banner
5 nejnovějších poptávek
Poptávka - položení dlažby
Poptávka - natření střechy
Nákup ochranných prostředků
Oprava podlahové krytiny
Nákup kompresorů a příslušenství
5 nejnovějších nabídek
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS
Frézky nástrojářské - FNGP 40 CNC, výrobce INTOS
Soustruhy CNC - Masturn 50 CNC, výrobce MAS
Lisy hydraulické - P6381, výrobce Stanko SSSR
Soustruhy hrotové - SU 100/2000

Co přináší nové energetické štítkování domácích spotřebičů

03/11/2011

Energetický štítek poskytuje velmi jednoduchý způsob, jak si vybrat energeticky nejúspornější elektrospotřebič. V průběhu roku 2011 se v obchodech u některých spotřebičů ale objevují nové typy energetických štítků. Mají novou grafickou úpravu i obsah. Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?

Energetickými štítky se v současnosti označují chladící spotřebiče, myčky nádobí a pračky. Nově se rozrostla sekce chladících zařízení i o domácí vinotéky a přenosné chladničky. S energetickými štítky se spotřebitelé nově začnou setkávat i u televizorů. Do budoucna se do systému budou zařazovat i další výrobky, u kterých lze předpokládat vývoj v energetické náročnosti (např. elektrické akumulační ohřívače vody).

 

Obecně písmena A až G určují poměr spotřeby daného spotřebiče ve srovnání s pevně danými parametry. Výsledkem je koeficient energetické účinnosti, který se dělí do tříd podle písmen.

 

Podle posledních studií bylo zjištěno, že energetická třída A a A+ je vůbec nejprodávanější na trhu (90–95 %). Štítky tak přestávaly plnit svou funkci rozlišení mezi lepším a horším spotřebičem z hlediska provozní spotřeby energie. To bylo mimo jiné důvodem, proč byla v květnu 2010 přijata nová legislativa o energetickém štítkování spotřebičů (Směrnice EP a Rady 2010/30/EU o uvádění spotřeby energie a jiných zdrojů na energetických štítcích výrobků spojených se spotřebou energie a v normalizovaných informacích o výrobku).

 

Nové změny energetického štítkování

Uvedené změny se týkají jenom spotřebičů, pro které již bylo přijato tzv. prováděcí nařízení, tedy v současnosti jsou to chladicí spotřebiče pro domácnost (chladničky, mrazničky a jejich kombinace), pračky, myčky, klimatizační jednotky a televizory. Nové štítky (pro dané spotřebiče) jsou povinné pro nově prodávané výrobky od 30. listopadu 2011, resp. 20. prosince 2011 (nové pračky a sušičky, myčky nádobí), resp. od začátku roku 2013 pro klimatizační jednotky (přesněji dále u jednotlivých spotřebičů).

 

Nově energetický štítek pro televizory

Od konce listopadu 2011 povinnost používání štítku pro televizory.

 

Možnost zavést třídy A+, A++, A+++

Tyto třídy mohou být zavedeny, pokud již vzhledem k technologickému pokroku nestačí původní stupnice A – G. V současnosti je například třída A+++ u chladniček, mrazniček a jejich kombinací.

 

Stupnice má jen 7 tříd

Ve většině případů má stupnice na štítku jen 7 tříd. Pokud tedy je například zavedena třída A++, stupnice končí písmenem E (A++ až E) namísto původního G. Vrchní šipka (třída) musí být označena zeleně a spodní šipka (třída) vždy červeně.

 

Nová metodika měření blíže skutečnému užití spotřebiče

Výpočet indexu energetické účinnosti, který tvoří základ zařazení do energetické třídy, je nyní blíže reálnému užití spotřebiče v domácnosti.  

 

Nové informace na štítcích

Štítek již neobsahuje u praček a myček třídu účinnosti praní, resp. mytí, neboť tyto hodnoty nejsou relevantní (všechny pračky a myčky mají třídu A). Namísto spotřeby energie a vody na jeden prací/mycí cyklus nyní štítek obsahuje informaci o roční spotřebě energie a vody.

 

Štítek je jazykově neutrální

Štítky v celé Evropské unii mají nyní stejnou podobu na rozdíl od původního vzoru, na kterém se objevovaly texty v národních jazycích.

 

Štítek i v internetových obchodech

Informace uvedené na štítku musí být součástí informací poskytovaných při prodeji elektrospotřebičů přes internet, při zásilkovém či katalogovém prodeji.

 

Energetická třída v reklamě na výrobky

Od května roku 2012 bude muset být ve všech reklamních materiálech, které udávají cenu a/nebo spotřebu, uvedena také energetická třída spotřebiče.

 

Obměna a recyklace domácích elektrospotřebičů

Spotřeba energie v domácnostech představuje asi 25 % celkové průměrné spotřeby energie Evropské unie (v České republice je to asi 23 %). Spotřeba elektrické energie domácností navíc neustále roste – v průměru o 1,9 % ročně v Evropské unii, v České republice asi o 2,4 %. Recyklací a výměnou vysloužilých elektrospotřebičů za nové, energeticky úspornější a vysoce účinné, dosáhneme výrazných úspor energie ve své domácnosti. To je aktuální zvláště dnes při stále vzrůstajících cenách všech energiích a při celosvětovém požadavku na vysokou energetickou účinnost a snižování spotřeby energií obecně.

Průměrné stáří hlavních domácích elektrospotřebičů v českých domácnostech se pohybuje v rozmezí 8 až 10 let. Každé stárnutí spotřebiče přirozeně zvyšuje jeho spotřebu energie. Podíl domácích elektrospotřebičů na celkové spotřebě energie průměrné domácnosti představuje asi 20 procent. Energetická návratnost jejich výměny se pohybuje u praček a chladniček zhruba mezi 3 až 6 lety, podle typu a stáří spotřebiče.

Nestačí však pouze vybrat energeticky úsporný spotřebič. Neméně důležitá je též jejich správná obsluha a údržba, umístění v domácnosti a dodržování pokynů výrobce.

 

Každý vysloužilý elektrospotřebič je nutno odevzdat v kompletním stavu k jeho recyklaci. Je zakázáno ho jakkoli (ne)odborně rozebírat či vyhazovat do kontejneru, popelnice nebo dokonce do volné přírody na černou skládku. Za porušení tohoto zákazu hrozí pokuta fyzické osobě až 20 000 Kč. Každý elektrospotřebič totiž obsahuje zdraví a životnímu prostředí nebezpečné látky (např. kadmium, rtuť, olovo, arzen, chrom, PCB, azbest, či freony apod.). Jeho odbornou recyklací se zpětně získávají cenné a důležité suroviny (železo, plasty, těžké kovy, vzácné kovy, platina, měď, nikl …) a šetří se významně energie (hlavně elektrická energie).

 

Nejjednodušší cestou je odevzdat upotřebený elektrospotřebič v prodejně při nákupu nového druhu výrobku. Další možností je odevzdání do nejbližšího sběrného dvora či v rámci mobilního svozu odpadů v obci.

 

Situace s elektroodpadem je v Evropě vážná. Podle odhadů Evropské komise jej každý Evropan ročně vyprodukuje asi 17-20 kg, ale recykluje se zpětně pouze třetina celkového objemu elektroodpadu. Odhaduje se, že více jak 10 procent tohoto odpadu mizí na skládkách a zbytek, tedy minimálně polovina, je pravděpodobně nelegálně vyvážen do rozvojových zemí, na africkém či asijském kontinentu.

Europoslanci proto nyní požadují, aby členské státy do roku 2016 každoročně zpracovaly 85 % elektrošrotu, který vyprodukují.

 

 

stitek_318

 

 

http://ekoporadenstvi.ic.cz
http://ekoporadce.g6.cz

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU