banner
5 neuesten Anforderungen
Rekonstrukce elektroinstalace
Park vč. nákupu a osazení překážek
Nábytek - vybavení učebny
Rekonstrukce silnice
Propojení silnic
5 neuesten Angebote
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS
Frézky nástrojářské - FNGP 40 CNC, výrobce INTOS
Soustruhy CNC - Masturn 50 CNC, výrobce MAS
Lisy hydraulické - P6381, výrobce Stanko SSSR
Soustruhy hrotové - SU 100/2000

Stres na pracovišti narůstá, uvádí 8 z 10 respondentů celoevropského průzkumu veřejného mínění

28/03/2012

Stres při práci představuje problém pro velkou většinu evropských pracovních sil, konstatuje druhý evropský průzkum veřejného mínění o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Průzkum, který pro Evropskou agenturu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) provedla organizace Ipsos MORI, hodnotil názory více než 35 000 osob z řad široké veřejnosti v 36 evropských zemích. Šetření bylo zaměřeno na současné problémy na pracovišti, včetně stresu při práci, významu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro hospodářskou konkurenceschopnost a rovněž na souvislost mezi kvalitní BOZP a delším pracovním životem.

Osm z deseti osob pracující populace v celé Evropě se domnívá, že počet lidí, kteří trpí stresem při práci, se v příštích pěti letech zvýší (80 %), přičemž až 52 % respondentů očekává, že „výrazně vzroste“. Odpovídá to zjištěním staršího průzkumu agentury EU-OSHA, který byl pod názvem ESENER proveden na téma nových a vznikajících rizik na pracovišti a který zjistil, že podle 79 % manažerů stres představuje v jejich společnostech problém, v důsledku čehož je stres při práci pro společnosti stejně důležitý jako úrazy na pracovišti.

Stres při práci je jedním z největších problémů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví v Evropě, protože znamená obrovské náklady z hlediska zátěže lidí a hospodářské výkonnosti. Průzkum veřejného mínění dále zjistil, že valná většina Evropanů (86 %) souhlasí s tím, že dodržování správných postupů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je nezbytné pro hospodářskou konkurenceschopnost země, přičemž zásadně souhlasilo 56 % respondentů. Názory jsou podobné u ekonomicky aktivních i neaktivních osob (souhlasí 86 %, resp. 85 %).

Myslíte si, že počet lidí trpících stresem při práci ve vaší zemi v příštích pěti letech...?

kolac_218

Základ: Evropa - všechny ekonomicky aktivní osoby (19 502)

52 % výrazně vzroste, 28 % o málo vzroste, 12 % zůstane přibližně stejný, 4 % o málo klesne, 3 % výrazně klesne, 1 % neví

I v České republice se většina dotazovaných obává že stres související s výkonem zaměstnání v příštích pěti letech poroste. Velkého nárůstu stresu se obává 46 % respondentů, 30 % dotazovaných se vyjádřilo, že stres oproti dnešnímu stavu vzroste alespoň “trochu”. V souvislosti s plánovanou reformou sociálního systému se Češi rovněž většinově domnívají (75  %), že pro pozdější odchod do důchodu je důležité, aby na pracovištích existovala vhodná a dobrá opatření týkající se zdraví a bezpečnosti při práci. Dvě třetiny Čechů (66 %) jsou také přesvědčeni o tom, že Česká republika může být ekonomicky konkurenceschopná pouze za předpokladu, že pracoviště budou využívat vhodná bezpečnostní a zdravotní opatření.

„Finanční krize a měnící se svět práce kladou na pracovníky vyšší nároky, a proto není překvapivé, že stresu při práci lidé věnují prvořadou pozornost,“ říká Dr. Christa Sedlatscheková, ředitelka agentury EU-OSHA. „Bez ohledu na věk, pohlaví a velikost organizace je naprostá většina lidí přesvědčena, že stres při práci bude narůstat. Existují však zajímavé rozdíly mezi jednotlivými zeměmi z hlediska osob, které očekávají, že stres při práci „výrazně vzroste“, přičemž nejmenší obavy mají například Norové (16 %). Řeky znepokojuje narůstající stres nejvíce (83 % uvádí odpověď „výrazně vzroste“). Zvládání psychosociálních rizik je důležitým prvkem, na který se činnost agentury EU-OSHA zaměřuje v rámci zlepšování života pracovníků v celé Evropě.“

A konečně, v Evropském roce aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity průzkum veřejného mínění ukázal, že 87 % respondentů v celé Evropě je přesvědčeno, že správné postupy v oblasti BOZP jsou důležité, aby lidem pomohly pracovat déle před odchodem do důchodu (včetně 56 % respondentů, kteří je považují za „velmi důležité“).

Nedávný průzkum Eurobarometr ukazuje, že mnoho Evropanů je připraveno na aktivní stárnutí, ale jejich současné podmínky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci by jim nemusely umožnit pokračování v práci do vyššího věku. Ačkoli typický věk odchodu do důchodu v celé Evropě činí 65 let, průměrný věk odchodu ze skupiny pracovních sil v roce 2009 činil podle Eurostatu přibližně 61,5 roku. V průzkumu Eurobarometr se čtyři z deseti (42 %) Evropanů domnívají, že budou schopni vykonávat svou současnou práci minimálně do věku 65 let, zatímco 17 % očekává, že svou současnou práci nebudou schopni vykonávat po dosažení věku 59 let.

Agentura EU-OSHA je aktivně zapojena do propagace Evropského roku aktivního stárnutí 2012 s cílem posílit potřebu řádné bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve všech fázích pracovního života.

Úplné výsledky celoevropského průzkumu veřejného mínění jsou k dispozici na adrese: http://osha.europa.eu/cs/safety-health-in-figures

 Souhrnný tiskový balíček obsahující výsledky za EU, shrnutí jednotlivých zemí a metodiku.

                                                                          * * *

Poznámky pro redaktory

1. Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) přispívá k cíli, kterým je učinit z Evropy bezpečnější, zdravější a produktivnější místo pro práci. Agentura provádí výzkum, vyvíjí a šíří spolehlivé, vyvážené a nestranné informace v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví a pořádá celoevropské osvětové kampaně. Agentura, kterou zřídila v roce 1996 Evropská unie a která má sídlo ve španělském Bilbau, spojuje zástupce Evropské komise, vlád členských států, organizací zaměstnavatelů a pracovníků i přední odborníky ze všech 27 členských států Evropské unie i dalších zemí.

Nyní nás můžete sledovat prostřednictvím služby Twitter, navštívit blog agentury nebo si objednat náš měsíčník, zpravodaj OSHmail. Můžete se i zaregistrovat k odběru pravidelného zpravodajství a informací agentury EU-OSHA prostřednictvím RSS.

http://osha.europa.eu

2. Celoevropský průzkum veřejného mínění o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci v období 2011–2012 provedla společnost Ipsos MORI v zastoupení agentury EU-OSHA. Společnost Ipsos MORI uskutečnila průzkum v 36 evropských zemích: ve všech 27 členských státech EU, 3 zemích EHP a 6 kandidátských a potenciálních kandidátských zemí. Celkem bylo realizováno 35 540 rozhovorů s dospělými osobami ve věku minimálně 18 let (ve věku 18 až 65 let v Lucembursku a Slovinsku a ve věku 18 až 64 let v Řecku) v době od 24. října 2011 do 17. ledna 2012. V každé zemi bylo provedeno přibližně 1 000 rozhovorů (kromě Lichtenštejnska, kde bylo dotazováno 200 dospělých osob). Ve většině zemí byl využit telefonický průzkum, při němž byly rozhovory prováděny pomocí metody CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing, počítačově podporované telefonické dotazování), pokud to bylo možné, a ve většině zemí byly uplatněny stávající omnibusové průzkumy. Metody výběru vzorků použitých při průzkumech byly navrženy tak, aby zajišťovaly reprezentativnost. Při agregování výsledků na celkové úrovni pro daných 36 zemí byly údaje váženy podle počtu obyvatel každé země. Průzkum s neváženým vzorkem pravděpodobnosti této velikosti a 100% mírou odezvy by vykazoval odhadované rozpětí chyby ve výši +/–0,5 procenta u vzorku o velikosti 35 540 respondentů a odhadované rozpětí chyby ve výši +/–3,1 procenta u vzorku o velikosti 1 000 respondentů v 19 případech z 20 z hlediska možných výsledků v případě dotazování celé dospělé populace. Jedná se o druhý průzkum veřejného mínění, který zadala agentura EU-OSHA. Výsledky průzkumu veřejného mínění z roku 2009 jsou k dispozici na adrese http://osha.europa.eu/cs/statistics/eu-poll/index_html-cs

3. Evropský průzkum podniků na téma nových a vznikajících rizik (ESENER) byl proveden na jaře 2009. Průzkum obsáhl 31 evropských zemí, které zahrnovaly všech 27 členských států EU, Chorvatsko, Turecko, Norsko a Švýcarsko. Bylo provedeno 36 000 pohovorů s manažery a zástupci pro bezpečnost a ochranu zdraví v podnicích s deseti či více zaměstnanci ze soukromých i veřejných organizací ve všech odvětvích. Průzkum zahrnuje názory manažerů a zástupců zaměstnanců z celé Evropy a poskytuje klíčové informace o tom, jak evropské podniky v současné době řídí problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví, přičemž zvláštní pozornost věnuje poměrně novým psychosociálním rizikům, jako je stres při práci, násilí a šikana. http://www.esener.eu

4. Průzkum Eurobarometr na téma aktivního stárnutí je k dispozici na adrese  http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_378_sum_en.pdf

Informace pro tisk

Klára Pechanová – Omnimedia s.r.o. +420 221 419 220 | k.pechanova@omnimedia.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU