07/03/2012 |
Na půdě Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně proběhla 13. prosince loňského roku Česká fotovoltaická konference. Šestý ročník této tradiční akce se po dvou štědrých letech vrátil do skromných podmínek, které odpovídají intenzitě státní podpory tohoto perspektivního oboru.
Jménem fakulty účastníky přivítal proděkan pro vnější vztahy a marketing doc. Ing. Jiří Hirš, CSc., který ve svém projevu zdůraznil, že použití fotovoltaiky na střechách a fasádách budov je v podstatě nutností. V opačném případě bude velmi obtížné splnit podmínky evropské direktivy o energetické náročnosti staveb. Současný odmítavý přístup politiků i energetiků se podle jeho názoru musí v dohledné době změnit.
Následovaly přednášky JUDr. Aleše Spáčila, předsedy České fotovoltaické průmyslové asociace, Mgr. Pavla Douchy z advokátní kanceláře Šikola a partneři a Ing. Martina Sedláka, energetického experta Hnutí DUHA, které z různých pohledů rozebíraly současný stav podpory fotovoltaiky a ostatních obnovitelných zdrojů v České republice a srovnávaly s podporou v jiných zemích Evropy. Na jedné straně Dánsko oznámilo 100% přechod na místní obnovitelné zdroje do poloviny století a Británie uzákonila, že ke stejnému termínu sníží své emise CO2 minimálně o 80 %, přičemž zároveň zvýší výrobu energie z OZE na čtyřnásobek. Naproti tomu většina scénářů navrhované aktualizace české Státní energetické koncepce počítá víceméně se stagnací obnovitelných zdrojů, některé dokonce s jejich likvidací.
Jeden ze scénářů Státní energetické koncepce, z prezentace P. Douchy
Ostatní prezentace byly rozděleny do čtyř tematických bloků nazvaných
- Tři velké energetické sázky
- Obnovitelné zdroje bez podpory
- Občanská energetika
- Synergie a kooperace s ostatními OZE
Tři velké energetické sázky
Současná energetika založená na fosilních palivech naráží na meze růstu hned ve dvou směrech - jednak je zřejmé, že fosilní zdroje dojdou, jednak se díky spalování fosilních paliv zvyšuje obsah skleníkových plynů v atmosféře. V roce 2008 dokonce i Mezinárodní energetická agentura (IEA) varovala před aktuálně hrozícím nedostatkem ropy. Podobná situace, jen v delším časovém horizontu, může nastat u ostatních fosilních zdrojů. Rovněž současné typy jaderných reaktorů, přestože pokrývají pouhá 3 % konečné spotřeby energie, poskytují perspektivu pouze na několik desítek let.
Další informace k článku najdete zde
www.enviweb.cz |
Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU