banner
5 latest demands
jižní fasáda 2
Oprava vozovky
Zpracování PD - Parkovací dům
Stavební úpravy objektů
Přístupový systém do Základní a mateřské školy
5 latest offers
STŘÍHAČKA BETONÁŘSKÉ SÍTÍ MAFIX 6000
VOLNÁ KAPACITA! Drcení plastových výlisků
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Dodávky CNC dělících strojů
Automatické parkovací systémy GREEN Center

Slovenský stavební trh poklesne mnohem výrazněji než loni

12/02/2013

cee_609Praha, 16. března 2012 - V roce 2012 bude podle většiny ředitelů slovenských stavebních společností pokles stavebního trhu nejen pokračovat, měl by dokonce klesnout až o 6,9 %. Už v roce 2013 by ale podle výsledků Kvartální analýzy slovenského stavebnictví 2/2012, připravené společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG Slovensko mohlo dojít k opětovnému mírnému růstu trhu. Zlatým partnerem tohoto výzkumu je Považská cementárna, stříbrným partnerem společnost Terrastroj.

 

V pokles trhu v roce 2012 věří podle výzkumu 78 % ředitelů stavebních společností. „Obavy ředitelů slovenských stavebních společností ohledně budoucího vývoje dále rostou, klíčovým momentem pro další směřování celého sektoru bude rozhodnutí nové vlády o případné proinvestiční nebo naopak restriktivní fiskální politice v této oblasti,“ komentuje výsledky výzkumu Jiří Vacek, ředitel  CEEC Research. Slovenské stavebnictví klesá konzistentně už tři roky. Loni podle nejnovějších údajů Slovenského štatistického úradu došlo k poklesu trhu o 1,8 %, CEEC Research přitom predikoval v Kvartální analýze slovenského stavebnictví publikované v květnu 2011 pokles o 1,8 %.

 

Pokles tržeb očekává letos mírně nadpoloviční většina slovenských stavebních společností (51 %). „Pokles ve stavebním průmyslu nás čeká i v roce 2012. Jeho další rozvoj závisí od více faktorů, mezi které mimo jiné patří vývoj situace okolo evropské dluhové krize, anebo i postoj nové slovenské vlády k investicím v tomto sektoru,“ říká Ľuboš Vančo, Managing Partner KPMG na Slovensku.  Vývoje se obávají zejména střední a malé firmy. „Nedá se jednoznačně určit, zda slovenské stavebnictví má to nejhorší za sebou. Přestože na Slovensku byly vysoutěženy velké tendry v oblasti dopravních staveb, ceny jsou hodně napjaté z hlediska nepředvídatelné inflace a dalšího vývoje,“ říká zástupce jedné z velkých společností, Vlastislav Šlajs, generální ředitel Strabag SK. Stejně jako u vývoje celého stavebního trhu ale stavaři věří, že už v roce 2013 by se tržby měly vrátit k růstu.

 

Propad sebedůvěry stavebních firem, který byl způsoben říjnovým pádem slovenské vlády, se už vstřebal a sebedůvěra se vrátila opět na srpnové hodnoty. Aktuálně tak překonání konkurence očekává 56 % stavebních firem, v srpnu loňského roku to bylo 61%, zatímco v listopadu jen 36 %.

 

Vytíženost kapacit stavebních společností se aktuálně propadla na 58 %, pro srovnání v listopadu se pohybovala na úrovni 75 %. I přesto, že na tento výsledek má vliv aktuální mimosezóna, jde o velmi nízkou hodnotu vytíženosti kapacit firem, která je dlouhodobě neudržitelná. Firmy tak budou muset letos buď vytíženost zvýšit, nebo redukovat své kapacity, jinak jim hrozí zánik. „Vlivem citelného nárůstu fyzického objemu stavebních prací na projektech infrastruktury ale i očekávaného mírného růstu v sektoru pozemních staveb, bude růst využití stavebních kapacit firem a živnostníků,“ myslí si Dušan Šamudovský, generální ředitel Doprastavu, vzápětí však připojuje obavu z toho, že firmy budou hlavně na infrastrukturních projektech pracovat za takové ceny a pod takovými smluvními riziky, které způsobí velké problémy nejen velkým firmám, ale i jejich subdodavatelům. „K růstu fyzického objemu práce tedy dojde určitě, ale bez odpovídajícícho finančního vyjádření,“ dodává Dušan Šamudovský.

 

Za nejefektivnější způsob výběru dodavatelů podle Kvartální analýzy slovenského stavebnictví 02/2012 velké společnosti považují výběrová řízení, malé a střední firmy se spoléhají na dlouhodobé kontakty. Klíčovým kritériem při výběru jsou cena a zkušenosti dodavatele. Miroslav Lapunik, obchodní ředitel Metrostavu SK zmiňuje vícero hlavních ukazatelů: „Klíčové jsou především zkušenosti s předmětem dodávky, reference z předchozí spolupráce, cena, termín realizace, nabídka alternativních řešení a akceptace smluvních a platebních podmínek.“ Nejméně důležitým kritériem je podle výsledků výzkumu velikost dodavatelské firmy.

 

Nejnovější informace a diskusi s představiteli Vlády SR a generálními řediteli až 180 stavebních společností přinese Setkání lídrů slovenského stavebnictví 2012, které se koná 30. května v hotelu Kempinski Bratislava (více na www.studieStavebnictvi.cz).

 

Kvartální analýza slovenského stavebníctví 2/2012 je v plné verzii ke stažení zdarma na internetových stránkách společnosti CEEC Research www.studieStavebnictvi.cz, kde je možné také získat více informací.

 

Kontakt pro média:

Jitka Němečková 

PR and Media Director

CEEC Research

nemeckova@ceec.eu

+420 731 193 191

 

CEEC Research (Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy) je největším výzkumem stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byl založen v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny naše studie a analýzy jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.

KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. V jejích členských společnostech pracuje více než 138 000 pracovníků ve 150 zemích. Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje.

Společnost KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, kdy byla v Praze otevřena první kancelář. V současné době má 740 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci a Ostravě. KPMG Česká republika poskytuje služby v oblasti auditu, daní a poradenství a právní služby. Z 610 odborných pracovníků je 30 partnerů, 28 statutárních auditorů, 92 certifikovaných účetních a 71 daňových poradců. V KPMG Česká republika působí celkem 22 kvalifikovaných zahraničních odborníků. 

Do you want to be informed about demands before others? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU