banner
5 latest demands
Poptáváme plastové odpady Balíková LDPE fólie
Poptáváme plastové odpady Balíková LDPE fólie
Veřejná zakázka - Dodávka CNC brusky na kulato a dvou CNC ostřiček
Nákup posilovacích strojů
Dodávky zásahové obuvi
5 latest offers
Barevné koncentráty 25 t
Prodám:Plnivo - filler masterbatch 24 T
Prodám:Absorbér vlhkosti (Desiccant) 24 t
Nabídka filamentů pro 3D tiskárny - www.tiskve3d.cz
Filament PLA od 299,-

Úsporné osvětlení šetří peněženku

07/09/2011

Od 1. září skončí podle nařízení Evropské komise výroba 60 wattových žárovek. Je to další krok, jak snížit energetickou náročnost osvětlení. Žárovky, které víc hřejí, než svítí, by měly být nahrazené úspornými kompaktními zářivkami nebo LED žárovkami. I přes jejich vyšší pořizovací cenu se taková investice vyplatí. Zářivky mají navíc šestkrát delší životnost než klasické žárovky – přibližně 10 000 hodin. Kdyby každá domácnost vyměnila dvě klasické šedesátky za dvě úsporné patnáctky, ušetřili bychom v celé ČR přes miliardu korun ročně.

Kvůli evropskému nařízení už před dvěma lety skončily stowattové žárovky a před rokem žárovky s příkonem 75 wattů. Oba typy je ale možné ještě sehnat, například na dražebním portálu aukro.cz

Pro spotřebitele má při výběru vhodného osvětlení klíčový význam zejména cena, design, barva světla, životnost a kvalita vyzařovaného světla.

 

Pořizovací cena kompaktních zářivek a moderních, účinnějších halogenových technologií je sice vyšší než cena klasických žárovek a standardních halogenových žárovek. Je však třeba vzít v úvahu, že v průběhu provozu (svícení) světelného zdroje dochází vzhledem k jejich delší životnosti a významně vyšší účinnosti k významným úsporám nákladů.

 

Proto by v informačních a propagačních materiálech určených spotřebitelům měly být uváděny celkové provozní náklady a úspory, případně by spotřebitel měl srovnávat celkovou cenu za nákup a provoz jednotlivých alternativních světelných zdrojů. Návratnost „investice“ do energeticky úsporného světleného zdroje se převážně pohybuje v řádu několika měsíců, většinou do jednoho roku. Představuje tedy příklad úspor energie s velmi krátkou návratností investic – na rozdíl kupříkladu od zateplování nebo výměny oken, kde se z hlediska návratnosti vynaložených prostředků jedná o dlouholetou investici.

 

Významným kritériem pro výběr světelného zdroje je i jeho životnost, zvláště v některých často využívaných prostorech je častá výměna světelného zdroje nepohodlná. Životnost rovněž ovlivňuje konečnou ekonomickou a ekologickou efektivitu. Životnost světelného zdroje je parametr udávaný v hodinách a závisí na použité technologii světelného zdroje. Průměrná životnost světelného zdroje činí asi 1000 hodin svícení pro standardní klasické žárovky, 2000–3000 hodin pro moderní halogenové žárovky, asi 10 až 20 tisíc hodin pro kompaktní zářivky a u žárovek LED může být až 45 000 hodin. Životnost světelného zdroje však závisí také na počtu cyklů zapnutí a vypnutí. V dobách, kdy byla technologie kompaktních zářivek novinkou, mělo na životnost světelného zdroje velký vliv to, kolikrát byla zářivka zapnuta.

 

Dnešní kvalitní výrobky, které používají funkci předehřívání, však v tomto ohledu nemají větší problémy. U řady stávajících výrobků platí, že je lze teoreticky každý den mnohokrát zapínat a vypínat po dobu 20–30 let. Na trhu však existují také levnější a méně kvalitní výrobky, u nichž takto vysoký počet cyklů zapínání a vypínání není možný. Jednou z novinek evropské legislativy však je, že se na obalech kompaktních zářivek bude uvádět i počet spínacích cyklů, takže spotřebitel bude mít možnost přesného srovnání tohoto parametru.

 

Informace o spotřebě energie lze jednoduše zjistit z energetického štítku (A až G), který je umístěn na obalu každého světelného zdroje určeného pro osvětlování v domácnostech. 

 

Standardní žárovky a reflektorové žárovky jsou nejznámější, nejrozšířenější a také nejméně hospodárné zdroje světla s nejnižší hodnotou měrného výkonu. Na světlo se tak přemění jen 3–5 % spotřebované energie, zbytek je většinou ztrátové teplo. Reflektorové žárovky se používají pro místní zvýraznění, tedy jako světelný akcent. Instalaci žárovek lze doporučit pouze v místech s krátkodobým a spíše nepravidelným svícením (ve sklepě), nebo tam, kde hrozí odcizení (společné prostory bytových domů).

 

Halogenové žárovky mají oproti klasickým až dvojnásobnou životnost a také až dvojnásobný světelný výkon. Uplatní se jako doplňkové bodové osvětlení, pro optické zdůraznění detailu či osvětlení ve speciálních případech. Pozor na nevhodnou montáž – halogenová žárovka je silným zdrojem tepla!

 

Zářivky patří k účinným zdrojům světla a ve srovnání se standardní žárovkou spotřebují pro vyprodukování stejného množství světla jen asi 15–25 % energie. Výhodou je také jejich nízká povrchová teplota. Nevýhodou je pomalejší náběh na plný výkon. Lineární zářivky mají předřadník zabudovaný jako součást svítidla. V případě poruchy se mění jen trubice, která je poměrně levná. U starších svítidel je často výhodné vyměnit předřadník za elektronický. Spotřeba se sníží asi o 20%, ale hlavně se zcela odstraní nepříjemné blikání zářivek, které také významně zvyšuje spotřebu elektřiny.

 

Kompaktní zářivky mají trubici i předřadník spojeny v jeden celek. Jejich výměna je proto dražší oproti zářivkám s odděleným předřadníkem (většina svítidel s lineárními trubicemi), kde se mění jen trubice. Kompaktní zářivky se vyrábějí jak se závitem E27, tak se závitem E14 a lze je přímo našroubovat do objímek stávajících svítidel. Současné zářivky nabíhají na plný výkon během několika vteřin a časté zhasínání jejich životnost nezkracuje. Většina výrobků neumožňuje plynulé stmívání. Kompaktní zářivka je asi 4x až 5x účinnější než klasická žárovka, tj. uspoří až 75 % energie při stejné hladině osvětlení. Průměrná životnost kompaktních zářivek je 8 až 20krát vyšší než životnost klasických žárovek – tj. asi 6 000 až 20 000 hodin ve srovnání s 1 000 hodinami u klasických žárovek.

 

Žárovky s LED diodami se pro osvětlování používají teprve v posledních letech. Jejich cena je dosud poměrně vysoká a nejsou k dispozici ve vyšších výkonech. Mají však velmi dlouhou životnost, takže se během své životnosti zaplatí několikrát. Nabízí se jak se „žárovkovým“ závitem E27 nebo E14, tak s paticí, která umožní nahradit jimi halogenové bodové žárovky. Významnou nevýhodou je ale barevné podání; na rozdíl od žárovek, které vyzařují spojité spektrum, je světlo LED diod omezeno na úzkou oblast vlnových délek. Pro dosažení bílé barvy a dobrého barevného podání se proto používá například luminofor nanesený na kryt diody, který část modrého světla přemění na záření v zelené a červené části spektra. Úspora energie je až 80 %.

Bc. Kateřina Březová

www.ekoporadenstvi.ic.cz

Do you want to be informed about demands before others? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU