banner
5 neuesten Anforderungen
Tlaková kanalizace
Rekonstrukce elektroinstalace
Park vč. nákupu a osazení překážek
Nábytek - vybavení učebny
Rekonstrukce silnice
5 neuesten Angebote
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS
Frézky nástrojářské - FNGP 40 CNC, výrobce INTOS
Soustruhy CNC - Masturn 50 CNC, výrobce MAS
Lisy hydraulické - P6381, výrobce Stanko SSSR
Soustruhy hrotové - SU 100/2000

Veřejnost se obnovitelným zdrojům nebrání

22/06/2012

Aktuálně zveřejněný průzkum agentury SC&C potvrzuje již v květnu publikované zjištění agentury Factum Invenio, že veřejné mínění obyvatel je příznivě nakloněno obnovitelným zdrojům energie (OZE). Podle SC&C si výhody obnovitelných zdrojů uvědomují tři čtvrtiny dospělých obyvatel ČR. Polovina o OZE smýšlí pozitivně a vnímá především jejich klady. Další čtvrtina souhlasí s tím, že energie z obnovitelných zdrojů sice zlepšuje životní prostředí, ale zároveň vnímají jistá negativa, jako například to, že je podpora těmto zdrojům vynucena ze strany EU, nebo že ohrožuje domácí těžký průmysl.

Z jednotlivých OZE jsou mezi obyvateli nejpopulárnější vodní elektrárny, konstatují to shodně oba výzkumy. Podle SC&C je aktuálně pro jejich zachování 28% lidí a až 57% se domnívá, že by jich mělo být více. Koresponduje to se zjištěním Factum Invenio, ve kterém vodním elektrárnám vyjádřilo podporu až devět z deseti obyvatel. Factum Invenio naměřilo obdobně vysokou podporu veřejnosti také větrným elektrárnám. SC&C aktuálně zjistilo, že podíl lidí, kteří jsou proti je oproti průzkumu Factum Invenio významně více, až 23%. I tak však u tohoto zdroje energie silně převažují pozitivní názory.

Významně vysokou podporu veřejnosti mají střešní solární elektrárny. Pozitivně se k nim staví více než 80% dospělé populace. Na svůj dům si je do budoucna chce pořídit až 62% lidí, 5% tvrdí, že už tak udělaly. Nutno zmínit, že velkoplošné solární elektrárny umístěné na zemi mají výrazně nižší podporu obyvatel. Téměř polovina veřejnosti (47%) je proti.

OZE by dle obyvatel měly nahradit zejména energii z hnědého uhlí. Pro snížení počtu úhelných elektráren je šest Čechů z deseti a pro útlum těžby hnědého uhlí až 70%. Větší zapojení obnovitelných zdrojů energie a součinnost s klasickými je do budoucna nejen žádoucí ale také nezbytná. I když základ, který drží potřebnou frekvenci a objem, zůstane ještě dlouho zajišťován z klasických zdrojů.

Z těch „klasických“ jsou mezi obyvateli nejlépe hodnoceny elektrárny na zemní plyn. Za jejich zachování je 40% lidí, dalších 28% souhlasí s jejich rozšířením. To aby jich bylo méně si přeje necelá čtvrtina Čechů. Za omezení jaderných elektráren je třetina obyvatel. Pouhé 3% neví, jak se rozhodnout, a zbytek, tedy převážná většina, se k využívání jádra staví kladně; 43% je za zachování a 21% za další rozšiřování stávajícího počtu a výkonu jaderných elektráren.

Energetický expert Ing. Maroušek při prezentaci výsledků průzkumu SC&C jako zásadní předpoklad efektivního využívání OZE zmínil posílení distribuční sítě tak, aby OZE mohly být připojeny do stávající soustavy. Česká distribuční síť je zastaralá a předražená - to je fakt, o kterém panuje shoda mezi odborníky a dobře o tom vědí také u monopolního distributora.

Factum Invenio konstatuje převažující podíl názorů, že ČR v podpoře obnovitelných zdrojů zaostává za ekonomicky vyspělými zeměmi. Podle agentury je to v rozporu s faktem, že Česká republika patří mezi země, které do podpory OZE investovaly v poměru k HDP nejvíce. Je tedy patrné, že v informovanosti veřejnosti ohledně investic do OZE panuje značný informační deficit. Zamyslet se nutno také nad efektivitou dosud vynaložených prostředků. Zdání nízké míry podpory OZE v populaci se však neodvíjí pouze od míry investic, schází patrně větší mediální a politická či legislativní podpora.

Jak zjistilo Factum Invenio, pro 90% obyvatel je prioritou, aby se cena energie nezvyšovala. Dvě třetiny odmítají finanční spoluúčast domácností na přímé podpoře rozvoje OZE formou povinných příspěvků. Jak ale zjistil průzkum SC&C, pro mnohé je přitažlivá možnost energetické soběstačnosti a to jak na úrovni obcí a měst, tak na úrovni osobní. Koncept energetické soběstačnosti obcí a měst podporuje téměř polovina (44%) obyvatel. 21% Čechů se zamlouvá být energeticky soběstačným na úrovni své domácnosti. V této souvislosti SC&C ve své zprávě konstatuje, že tato problematika není pro běžnou veřejnost jednoduše srozumitelná a je pro mnohé obyvatele zatím těžko představitelná, nicméně se jí však nebrání.

Podle průzkumů tedy můžeme počítat se zájmem obyvatel o zvýšení počtu solárních panelů na střechách českých domů, činžáků či paneláků. Nahrává tomu také cena fotovoltaických článků, která v posledních letech dramaticky poklesla. Bude zajímavé sledovat, jak tento zájem podpoří aktéři spravující a regulující českou energetiku. Ti, kteří se o OZE a energetickou soběstačnost zajímají, můžou získat více informací u nově vzniklé Aliance pro energetickou soběstačnost.

 

http://ekoporadenstvi.ic.cz
http://ekoporadce.g6.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU