byly akční scény kvůli pomalé odezvě rozmazané a vinnou nerovnoměrného podsvícení se v rozích displejů zobrazovaly světlé fleky.

Doba ale pokročila a i ty nejlevnější modely mají dnes všechny parametry více než dostačující a rozdíly v kvalitě obrazu poznají spíše fajnšmekři u dražších modelů. Významnou roli při výběru tak hrají nové technologie. Prakticky všichni výrobci již dnes nabízejí televizory s 3D displeji.

Bez speciálních brýlí to nejde

Technologie třetího rozměru se dělí na aktivní a pasivní. Ani jedna technologie nedokáže zobrazovat 3D obraz bez použití speciálních brýlí. Ty jsou většinou součástí balení. V pasivním režimu je trojrozměrný obraz tvořen díky polarizaci. Jedná se o metodu, která je používána hlavně ve 3D kinech. Výhodou je, že obraz nebliká jako u aktivních brýlí a tím šetří náš zrak.

Ředitel oční kliniky Lexum Martin Filipec, který testoval pasivní technologii LG Cinema 3D, uvedl: „Ani při delším sledování zmíněné 3D technologie jsme nepozorovali žádné negativní reakce nebo nepříjemné subjektivní pocity. Pro mě, který jsem nikdy televizi neměl, bylo sledování například podmořského světa touto technologií překvapivě krásným a zajímavým zážitkem.“

Dimenze navíc může způsobit problémy

Pro některé uživatele přesto nemusí být trojrozměrný obraz vhodný. Před nežádoucími účinky aktivního 3D obrazu varovala už minulý rok společnost Samsung. Podle ní může dimenze navíc způsobit u některých lidí epileptický záchvat, nebo dokonce mrtvici.

Pozor by si přitom neměli dávat pouze jedinci s chatrnějším zdravím, ale i senioři a děti. Výrobce také nedoporučuje sledovat 3D obraz lidem, kteří jsou unavení nebo opilí. Okamžitě přestat koukat na 3D video by člověk měl v případě, že dostane závrať, bude se cítit zmatený nebo dezorientovaný.

Jedním z pravidel, která je při sledování 3D obrazu nutné dodržet, je vhodná vzdálenost od obrazovky. Ta by měla být alespoň třikrát větší, než je úhlopříčka displeje. Podle firmy by měl člověk přestat sledovat trojrozměrný obraz okamžitě, když začne pociťovat nepříjemné pocity, a neměl by pokračovat, dokud potíže nezmizí.

SONY Bravia KDL-60NX725BAEP: třetí dimenze pro nejnáročnější

Především pro nejnáročnější uživatele je určen LED televizor SONY Bravia KDL-60NX725BAEP. Jeho úhlopříčka je úctyhodných 150 cm a rozlišení obrazu 1920 x 1080 pixelů (Full HD).

televize_400

SONY Bravia KDL-60NX725BAEP

FOTO: Novinky

Vrcholný model nabídne řadu praktických nadstandardních vychytávek. Řeč je například o senzoru okolního osvětlení. Ten dokáže automaticky regulovat jas displeje podle světelné situace v místnosti. Díky tomu televizor neoslňuje v noci uživatele, aniž by musel něco složitě nastavovat.

Vedle 3D obrazu dokáže SONY Bravia KDL-60NX725BAEP reprodukovat také zvuk prostorově. A to bez nutnosti připojení externích reproduktorů. Plně si vystačí s vestavěnými. Vyzdvihnout si zaslouží také možnost připojení k internetu pomocí bezdrátového standardu wifi.

  • Klady: Televizor nabízí řadu šikovných vychytávek
  • Zápory: Vyšší cena
  • Cena: 87 000 Kč 

Philips 42PFL7606K: hliníková elegance

Televizor Philips 42PFL7606K má úhlopříčku 42 palců (107 cm). K zobrazení dimenze navíc využívá pasivní technologie, bohužel však neumí převádět 2D obraz do 3D. To je jedna z největších slabin testovaného modelu.

 

televize1_400

 

Philips 42PFL7606K

FOTO: Novinky

Mezi hlavní přednosti novinky patří stylový design v hliníkovém provedení, kvalitní obraz či technologie Ambilight Spectra 2. Ta osvětluje stěnu po stranách televize podle barev aktuálně přehrávaného videa či fotografie.

Vyzdvihnout si zaslouží i podpora přehrávání videa v komprimovaných DivX formátech. Nekvalitní videa navíc dokáže televizor automaticky vylepšit díky technologii Pixel Precise HD. Horší je to však s podporou titulků u cizojazyčných filmů.

  • Klady: Technologie Ambilight Spectra 2 je velice příjemná pro oči
  • Zápory: Televizor neumí převádět 2D videa do 3D
  • Cena: 21 500 Kč

Panasonic VIERA TX-P42UT30E: cena hraje prim

Jedním z nejlevnějších 3D televizorů na trhu je model VIERA TX-P42UT30E od společnosti Panasonic. Jeho cena startuje už na 11 000 Kč. I přes poměrně nízkou cenu nabídne tento model vysoké rozlišení 1920 x 1080 obrazových bodů, a to při úhlopříčce 42 palců. Vedle ceny zaujme televizor také velmi dobrými pozorovacími úhly. Obraz se totiž nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany.

 

 

Další informace j článku naleznete zde

 

 

www.novinky.cz

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU