Dodávka fotovoltaiky | |
Kancelářské potřeby | |
Pořízení nábytku | |
Manipulační technika - VZV | |
Dodávka laboratorního nábytku |
27/11/2013 |
Absurditu roku vyhrála neschopnost státu kontrolovat nepoctivé podnikatele. Existují případy, kdy se spolehlivost ověřit nedá
Neschopnost hlídat nepoctivé podnikatele převedl stát na ty poctivé. Takové hodnocení si zasloužil nový zákon o DPH v letošním udělování Absurdity roku. Na naprosto nesmyslné byrokratické nařízení, kterému musí slušní podnikatelé čelit, upozornila anticena v sedmém ročníku. Finanční správa registrovala začátkem listopadu jen 28 nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty (DPH) z nichž jednadvacet patří do skupiny takzvaných ready-made společností. Registr nespolehlivých plátců souvisí právě s institutem ručení za DPH a vyplývá z novely zákona platné od ledna letošního roku. Před pár měsíci se přitom hovořilo podle slov zástupců tuzemské společnosti PREMIER system, zaměřené na vývoj a výrobu podnikových informačních systémů s funkcí takovéto případy odhalit, o desítkách tisíc nespolehlivých plátců DPH. Alarmující je existence obchodních transakcí, kdy spolehlivost ověřit nelze vůbec.
Finanční správa konkrétní jména dlužníků v seznamu nezveřejňuje. Název se v systému objeví až po zadání konkrétního údaje daňového identifikačního čísla (DIČ). Naráz jich lze zadat maximálně 20. Podle vyjádření společnosti PREMIER system se firmy dopouští zejména pochybení spojeného s uvedením neexistujícího sídla, pozdním podáním daňového přiznání nebo ignorováním úřadů. Mezi hříšníky vedou ready-made společnosti, které jsou obecně vnímány jako rizikovější. Časté změny majitelů a jednatelů firmy jsou dokladem nestandardního podnikatelského chování. „Ze zkušeností víme, že lustrování schopnosti obchodních partnerů splácet své závazky je časově velmi náročné. Neustálá kontrola insolvenčního rejstříku je ale nezbytnou činností, bez které se firmy vystavují zbytečnému riziku,“ tvrdí Boleslav Buzek, zakladatel a jednatel PREMIER system.
Případy, kdy nelze spolehlivost ověřit vůbec, existují Jedná se o obchody, kdy není podnikatel připojen k internetu. „Například u nákupu pohonných hmot či nákupu za hotové ve stavebnictví. Běžná praxe. V takových případech spolehlivost protistrany člověk neověří, musí se jen spoléhat, že jedná s poctivou protistranou,“ uvažuje z vlastní zkušenosti podnikatel Jan Čurda ze Zlína.
Nominovat jednotlivé absurdní povinnosti mohl kdokoli Lidé v online hlasování vybrali hned sedm největších překážek podnikání. Anticenu Absurdita roku si letos odnesla novela zákona o dani z přidané hodnoty. Povinnost, aby nespolehlivé plátce DPH nově hlídali jejich obchodní partneři, kteří tak musí při každém obchodu prověřovat, zdali jejich partner má daně zaplacené, je naprostý nesmysl a vytváří nepřiměřeně administrativní zátěž. Institut nespolehlivého plátce zasahuje všechny plátce daně a ne jen ty, kteří se dopouští daňových úniků, stěžují si odpůrci novely. Slušným podnikatelům navíc hrozí, že daň zaplatí dokonce dvakrát, tedy i za svého nespolehlivého partnera.
Rychlá kontrola přes účetní software Spolehlivost partnerů lze přitom zjistit mimo rejstřík snadno. Stačí k tomu slušně vybavený ekonomický software. Ten nespolehlivé plátce DPH automaticky odhaluje, příkladem je třeba systémové řešení od PREMIER system, který data eviduje na kartě firmy. „Údaje jsou čerpány při přidávání dokladů na pozadí, systém tak zbytečně nezdržuje zaměstnance při práci,“ upřesňuje Boleslav Buzek. Obdobně testuje konkrétní obchodní partnery, zda nejsou v insolvenci vyhledáváním ve zmíněném rejstříku.
Ručení za daň se lze vyhnout Smlouvy lze nastavit tak, že ručení vůbec nenastane. Daň z uskutečnitelného zdanitelného plnění musí být odvedena rovnou státu, a ne dodavateli, který ji následně platí. O tomto postupu se však musejí dohodnout obě strany. Celková cena se pak o DPH samozřejmě musí snížit. Další možností je pravidelné kontrolování registru plátců, zdali je či není obchodní partner spolehlivý. Kontrolu lze provést přímo v registru na stránkách finanční správy, kde je možné zadat až 20 daňových identifikačních čísel (DIČ), případně přes rozhraní šikovného účetního systému, jako kupříkladu PREMIER. Zjistit lze i kompletní seznam nespolehlivých plátců.
Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně 3 měsíce na DPH více než 10 milionů korun. Za nespolehlivou bude považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. V databázi by měla každá firma kontrolovat, zda se u jejích dodavatelů v kolonce „nespolehlivý plátce" neobjevilo „ANO". U těch pak ručí za odvedení DPH. Pokud obchodní partneři daň nezaplatí, musí ji uhradit ručící firma. Tzv. ručení za daň rozšířila změna zákona od počátku tohoto roku. Zjistit konkrétní jméno nespolehlivého plátce je možné na základě konkrétního dotazu na webovém portálu Ministerstva financí ČR (http://adisreg.mfcr.cz/) v Registru plátců DPH.
Ready-made společnost Neboli předzaložená společnost je firma, která je zapsána v obchodním rejstříku, má název, sídlo, jednatele, identifikační číslo a také plně splacený základní kapitál. Společnost však nevyvíjí žádnou obchodní činnost, je založena pouze za účelem prodeje konečnému zákazníkovi. Ten, kdo předzaloženou společnost koupí, se vyhne zdlouhavému administrativnímu procesu, který zakládání společností provází. V mnoha případech mají sídlo v zemích označovaných jako daňové ráje. Ready-made společnosti jsou někdy také označovány jako skořápky, z anglického názvu shell company. V Česku se těší poměrně velké oblibě. Za poslední 3 roky jich vzniklo přes 19 tisíc, což představuje téměř čtvrtinu z celkového počtu nově zapsaných společností. Pořízení ready-made společností nabízí v Česku desítky firem.
Další novinky u DPH Společnosti se musí přitom připravit na další novinku, kterou je kontrola účtů svých obchodních partnerů. Pokud podnikatelé budou obchodovat s partnery, kteří používají odlišné účty než ty, zveřejněné na stránkách správce daně, budou ručit za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění. Všichni podnikatelé totiž musí povinně uvádět v přihlášce k registraci k DPH své účty používané pro ekonomickou činnost. Ti, kteří podnikali před letošním rokem, měli čas nahlásit čísla svých účtů do března. Původně mělo opatření platit již od začátku dubna, Finanční správa ČR však zveřejnila, že nebude vyzývat k úhradě nedoplatku ručitele, u kterého ručení vzniklo do 30. září letošního roku.
Od příštího roku čeká podnikatele v oblasti DPH ještě pár novinek. Například povinnost podávat jen elektronické daňové přiznání k DPH s výjimkou fyzických osob s obratem do 6 milionů korun. Podnikatelé by rovněž nemuseli platit DPH do té doby, než sami dostanou zaplaceno za svou práci. Podnikatel by tak odváděl daň až po obdržení platby za své zdanitelné plnění.
Pavel Křižka PREMIER system PR Manager obchodní oddělení
T: +420 732 582 776 T: +420 245 005 606 E: pavel.krizka@justc.cz E: obchod@premier.cz; info@premier.cz H: www.justC.cz H: www.premier.cz
Just Communication s.r.o. PREMIER system, a.s. Dlouhá 16 Saturnova 1197/1 110 00 Praha 1 104 00 Praha 22 - Uhříněves
O společnosti PREMIER system Společnost PREMIER system a.s. vznikla v roce 1998 jako ryze česká firma s vlastním know-how. Nyní je předním producentem informačních a ekonomických systémů na tuzemském trhu. Nosným programem společnosti je výroba a distribuce vlastního stejnojmenného ekonomického informačního softwaru PREMIER system pro řízení podniků a firem. Produktovou nabídku doplňují nástavbové moduly a specializovaná řešení pro firemní procesy v téměř jakémkoliv oboru. Po dobu 14leté působnosti na trhu ČR a SR si společnost PREMIER system a.s. vypracovala přední pozici mezi poskytovateli informačních a ekonomických systémů pro menší a střední společnosti.
Tradice a úspěch firmy je založen především na výrobě kvalitních produktů s originálním prostředím a ovládáním, na flexibilitě firmy při řešení individuálních požadavků svých zákazníků, vysoké odborné kvalifikaci zaměstnanců. Stejně tak poskytování komplexních služeb, jejich kvalita a rychlá dostupnost směřuje k hlavnímu cíli společnosti, a tou je maximální spokojenost zákazníků a osobní přístup ke klientovi. Především spokojenost našich klientů a jejich doporučování je hlavním elementem dynamického růstu společnosti a jejího portfolia klientů, které činí více než 3 500 subjektů (více než 12 tis. licencí). Naše dlouhodobé cíle jsou založeny poskytování našich produktů a služeb co nejširšímu spektru zákazníků v kategorii menších a středních společností. Budování dlouhodobého a oboustranně seriózního partnerství je další z hlavních cílů společnosti. Více informací naleznete na www.premier.cz |
Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU