banner
5 latest demands
TDS – Greenway
Linka na výrobu masných a zeleninových výrobků
Novostavba chodníku
Poptávka - nacenění komplexního provedení dodávky a montáže konstrukce výtahových šachet pro osobní výtah
ČOV a splašková kanalizace
5 latest offers
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Služba recyklace plastů
Vozy k demontáží
Policové regály
Patrové sklady

Kovové povrchy potřebují také kvalitní a důslednou péči

01/07/2013

Kovový plot, zábradlí a branka vyžadují péči, která je účinně ochrání proti venkovním vlivům. V interiéru pak většinou chceme mít kov především hladký a estetického vzhledu.

 

kov_420

 

Kovy vystavené venkovním vlivům potřebují jednou za pět až osm let ošetřit novým nátěrem.

FOTO: Akzonobel

 

Nátěr na kovovém povrchu vydrží obvykle dva roky až osm let, záleží na podmínkách, kterým je vystaven. Chystáme-li se natírat železný kov staršího data (a je lhostejné, zda jde o konvičku po babičce nebo plot), důkladně připravíme povrch předmětu, aby na něm nový nátěr dostatečně přilnul.

Čistý, hladký a suchý podklad je základní podmínkou, kterou splníme před každým nátěrem. V opačném případě se začne brzy odlupovat, vytvoří se na něm hrudky ze zbytku starých nátěrů a rzi.

Příprava podkladu před nátěrem

Kovový povrch určený k natření nejdříve zbavíme prachu (vysavač, metla, vlhký hadřík). Nerovnosti obrousíme podle potřeb škrabkou, ocelovým kartáčem či smirkovým papírem. Povrch dále odmastíme např. technickým benzinem či ředidlem.

Zejména v ohybech a spojích se zdržuje voda, případně sráží vlhkost a dochází k nežádoucí korozi. Rez můžeme odstranit mechanicky přebroušením, někdy elektrickou bruskou či ocelovým kartáčem připevněným na ruční vrtačce. Pak válečkem nebo štětkou naneseme bezoplachový odrezovač.

Větší plochy s množstvím ohybů raději otryskáme tzv. pískováním speciální pistolí. Staré nátěry odstraníme i horkovzdušnou pistolí. V obou případech dbáme doporučení výrobce, abychom si neporanili oči a ruce.

kartac_400

Drátěným kartáčem zbrousíme zbytky starých nátěrů. Cena 36 Kč.

FOTO: Hornbach

Použití chemické cesty

Starých nátěrů se zbavíme i chemickou cestou - předmět natřeme speciálním přípravkem, necháme působit po dobu doporučenou výrobcem a uvolněné nečistoty a barvu postupně odstraníme.

Použít můžeme také 5-8% louh, ovšem pozor, je to agresivní žíravina! Chráníme si proto oči, na ruce navlékneme gumové rukavice.

Povrch ošetřený chemickým odstraňovačem neutralizujeme slabou kyselinou.

barva_280

Odstraňovač starých nátěrů necháme působit, dokud nerozleptá staré vrstvy nátěru. Cena od 217 Kč za 0,6 l.

FOTO: Barvy a laky Teluria

Následuje několik nátěrů

Bezprostředně po oschnutí ošetřeného povrchu železného kovu aplikujeme základní nátěr. Zajišťuje ochranu proti korozi a potřebnou přilnavost následujících nátěrů.

Po zaschnutí základního nátěru nanášíme nátěr vrchní (email nebo barva). Kvůli přilnavosti by měl být kompatibilní s použitými nátěry základními. Vrchní nátěr chrání proti UV záření, před vlhkostí, splňuje dekorativní úlohu.

 

Více informací k článku najdte zde

 

www.novinky.cz

Do you want to be informed about demands before others? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU