banner
5 nejnovějších poptávek
Kontejnery na ostrý a infekční odpad
Kontejnery na ostrý a infekční odpad
BOZP – Rekonstrukce pavilonu a výběhu
TDS – Rekonstrukce pavilonu a výběhu
5 nejnovějších nabídek
Filament PLA od 299,-
Kemppi - nové TIGové svařovací zdroje
LongLife kyslíkové plasmy - HySpeed HT 200, HT 4400
Vzduchové plasmy - PowerMax systémy
Opravy a servis obráběcích strojů

Modernizace systému SCADA pro vodní přivaděč z Komského jezera

19/08/2014

 

 

pcvue_259

Z Komského jezera (Lago di Como) v severní Itálii je okolním průmyslovým podnikům rozváděna voda soustavou přibližně 60 km vodních přivaděčů. Hlavním přivaděčem se voda přímo z jezera nejprve čerpá do zásobních vodojemů, odkud je dalšími přivaděči rozváděna do průmyslových podniků v okolí. Základním požadavkem na vodní dílo je spolehlivost, protože každé přerušení dodávky znamená pro podniky zásobované z Komského jezera velké ztráty. Po třiceti letech provozu ale potřeboval systém SCADA vodního díla Komského jezera důkladnou modernizaci.

Náklady na energii v regionu v uplynulých třiceti letech výrazně vzrostly. Jezero se nachází v horském terénu, který je z vodohospodářského hlediska zvláště náročný. Modernizace systému SCADA přinesla nejen možnost využít nejnovějších technické vymoženosti, ale také příležitost zcela přepracovat koncepci řízení vodního díla a aplikovat nový systém pro řízení spotřeby energie podle profilů spotřeby vody.

Nejvíce energie se spotřebuje na čerpání vody. Systém pro dohled nad spotřebou elektřiny analyzuje denní profil spotřeby vody a porovnává jej s hladinou vody v jezeře, aby tak mohl určit, kolik vody je třeba načerpat do zásobních tanků. Čerpadla jsou řízena tak, aby se zásobní tanky plnily přednostně v noci, kdy je elektřina levnější. Provoz čerpadel za dne je také možný, ale jen v případě nutnosti, aby náklady na elektřinu byly minimální.
Systém SCADA sbírá také další důležitá provozní data o provozu vodního díla. Nepřetržitě záznamenává tlak, výšku hladiny, průtok a celkový proteklý objem. To v budoucnu umožní další optimalizaci spotřeby energie.


Již v počátečních fázích projektu se myslelo také na komunikační systém. Bylo přijato rozhodnutí přejít na systém založený na Ethernetu. Ethernetová síť propojující jednotlivá PLC a server SCADA byla realizována na stávajících telefonních linkách jako síť HDSL. Ethernetová síť má ve srovnání se sítí realizovanou provozní sběrnicí mnoho výhod. Jednou z nich je to, že podniky v okolí Komského jezera si mohou pronajmout část přenosového pásma např. pro své průmyslové sítě založené na Ethernetu, zabezpečovací systémy, internetovou telefonii a jiné aplikace. Síť se tak pro svého provozovatele stává zdrojem dalším příjmů. Komunikační síť založená na Ethernetu je také nezávislá na tom, který dodavatel dodá pro tento projekt PLC a SCADA.


Pro zajištění spolehlivosti komunikace bylo třeba vypořádat se s dvěma kritickými momenty: bezpečností sítě a její dostupností. Pro zajištění bezpečnosti jsou použity běžně známé metody používané u informačních systémů. Pro firewally a VPN jsou aplikována taková pravidla, aby se komunikace mohli účastnit výhradně oprávnění uživatelé. Za druhé, ke každému PLC je připojen modem pro mobilní síť. V případě výpadku pozemní kabelové sítě mohou operátoři s PLC komunikovat prostřednictvím této sítě, a to i z mobilních zařízení.

aic2_480

 

Více informací k článku najdete zde

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU