banner
5 nejnovějších poptávek
Poptávka - Tisk, dlouhodobá spolupráce
Tlaková kanalizace
Rekonstrukce elektroinstalace
Park vč. nákupu a osazení překážek
Nábytek - vybavení učebny
5 nejnovějších nabídek
Stavebnictví
OHÝBAČKA BETONÁŘSKÉ OCELI - SPECIAL 42S
Horizontální vyvrtávačka WH 10 CNC po generální opravě a modernizaci
Zajistíme úklid sněhu z komunikací
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS

Možnosti aplikace nové lehčené hmoty na silikátové bázi

14/08/2012

Dnešním trendem je snaha o maximální snižování výrobních nákladů. Abychom docílili tohoto výsledku, je zapotřebí snižovat množství energie spotřebovávané při výrobě. Jakákoli úspora energií (a s tím související úspora finanční) může znamenat rozhodující faktor při udržení konkurenceschopnosti dané společnosti na trhu. Jednou z možností, jak snížit výrobní náklady, je správná volba izolačního materiálu. Aby byl izolační materiál co nejdostupnější širokému okruhu jeho uživatelů, je nutné docílit co nejnižší možné ceny. Zvýšením tepelné odolnosti klasických pěnobetonů můžeme získat materiál, který bude spojovat výhody izolačních materiálů, které odolávají vyšším teplotám, s nízkými výrobními náklady lehkých betonů. Existuje mnoho technických, vysoce tepelně náročných zařízení, jejichž současná izolace je nedostatečná nebo dokonce vůbec žádná. Mezi tato zařízení patří například pece, kotle, komíny. Všechny v současnosti vyráběné izolační materiály odolávající vyšším teplotám se buď nedokážou dostatečně flexibilně přizpůsobovat rozmanitým tvarovým podmínkám, které jsou obvyklé u těchto průmyslových zařízení, anebo je jejich výroba nepřiměřeně nákladná. Určitou alternativu k těmto izolacím by mohl vytvořit materiál na silikátové bázi, při jehož výrobě by se mohly do jisté míry využívat i druhotné suroviny.

MOŽNÉ ZPŮSOBY PŘÍPRAVY A APLIKACE HMOTY
Nově vyvíjený materiál bychom mohli aplikovat dvěma způsoby. Tvarově jednoduché konstrukce bychom mohli obalit prefabrikovanými deskami na bázi autoklávovaného pórobetonu. Aplikace by byla prováděna pomocí speciálního lepidla a kotev způsobem podobným jako u polystyrénových desek.

Mnohem zajímavější by potom byla příprava lehčeného betonu přímo na stavbě. Tento způsob aplikace by byl určen pro objekty s členitým povrchem, u nichž obalení jednoduchými tvary z prefabrikovaných dílců není možně. Materiál vylehčený vhodným nakypřovadlem a lehčeným kamenivem bychom aplikovali do bednění, kde by docházelo k jeho expanzi. Po odstranění bednění by byl povrch zbaven drobných nedostatků mechanicky.

Další možností, jak by mohl být materiál aplikován, je nástřikem. Hmota smíchaná s vhodným nakypřovadlem by mohla být pod tlakem vháněna na povrch konstrukce, kde by následně mohla volně expandovat. Po částečném vytvrzení by byl přebytečný materiál odstraněn a povrch vytvarován do požadovaného tvaru.

ZVÝŠENÍ TEPELNÉHO ODPORU OBVODOVÉHO PLÁŠTĚ IZOLOVANÉ KONSTRUKCE
Způsob, jakým by mělo dojít ke zvýšení tepelného odporu, je názorně naznačen na zjednodušeném příkladu prostupu tepla obvodovým pláštěm modelové pece se šamotovou vyzdívkou o tloušťce 0,1 m a s opláštěním o tloušťce 0,4 m. Návrhová teplota uvnitř pece je přibližně 1 000 °C. Jak je patrné z obrázku, instalace dodatečné izolace výrazně sníží součinitel prostupu tepla a dojde ke zvýšení tepelného odporu.

ZÁVĚR
Tento článek věnuje pozornost možnostem využití pórovitého betonu k izolování tepelně náročných zařízení. Materiál by měl spojovat výhody dosud vyráběných pórobetonů a pěnobetonů (nízká objemová hmotnost, vysoký tepelný odpor, malé výrobní náklady) s vysokou tepelnou odolností. Přínosem tohoto nového materiálu je jeho schopnost plnit svoji funkci i při vyšších teplotách. Vytvořením hmoty na silikátové bázi plněné odpadními materiály se zvýšenou tepelnou odolností a jejím následným provzdušněním získáme materiál schopný odolávat vysokým teplotám (do 500 °C) s dostatečným tepelným odporem, jehož výroba je finančně méně nákladná oproti ostatním izolačním materiálům srovnatelných vlastností.

Možnosti jeho výroby, aplikace i použití jsou teprve v počátečním stádiu vývoje, článek pouze předkládá alternativní možnosti využití pórovitého materiálu na silikátové bázi jako tepelného izolantu s vyšší tepelnou odolností.

Tento příspěvek vznikl za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci projektu FR-TI2/340 s názvem: „Výzkum a vývoj průmyslového tepelně izolačního systému na silikátové bázi s využitím druhotných surovin".

 

www.konstrukce.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU