banner
5 nejnovějších poptávek
Oprava vozovky
Zpracování PD - Parkovací dům
Stavební úpravy objektů
Přístupový systém do Základní a mateřské školy
Výměna koberců ve Starém královském paláci
5 nejnovějších nabídek
STŘÍHAČKA BETONÁŘSKÉ SÍTÍ MAFIX 6000
VOLNÁ KAPACITA! Drcení plastových výlisků
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Dodávky CNC dělících strojů
Automatické parkovací systémy GREEN Center

Japonská zahrada tekoucích jalovců vyrostla na Moravě

12/02/2013

 

Před patnácti lety začal Pavel Šimon vytvářet u svého rodinného domu ve Sněžném nedaleko Nového Města na Moravě japonskou kamennou zahradu. Postupně ji rozšiřoval do dnešní podoby a samozřejmě má spoustu plánů i do budoucna.

Japonská zahrada je v duchu buddhistických a šintoistických tradic a může sem zavítat každý, kdo se chce inspirovat, pokochat, na chvilku zastavit a tiše meditovat.

Zahrada má dnes velikost těsně pod půl hektaru a je rozdělena na tři části: suchou, mokrou a zenovou. Obecně nese název „tekoucích jalovců“, neboť tato keřovitá až stromovitá dřevina je typická pro Vysočinu, a má proto i v japonské zahradě svůj prostor. Jak majitel sám říká, sice japonskou zahradu tvoří, ale zároveň se řídí moudrým heslem - příroda se nejlépe postará o její podobu, dotvoří ji k dokonalosti. Proto se snaží „tak trochu nezavazet“.

 

zahrada_600_01

Zvací japonská lampa je u vstupu do zahrady a vítá návštěvníka. Ten se rozhodne, zda půjde dál svojí cestou nebo zavítá do zeleného ticha.

FOTO: SH

 

Japonská zahrada - část suchá, mokrá a zenová

Než získala japonská zahrada současnou podobu, stálo to mnoho úsilí a fyzické práce. Pavel Šimon odhaduje, že na pozemek navezl zhruba 220 nákladních vagónů zeminy a velkých kamenů, bez kterých se styl japonských zahrad neobejde. Využívá místní přírodní zdroje - tzv. svrateckou dvojokou hrubozrnnou rulu. Kámen má hlavní slovo zejména v „suché“ části zahrady.

Ta představuje horskou scenérii s pramenem řeky a horským jezerem. V suché části zahrady najdeme i kamennou zeď, která připomíná japonského draka - samce (jménem Pratonda) s mužským principem jang.

Protikladem k němu je pak žena jin v podobě kamenné japonské dračice (jménem Klotilda), která se nachází v mokré části zahrady. Vodní část mimochodem čekají změny a je ve stadiu budování. Nad pozemkem Pavla Šimona je totiž rybník, ze kterého se chystá přepadem odvést potok, který bude celoročně v provozu.

 

Další informace k článku a fotografie zahrady najdete zde

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU