banner
5 latest demands
Chodník podél silnice
Stavební úpravy objektu
Sanace napadených částí krovu
Výroba a dodání silničního značkovacího stroje
Stavební úpravy a přístavba objektu
5 latest offers
STŘÍHAČKA BETONÁŘSKÉ SÍTÍ MAFIX 6000
VOLNÁ KAPACITA! Drcení plastových výlisků
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Dodávky CNC dělících strojů
Automatické parkovací systémy GREEN Center

Rok 2012 bude pro stavební firmy zatím rokem nejhorším

12/02/2013

ceec_logo_604

Praha 24. listopadu 2011 –  Stavební trh v příštím roce klesne zatím nejvíce od začátku současné krize, a to o dalších 8,3 %. Očekávají to ředitelé stavebních společností podle Kvartální analýzy českého stavebnictví 10/2011, kterou dnes vydává společnost CEEC Research za podpory generálního partnera výzkumu společnosti KPMG Česká republika a dalších partnerů - společností Harsco Infrastructure, Weber Terranova, Kooperativa a Tatra.

 

Odhad poklesu českého stavebního trhu v roce 2012 se stále zhoršuje, ještě v červenci očekávali ředitelé společností pokles o 2,4 procenta a v dubnu jen o 0,6 %. Vinu dávají ředitelé stavebních firem nízké poptávce jak ze strany veřejných, tak i soukromých investorů. Tento trend je dán zhoršujícím se celkovým vývojem ekonomiky v ČR i zahraničí. ,,Další škrty veřejných výdajů, očekávaná druhá vlna krize tlumící investiční apetit privátních investorů a stále existující přebytek kapacit na stavebním trhu povede v příštím roce k dalšímu zeštíhlení, ale i zefektivnění českého stavebnictví," hodnotí další výhled tohoto sektoru Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research. To potvrzuje i partner společnosti KPMG Česká republika Pavel Kliment: ,,České stavebnictví se potýká s rostoucím propadem a výhled není nijak optimistický. Realisticky lze v budoucnu spíše než růst poptávky očekávat redukci nabídky a tímto způsobem dosažení jisté rovnováhy na trhu." Návrat k růstu sektoru stavebnictví neočekávají zástupci firem ani v roce 2013.  

 

V důsledku prohlubujícího se negativního výhledu stavebnictví pokračuje i zhoršování predikcí vývoje tržeb stavebních společností. V roce 2012 by měly tržby klesat firmám všech velikostí, a to v průměru o 2,9 procenta. ,,Na trhu jednoznačně slábne poptávka po stavebních pracích a také vzhledem k rostoucím obavám připravenost stavební práce zahájit. Veřejní zadavatelé ztrácejí víru, že se jim podaří zajistit rozpočet stavby, a raději tak ani nepřipravují projekty a nežádají o stavební povolení." komentuje Martin Kouřil, místopředseda představenstva společnosti CGM Czech. Stabilizace tržeb by mohla přijít nejdříve v roce 2013. Kdy nastane obrat k růstu, si zatím stavební firmy netroufají odhadnout.   

 

Konstantně se propadá sebedůvěra ředitelů stavebních společností v překonání konkurence. V tomto ohledu důvěřuje svým společnostem pro rok 2012  méně než polovina ředitelů (41 %). Z pohledu jednotlivých analyzovaných segmentů lze menší sebedůvěru vidět především u středních/malých stavebních firem, které mají především obavy o ztrátu zakázek

od velkých společností, kde některé z firem fungují jako subdodavatelé, případně se obávají  dalšího tlaku na snížení ceny zakázky.

 

Vytížení kapacit stavebních společností se oproti červenci 2011 téměř nezměnilo. Aktuální vytížení se pohybuje na úrovni 83 procent. Mírně vzrostl (z 41 % v červenci na aktuálních 44 %) podíl společností, které uvádějí pokles zásoby zakázek oproti srovnatelnému období před 12 měsíci.

 

Hlavními omezeními s největším dopadem na hospodářské výsledky stavebních společností jsou byrokracie ze strany státu, nedostatečná poptávka a také tvrdá (někdy až nekalá) konkurence. ,,Charakteristickým prvkem současného trhu je cenová válka a zostření konkurenčního boje. Do výběrových řízení se hlásí větší počet firem. Tam, kde dříve nabídku předložilo pět uchazečů, soutěží dnes i více než 15 firem,‘‘ říká Radim Martinek, finanční ředitel VCES.

 

Současná krize a s ní spojený propad objemu nových zakázek měly zatím největší dopad na výrazný nárůst tlaku na snižování cen zakázek, v některých případech až pod hranici nákladů.  „Veřejní dodavatelé pod mediálně-politickým tlakem preferují výběr zhotovitele pouze podle jediného kritéria – ceny, bez ohledu na její reálnost a schopnosti zhotovitele. Firmy jsou ochotné nabízet do veřejných soutěží ceny pod reálnými náklady. Čelíme špatnému mediálnímu obrazu stavebnictví, dumpingovým cenám a zhoršující se atmosféře v celé české společnosti." konstatuje Pavel Pilát, generální ředitel Metrostavu. Stavební společnosti proto na tuto situaci reagovaly redukcí svých nákladů, zastavením investic, tlakem na své dodavatele, ale i snahou o získání takových zakázek, které předtím nerealizovaly.

 

 

 

Kvartální analýza českého stavebnictví 10/2011 je v plné verzi ke stažení zdarma na internetových prezentacích společnosti CEEC Research www.studieStavebnictvi.cz, kde lze také získat více informací, případně nás můžete kontaktovat na: kontakt@ceec.Eu.

 

 

 

Kontakty pro média:

 

Jitka Němečková

CEEC Research

PR and Communication

E-mail:nemeckova@ceec.eu

Tel.: +420 731 193 191

 

Kvartální analýza českého stavebnictví 10/2011 je založena na strukturovaných telefonických rozhovorech s vybraným vzorkem 100 stavebních společností. Rozhovory proběhly v říjnu 2011. Kromě standardní analýzy nabízí tento výzkum rovněž detailní informace o postojích hlavních segmentů českého stavebnictví podle dvojrozměrné segmentace vzorku, (tj. jak z hlediska velikosti stavebních společností, tak i stavebního zaměření účastníků). Segmenty jsou rozděleny na velké a střední/malé společnosti. Z druhého pohledu pak na segmenty zabývající se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím.

 

CEEC Research (Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy) je největším výzkumem stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byl založen v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny naše studie a analýzy jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

 

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.

 

KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. V jejích členských společnostech pracuje více než 138 000 pracovníků ve 150 zemích. Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje.

 

Společnost KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, kdy byla v Praze otevřena první kancelář. V současné době má 740 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci a Ostravě. KPMG Česká republika poskytuje služby v oblasti auditu, daní a poradenství a právní služby. Z 610 odborných pracovníků je 30 partnerů, 28 statutárních auditorů, 92 certifikovaných účetních a 71 daňových poradců. V KPMG Česká republika působí celkem 22 kvalifikovaných zahraničních odborníků.

Do you want to be informed about demands before others? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU