banner
5 nejnovějších poptávek
Kompresor
Dodávka a instalace elektronické požární signalizace
Elektroinstalace osvětlení
Stavební práce
Dostavba a rozšíření ZŠ a MŠ
5 nejnovějších nabídek
Stavebnictví
OHÝBAČKA BETONÁŘSKÉ OCELI - SPECIAL 42S
Horizontální vyvrtávačka WH 10 CNC po generální opravě a modernizaci
Zajistíme úklid sněhu z komunikací
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS

Ministr zdravotnictví chce podpořit parkinsoniky, proti konopí však zbrojí

15/04/2013

Dnešní den (11. duben) je Světovým dnem Parkinsonovy nemoci. Pacientů trpících touto zákeřnou chorobou v Česku neustále přibývá. Nemocní tvrdí, že jim stát příliš nepomáhá. Příkladem arogance státní moci je nedávná legalizace konopí k léčebným účelům, která má za úkol pomoci i těmto lidem. Konopí je legální, ale za peníze pacientů. Pojišťovny na něj nebudou přispívat. Ministr zdravotnictví Leoš Heger mu totiž sám nevěří a vyjádřil se, že nefunguje. Přitom by však rád parkinsonikům pomohl. Proti výroku se vyhrazuje Jiří Stabla, jednatel Carun Pharmacy a provozovatel obchodu s konopnými prostředky Konopnyshop.cz společně s dalšími odborníky, podle nějž účinnost konopí prokazatelně dokládá nespočet studií.

Konopí je vhodné ke zmírnění příznaků Parkinsonovy nemoci. Mastičku či tinktury je doporučeno aplikovat na ztuhlá místa na těle. Pomáhá i semínko, které zmírňuje třes. Navíc lidé mají vyzkoušeno, že jim konopí pomáhá mnohdy více, než dostupná farmaceutika, a nemá nepříjemné vedlejší účinky. Proto nemohu v žádném případě se stanoviskem ministra zdravotnictví souhlasit,“ říká Jiří Stabla z Carun Pharmacy.

Za pravdu mu dávají i nemocní, kteří mají zkušenosti například s konopným semínkem a mají problémy s nadměrným užíváním léků. „Po domluvě s lékařem, jsme vyloučili některé léky a dcera mi zakoupila konopné loupané semínko. Z těla zmizely svědivé vřídky. Díky pravidelnému užívání konopného semínka, zjišťuji, že se můj třes úplně vytratil. Přestože jsem před tím na Parkinsonovu chorobu bral léky, které v podstatě nezabírali, a stav se mi stále zhoršoval, jsem velice udiven, co všechno a jak rychle dokáže konopí tak rychle vyléčit,“ tvrdí jednadevadesátiletý Václav Čermák z Prahy.

Bez podpory bude léčba cenově nedostupná

Pokud léčivé konopí pojišťovny hradit nebudou, přišla celá legalizace vniveč, protože bude léčba pro obyčejné lidi drahá, ačkoli zatím nejsou informace o přesné ceně dostupné. Částka za léčbu na jeden měsíc by se však mohla kvůli dovozu ze zahraničí vyšplhat nad deset tisíc korun. Léčba by měla být podpořena z veřejných zdrojů. „Nic podrobnějšího k tomu nevíme. Kvůli nedostatku informací ani nemohu říci, za jakou cenu bude konopí dostupné. Podle toho, co však víme, bude dovozní cena vysoká,“ míní provozovatel webu Konopnyshop.cz Jiří Stabla.

Test: Heger přislíbil pomoc, konopí ale sabotuje

Zástupci společnosti Parkinson se proto snaží kontaktovat politiky, aby upozornili na to, že stát pacientům s Parkinsonovou nemocí nepomáhá tak, jak by měl. Volí k tomu názornou ukázku – přinesou simulátor v podobě tuhé rukavice, který snižuje hybnost ruky. Politik si tak na chvíli vyzkouší, jak je život s touto chorobou obtížný. Simulátor si vyzkoušel i ministr zdravotnictví a vypil sklenku vodu roztřesenou rukou se slovy, že si vážnost nemoci uvědomuje. Dále uvedl, že pro pacienti potřebnou rehabilitaci podpoří.

V Česku chybí léčebná rehabilitace pro pacienty, neexistuje síť center se zdravotníky vyškolenými pro péči o lidi s tímto nervovým onemocněním. Pacienti dostanou léky, ale nefarmakologická léčba na ně nenavazuje. Lázeňskou léčbu dostanou jen jednou za život.

Světový den Parkinsonovy choroby

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v mozku. Je typická neovladatelným třesem a ztuhlostí. V Česku ji trpí 15000 lidí. Na celém světě kolem šesti milionů lidí. Jejich problémy připomíná 11. dubna Světový den Parkinsonovy nemoci.

Podle pacientů by v Česku mělo vzniknout v každém okrese jedno rehabilitační centrum pro parkinsoniky. Zatím se jim podařilo prosadit, že budou probíhat certifikované kurzy pro zdravotníky. Vzor vidí v centrech v Německu, kde jsou proškolení zdravotníci a také neurolog, fyzioterapeut a logoped.

 

list_295

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU