banner
5 latest demands
Cyklostezka
Dodávka xerografického papíru
Kontejnery pro uskladnění
Poptávka - výrobu dílů dle výkresové dokumentace
Nepřetržitá fyzická ostraha
5 latest offers
Filament PLA od 299,-
Použité oktabíny k prodeji
Koše do šachtových pecí
OCELOVÉ PLOŠINY
Inspekce regálových systémů a ocelových plošin

BZK PLUS PLASTY s.r.o. radí s údržbou bazénu

22/07/2015

 

bzkplus_216_02

 

Každý z nás si při plavání občas trochu „lokne", voda v bazénu je určena především ke koupání ,kvalitou se však musí do jisté míry vyrovnat vodě pitné a umožnit tak koupání přinejmenším bez vyrážek na těle. Údržba vody v bazénu je proto velmi důležitá. Podstatnou roli zde hraje tzv. bazénová chemie.O čem vlastně údržba je, poznáme nejlépe tak, že se vžijeme do role majitele bazénu a budeme se řídit radami odborníků.

 

S údržbou začneme na jaře, jakmile to počasí dovolí. Ještě před napuštěním odstraníme všechny nečistoty: vodní kámen, prach a podobně. Pečlivé vyčištění bazénu velmi ulehčí další údržbu vody! Po naplnění vodou uvedeme do provozu filtrační zařízení. Kyselost vody v prvních dnech neregulujeme. Nejpozději do jednoho týdne ji však upravíme na optimální hodnotu pH 6,8-7,6 a začneme s pravidelnou kontrolou a úpravou vody. Údržbu vody v bazénu během sezony děláme 1x týdně. Má několik částí:

  • Měření a úprava hodnoty pH: Hodnota pH ovlivňuje účinnost některých dalších přípravků na úpravu vody, funkci zařízení a životnost bazénu. Voda ke koupání má mít hodnotu pH 6,8 – 7,5. Tento rozsah je také nejvhodnější pro působení dezinfekčních přípravků na bázi chloru.
  • Dezinfekce: Dezinfekce je nejdůležitější částí údržby vody. Hlavní částí je použití dezinfekčních přípravků a sledování obsahu chloru ve vodě. Při ustáleném provozu používáme pomalu rozpustné dezinfekční tablety nebo granulát. Při aplikacích chemických přípravků se v bazénu nekoupeme, dokud přípravek není ve filtračním zařízení důkladně rozmíchán ! Při velkém provozu a v období horka měříme obsah chloru častěji. Ideální celkový obsah aktivního (tedy volného) chloru je v rozmezí 0,1 – 0,5 mg/l. Chlor je však ve vodě vázán také ve sloučeninách, například v lidském potu. Obsah vázaného chloru musí být co nejmenší (do 0,3 mg/l). Proto je nutné se před vstupem do bazénu důkladně omýt. Používáním stabilizátoru chloru lze snížit spotřebu chlorových přípravků. Při extrémních podmínkách provozu (vysoké teploty, mnoho lidí apod.), nebo při zhoršené kvalitě vody (zbarvení, zápach, apod.) použijeme radikální dezinfekci. Novým trendem je používání dezinfekce bez chloru přípravky na bázi aktivního kyslíku, enzymů a podobně. Voda pak nepáchne chlorem, nedráždí oči ani pokožku. „Nevýhodou“ je samozřejmě vyšší cena.
  • Zamezení tvorby řas: Řasy tvoří slizká místa na dně a na stěnách bazénu a skvrny na horních plochách a jsou živnou půdou pro bakterie. Pravidelně tedy dodáváme preventivní dávky přípravku proti jejich tvorbě.
  • Čištění filtračního zařízení: Vodu denně filtrujeme. Orientačně přitom dodržujeme pravidlo, že doba filtrace v hodinách za den = teplota vody dělená třemi, ale podstatný je výkon filtrační jednotky. Krátká doba filtrace zvyšuje spotřebu přípravků bazénové chemie. Pro zvýšení výkonnosti a prodloužení životnosti filtračního zařízení pravidelně čistíme filtrační náplň pokud tlak na manometru vystoupá nad stanovenou hranici.

 

Doba dovolené aneb jak se starat o bazén, když jste delší dobu pryč

V době dovolené, pokud nebudeme bazén používat a nechceme jej potom znovu čistit a napouštět, postupujeme takto: Upravíme pH vody na ideální hodnotu 6,8 – 7,6. Do dávkovače chloru dáme trojnásobnou dávku pomalu rozpustných chlorových tablet. Bazén pokud možno zakryjeme folií a zajistíme, aby bylo denně zapínáno filtrační zařízení na dobu dle doporučení výrobce. Po návratu zkontrolujeme upravíme hodnoty pH a obsahu chloru.

 

Zazimování bazénu

Po skončení sezony zajistíme bazén na zimu. Dobré zazimování bazénu ušetří práci před jarním uvedením do provozu. Po aplikaci zazimovacího přípravku, který působí proti tvorbě řas, bakterií a proti usazování vápníku a po jeho dokonalém promíchání odpustíme vodu a odmontujeme filtrační zařízení. Usazeniny na stěnách bazénu odstraníme čistícím přípravkem. Následně bazén zakryjeme folií.

 

 

Několik praktických rad na téma, co dělat když …

Voda je zakalená: Příčinou je nadměrná tvorba bakterií a řas díky vysoké frekvenci užívání bazénu, vysokým teplotám, velkým dešťům, akumulaci nečistot. Důsledkem je snížený výkon filtru. Zkontrolujeme chod filtrace, hodnotu pH a upravíme. Přidáme přípravek na vysrážení kalu a nepřetržitě filtrujeme.

Voda je zeleně zamlžená, stěny a dno bazénu jsou slizké: Příčinou je nadměrný výskyt řas. Zkontrolujeme hodnotu pH a upravíme, mechanicky očistíme stěny bazénu a odsajeme řasy, zkontrolujeme obsah aktivního chloru a upravíme, aplikujeme přípravek proti tvorbě řas a nepřetržitě filtrujeme.

Voda je hnědá: Příčinou je vysoká koncentrace železa nebo manganu (obvykle, když zdroj vody je studna). Zkontrolujeme hodnotu pH a obsah aktivního chloru a upravíme, pak aplikujeme přípravek na vysrážení solí a nepřetržitě filtrujeme.

Cítíme nepříjemný zápach chloru, dráždění očí a pokožky: Příčinou je vysoká hodnota pH a tvorba chloraminů. Zkontrolujeme hodnotu pH a obsah aktivního chloru a obojí upravíme.

Na stěnách, schůdkách a dně bazénu se usazují soli: Příčinou je vysoká tvrdost vody. Napravíme tím, že stabilizujeme obsah vápenatých a hořečnatých solí.

Objevuje se koroze kovových částí: Příčinou je příliš kyselá voda (nízké pH), takže zkontrolujeme a upravíme.

 

Typy pro náročnější

Majitelům většího bazénu doporučujeme pro mechanické odstraňování nečistot alespoň ruční vysavač za necelé 2000 Kč. Připojuje se na tzv. skimmer, jímž odtéká voda do filtračního zařízení. Poloautomatické vysavače samy vysávají dno a šikmé stěny bazénu (kolmé stěny se obvykle musí dočistit ručním vysavačem ). Cena je ale až 30 000 Kč. Automatický vysavač s vestavěným počítačem se již sám postará o jeho dokonalé vyčištění. Má i svůj vlastní sběrný vak a dá se tak použít i do bazénů, které nemají nucenou filtraci vody. Cena je ale vysoká – asi kolem 50 000 Kč.

 

K filtraci vody v malých bazénech se používají kartušové filtry nebo filtry z netkaných textilií. Jejich nízká cena je relativní, protože kartuše se velmi rychle zanáší a stává se tak diskutabilní otázka zda se vůbec vyplatí. Textilní filtry se také rychle zanáší, ale lze je několikrát vyprat, než ztratí účinnost. Pro bazény nad 10 m3 již doporučujeme pískovou filtraci. Stojí od 10 000 Kč, ale je účinná a některé filtrace již mají dávkovač chloru. Při pravidelném čištění filtračního písku / děje se tak jen ovládací pákou na hlavě fitrační nádoby / vydrží velmi dlouho. Signál o postupné neprůchodnosti pískového filtru zákazník obdrží z údaje na manometru a dále jako zkušeňejší prostým pohledem na razanci vody vytékající z vratných trysek. Výměna písku se rovná řádově několika stovkám korun a zpravidla se mění po 3 letech.

 

S kvalitní filtrací souvisí i kvalitní čerpadlo. Někteří lidé význam čerpadla podceňují. Ale jen výkonné samonasávací čerpadlo umožňuje připojení vysavače nečistot a provoz bazénu leckdy umístěného i poměrně daleko , dále je potřeba mít na zřeteli, že výkon čistící jednotky je potřeba mít o něco předimenzovaný s o ohledem na možnosti „ přetížení bazénu „ množstvím koupajících, teplotou vody atd . Ani výkonné pískové filtrace nezamezí v letních měsících tvorbě řas, bakterií a virů a nezbývá , než použít kvalitní bazénovou chemii. Nemusíte se jí bát. V současné době je nejlevnější chlorová dezinfekce vody, která má řadu navzájem se doplňujících přípravků. Kdo je na chlor alergický, může používat zatím méně rozšířené přípravky bez chloru. Při volbě kteréhokoliv druhu přípravku je důležitá kontrola a úprava kyselosti (neboli pH) vody. Levné pH-metry prodáváme již od 200 Kč. V žádném případě ale nelze nahradit chlorovou desinfekci vody bezchlorovou dezinfekcí bez napuštění nové vody do bazénu. Vždy platí heslo a u venkovních bazénů dvojnásob, že se vyplatí zakrývat bazén solární fólií i během dne, pokud se nikdo nebude delší dobu koupat.

 

Co se děje při různém pH vody v bazénu:

pH 6,8 je příliš kyselá oblast, rezavění kovových součástek, blednutí barev plastových dílů bazénů a nátěrů

pH 6,8 – 7,6 je optimální oblast

pH 7,6 je příliš zásaditá oblast, vylučování vápníku, železa a manganu (zákal vody ), zápach po chloru, dráždění očí a pokožky, ucpání filtru

 

Další možnosti jak si zpříjemnit koupání během sezony jsou např. že si vodu pomocí solárních panelů o několik stupňů ohřejeme a docílíme tak více pohody koupajícím.Solární panely jsou zpravidla z polypropylenu tvořeny tenkostěnými trubičkami spojeny do určitého formátu a umístěny pokud možno na jižní svah střechy. Jako novinka se začíná instalovat solární panel, který je tvořen z pásů silikonové gumy a výhodou tohoto materiálu je, že lze v podstatě kopírovat plošný obraz střechy / nároží, různé výkusy atd. / Jinak pro instalace těchto panelů platí stejné zásady jako pro ostatní. Vodu do solárních panelů vhání čerpadlo a přes elektronickou regulaci zabezpečuje chod ohřevu automaticky v závislosti na množství sluneční energie, kterou přijmou solární články.

Další kapitolu solárních panelů tvoří vakuové kolektory, které dokážou vodu zahřát až kolem 90 st. Celsia a systém činnosti je stejný jako u plastových ,ale liší se použitým materiálem, a dále tím že pracují na dva okruhy primární s nemrznoucí kapalinou a výměníkem a dále sekundární okruh je tvořen bazénovou vodou která se průchodem výměníkem ohřívá. Vakuových kolektorů se vzhledem k jejich pořizovací ceně a technických parametrů používá ještě k ohřevu teplé užitkové vody / TUV/ pro domácnost / objekt / a vlastně až přebytek tepla je odváděn do bazénu, který zabezpečuje vždy vychlazení kolektorů, respektive odvod přebytečného tepla nespotřebovaného k ohřevu TUV.Vakuové kolektory je účelné nebo ekonomicky opodstatněné montovat v kombinaci dalších zdrojů např. tepelného čerpadla a využít je i k vytápění objektů . Většímu rozšíření dle našeho názoru zatím brání vysoká pořizovací cena a do jisté míry i složitá funkce s podílem elektroniky .

V poslední době se jako zvlášť vhodným doplňkem k bazénu jeví jeho zastřešení polykarbonátovým sklem, které umožňuje odkrytí celého bazénu a nebo naopak koupání i za nepříznivých klimatických podmínek.zastřešení se zpravidla řeší jako mobilní s jednostranným posuvem po kolejové dráze a podle typu a velikosti umožňuje i posezení koupajících v takto získaném prostor . Pořizovací cena takovéhoto zastřešení je ve většině případů vyšší než pořizovací cena bazénu ale zpravidla zase není potřeba vodu ohřívat solárními panely. Vše je individuální a řídí se možnostmi investora.

Poslední kapitolou jsou vnitřní bazény , které architektonicky tvoří nedílnou součást s nemovitostí. Jsou vyráběny stejným způsobem jako bazény venkovní ale jsou vytápěny zpravidla přes výměník z topného média pro objekt a nebo samostatně pomocí elektřiny. Umožňují celoroční koupání a jsou průběžně nahřívány na zvolenou teplotu uživatelem. Pro údržbu vody ve vnitřních bazénech se zpravidla používá bezchlorová chemie jednak kvůli zápachu a jednak s ohledem na zvýšené korozivní vlastnosti volného chlóru, který se vlivem teploty vody odpaří do ovzduší a pokud není odvlhčovačem separován spolu s vodou proniká do štukových omítek a způsobuje korodování kovů. Odvlhčovač tedy odstraňuje vodní páry z prostoru bazénu a je nutné jeho návrh z hlediska výkonu podřídit informacím typu jak velká je plocha bazénu, na kolik stupňů se bude bazénová voda vytápět a na kolik stupňů se bude vytápět místnost, kde je bazén zabudován.ceny takovýchto odvhčovačů se řádově pohybují od 30 000,- Kč . V poslední době se začíná stále více upravovat bazénová voda pomocí elektrolýzy mírně slané vody.Proces začíná přidáním přírodní mořské soli do vody. Získá se tak čirá,mírně slaná voda. Salinita je v rozmezí 0,5 – 0,65 % s porovnáním v lidských slzách je asi 0,9 % , v oceánu asi 3,5 % soli.při zapnutí čerpadla a filtru prochází mírně slaná voda elektrodou ,kde se elektrolýzou přeměňuje sůl NaCl na desinfekční činidlo chlornan sodný NaClO. Po vypnutí čerpadla se opět chlornan sodný přemění na sůl takže celý proces je velmi hospodárný i k naší peňežence, ale i k životnímu prostředí a samotných koupajících se osob. Pořizovací cena začíná podle velikosti bazénu asi na 20 000 Kč.

 

BZK PLUS PLASTY s.r.o.

Kestřany 147
okres Písek
398 21
Česká republika

Tel.: +420 382 262 428, 382 262 415
Mob.: +420 777 116 008, 777 116 004
Fax: +420 382 262 415
E-mail:
Internet:

 



Do you want to be informed about demands before others? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU