Realizace rekonstrukce objektu | |
Vývoz a likvidace odpadů | |
Realizace opravy čerpadel | |
Vzdělávání pro členy | |
Dodávka CNC vertikálního obráběcího centra |
13/08/2012 | |
Energie slunce patří mezi obnovitelné zdroje a v porovnání s ostatními zdroji dodává energii skoro zadarmo bez velkých provozních nákladů. Z praktického hlediska mají největší význam systémy poskytující teplo na ohřev vody a vytápění v obytných domech. Na vytápění potřebujeme podle typu domu něco mezi 40 až 70 % z celkové spotřeby energie. Na druhém místě je ohřev vody a teprve pak elektrická energie na provoz domácích spotřebičů. Solární systémy přeměňují sluneční energii na teplo a předávají ho teplonosnému médiu. Tato tepelná energie se dále využívá. Zatímco fotovoltaické systémy přeměňují sluneční záření přímo na elektřinu s účinností max. 15 %, dokážou fototermické systémy přeměnit sluneční záření na teplo a využít až 80 % energie ze slunečního záření. Celoroční průměrná účinnost včetně zimy pak bývá cca 50–60 %.
Fotovoltaická elektrárna o výkonu 3—5 kWp s panely firmy REC, měničem KOSTAL nebo Danfoss a s instalačním materiálem Schletter. Cena sestavy se dnes pohybuje od 44 do 49 000 Kč za instalovaný kilowatt. FOTO: ČESKÁ SOLÁRNÍ Využití solárních systémůPoužívají se hlavně na ohřev teplé vody. Toto řešení se vyplatí, protože teplou vodu na rozdíl od vytápění domu potřebujeme celý rok, tedy i v době, kdy je k dispozici nejvíce slunečního záření. Solární systémy se využívají ke kombinaci ohřevu teplé vody a přitápění. V tomto případě se solární systém zapojuje obvykle do kombinované akumulační nádrže, která pak dále zajišťuje přípravu teplé vody a vytápění nízkoenergetických a pasivních domů. Fotovoltaická elektrárna s 24 panely Kyocera 210 o celkovém výkonu 5,04 kWp, měničem KOSTAL PICO 5.5 a s instalačním materiálem Schletter. Cena sestavy se dnes pohybuje pod 250 000 Kč. FOTO: ČESKÁ SOLÁRNÍ Podmínkou pro účelné využití solárního systému pro přitápění je nízkoteplotní otopná soustava, jako je třeba podlahové vytápění, nebo otopná tělesa navržená pro provozní teploty do 55 °C. Solární systémy využíváme i pro ohřev vody ve venkovních a vnitřních bazénech. Také zde musíme počítat s dohříváním vody v zimě klasickým zdrojem energie. Jak funguje solární kolektorSolární kolektor přeměňuje sluneční energii na teplo, které se teplonosnou látkou přivádí do solárního zásobníku (tepelného výměníku), kde se akumuluje. Tepelný výměník předává teplo užitkové vodě a ta se pak oběhovými čerpadly rozvádí po domě. Průměrná roční hodnota výkonu slunečního záření přepočtená na m2 se v našich podmínkách pohybuje (se započtenou 35% účinností kolektorů) kolem 350 kWh. K pokrytí 2/3 celkové roční spotřeby energie na ohřev vody pro běžnou domácnost stačí solární kolektory o ploše 6 m2 (3 kolektory).
Rozdíl mezi nimi je v provedení, dosažené účinnosti a samozřejmě i v ceně. Ploché deskové kolektoryDisponují kovovým rámem (1x2 m), kde je plošně umístěna měděná trubička procházející celou plochou od vstupu k výstupu. Izolaci tu tvoří vzduch. Z vrchní strany je kolektor kryt sklem s nanesenou selektivní vrstvou vysoce absorpční látky, která maximálně pohlcuje sluneční energii a minimálně vyzařuje zpět do prostoru tak, aby se tepelná energie v kolektoru koncentrovala.
Více informací k článku najdete zde
www.novinky.cz |
Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU