banner
5 latest demands
Dodávka školního nábytku
Fotovoltaické elektrárny
Elektrikářské práce - nová elektroinstalace
Dodávka a montáž FVE
Výstavba MŠ
5 latest offers
STŘÍHAČKA BETONÁŘSKÉ SÍTÍ MAFIX 6000
VOLNÁ KAPACITA! Drcení plastových výlisků
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Dodávky CNC dělících strojů
Automatické parkovací systémy GREEN Center

Fasáda ROCKPROFIL byla součástí požárního experimentu

12/02/2013

V rámci unikátního požárního experimentu COMPFIRE ve Veselí nad Lužnicí nechali stavební odborníci 15. září 2011 hořet dvoupodlažní administrativní budovu. Při hodinovém požáru se teplota uvnitř budovy vyšplhala nad 1 000 °C a ani při tak intenzivním žáru nejevilo opláštění budovy systémem ROCKPROFIL známky necelistvosti či porušení kritérií požární odolnosti. Samotný experiment, který měl v praxi ověřit platnost evropských požárních norem a posun ve vývoji ocelových konstrukcí, byl rozdělen do dvou fází. Nejdříve 6. září proběhl přípravný požár v 1. patře, až poté následoval hlavní test. Při něm se v uměle vytvořené administrativní budově naskládalo na podlahu v přízemí předem vypočítané množství dřevěných latí, složených do hranic jako palivo – požární zátěž. Celá budova byla protkána měřicími přístroji a senzory.(foto (ČVUT)


Vedle ní, na dohled asi 300 diváků z celé Evropy i dalších zemí, se postavila elektronická časomíra a také display, ukazující teplotu uvnitř budovy. Dvacet minut po zapálení nastala etapa tzv. plně rozvinutého požáru, kdy teploty stále stoupaly a výška plamenů dosahovala až 4,5 m. K dramatickému efektu za zdánlivě klidného hoření, který podtrhnul rizika a nebezpečí skutečných požárů, došlo v okamžiku, kdy tlak vodní páry uvnitř jednoho z nosných sloupů přesáhnul pevnost ocelové trubky (vyplněné betonem, z něhož pocházela vlhkost). Výsledkem byla exploze, kdy v horní části sloupu vznikla výrazná trhlina. Psychologický efekt byl výrazný. Narušený sloup však zůstal pevně stát a přenášel i nadále zatížení, aniž by se vychýlil, prohnul nebo zlomil.

Ing. Pavel Matoušek, specialista ze spolupořádající firmy ROCKWOOL okomentoval průběh testu: „Sledovali jsme stav, měření a chování vnějšího opláštění objektu – tedy kazetových stěn systému ROCKPROFIL, které jsou vyplněny minerální vlnou Airrock ND se speciální úpravou. Dodavatelem komponent plechových plášťů se stala společnost Kovové profily, která poprvé zkoušela některé z nových vnějších kazet nebo lamel řady KP FORM (šířky od 300 do 1 000 mm), obklad z kompozitních prvků (ALPOLIC/fr) a integrované panely TRIMO Invisio – vše s výplní z minerálních vláken. Kotvení plášťů na stěnové kazety se provádí přímo nebo přes profily OMEGA speciálními distančními šrouby švýcarského výrobce SFS intec, s.r.o.“

Celkem zde bylo nainstalováno 6 různých povrchů ROCKPROFIL. Výsledná měření dopadla na výtečnou, u stěn se po celou dobu testování neobjevily známky necelistvosti anebo porušení kritérií požární odolnosti. Rozpon 7,5 m fasádního kazetového systému byl tak ověřen v praxi a prokázalo se, že odolnost těchto stěn během požáru skutečně dosahuje 60 minut. Výplň z minerální vlny odolala magické hranici 1 000 °C a zabránila rozšíření požáru mimo zkušební objekt. V reálném životě to znamená záchranu všech vytvořených hodnot a především lidských životů.

pozar_232
www.techtydenik.cz

Do you want to be informed about demands before others? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU