banner
5 neuesten Anforderungen
Poptávka - Poptávám rekonstrukci střechy včetně dodání materiáu
Světlé palety CP3
Oprava VZT
Nákup víceúčelového vozidla
Revitalizace budovy
5 neuesten Angebote
STŘÍHAČKA BETONÁŘSKÉ SÍTÍ MAFIX 6000
VOLNÁ KAPACITA! Drcení plastových výlisků
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Dodávky CNC dělících strojů
Automatické parkovací systémy GREEN Center

Stavební trh bude opět klesat, podle předpovědí letos skončí každá desátá firma

12/02/2013

ceec_logo_604Praha 23. srpna 2012 - Podle nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou pravidelně zveřejňuje CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika, český stavební trh klesne v roce 2012 o 6,9 %. Pod tlakem na cenu se ovšem zhoršuje i kvalita stavebních prací, což přiznávají sami ředitelé stavebních firem, kteří se šetření pro Kvartální analýzu českého stavebnictví zúčastnili a kteří se dnes sešli na tradičním Setkání lídrů českého stavebnictví v Praze. 

Ředitelé stavebních společností podle výsledků nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví očekávají, že klesající trend nastolený na stavebním trhu v první polovině roku, bude dále pokračovat (české stavebnictví za první pololetí kleslo podle dat ČSÚ o 6,7 procenta). „Sektor v roce 2012 podle odhadů stavebních firem v meziročním srovnání poklesne o 6,9 procenta. Výrazně se přitom propadá hodnota realizovaných zakázek. Situace je dramatická zejména v inženýrském stavitelství, kde se oproti roku 2011 letos hodnota nových zakázek propadla téměř o polovinu,“ říká Jiří Vacek, ředitel CEEC Research. „Pokles českého stavebnictví je dlouhodobý proces a lze realisticky očekávat, že případné zlepšení situace na trhu povede jen k velmi pomalému růstu. Základním problémem zůstává slabá poptávka,“ komentuje Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika. Dvěma ze tří stavebních společností v důsledku negativního vývoje trhu v tomto roce poklesnou tržby. Ty budou klesat napříč všemi stavebními segmenty o 3,6 %. Nejhorší očekávání ve vztahu k tržbám mají opět ty, které se věnují inženýrskému stavitelství.

Ředitelé stavebních firem byli také dotázáni na to, zda vysoký tlak ze strany zadavatelů na snižování ceny zakázky má vliv také na snižování kvality jimi realizované práce. Jeden ze čtyř dotazovaných ředitelů skutečně potvrzuje, že ke snížení kvality stavebních prací z důvodu tlaku na cenu jeho společnost přistoupila. „S ohledem na současnou situaci v českém stavebnictví nebudu daleko od pravdy, když vyslovím myšlenku, že za pět let budeme rekonstruovat některé stavby, které byly postaveny za nereálnou a pravděpodobně nejnižší cenu,“ zamýšlí se Vlastimil Kaňovský, ředitel strategie společnosti Prominecon CZ.

Téměř všichni ředitelé přitom očekávají, že i přes krachy firem v předchozích letech opustí trh ještě dalších 12 procent stavebních společností. Podle jejich odhadů půjde zejména o střední a malé společnosti. „Problémy se týkají všech, sektor je provázaný. Velké firmy přežívají, ale už dávno řeší úsporná opatření, změny strategií apod. Dle mého názoru má současná situace i očišťující charakter, kdy z trhu zmizí řada pokoutných společností,“ komentuje Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Jiří Vacek, ředitel CEEC Research, s ním souhlasí: „Českému stavebnictví by zejména prospělo, kdyby z trhu odešly nekvalitní firmy. Nabízená kapacita je i po třech letech trvající krize stále příliš vysoká. Některé firmy, které jsou již teď těsně před zánikem, nabízejí ve výběrových řízeních nereálné podmínky, čímž škodí nejen těm schopným, ale následně i investorovi.“

Návrat k růstu trhu stavbaři podle aktuální studie stavbaři neočekávají ani v roce 2013. Oproti Kvartální analýze českého stavebnictví z dubna letošního roku ale u stavebních firem došlo k mírnému zlepšení prognóz celkového vývoje stavebnictví pro příští rok. „Řekl bych, že jsme aktuálně přibližně někde uprostřed propadu stavebního sektoru. Věřím, že to nejhorší máme z větší části za sebou, ale ještě nás určitě velká část cesty čeká,“ dodává Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl. „Vše bohužel nasvědčuje tomu, že může být ještě hůř, a to z celé řady důvodů. Svědčí o tom i čísla o celkové výstavbě bytů, stavebních povoleních a celkovém objemu stavebních zakázek. Samo stavebnictví se nespasí, protože je odrazem celkové ekonomické situace. Pokud se vládě nepodaří nastartovat řadu prorůstových opatření, tak bude situace ještě horší, protože budou chybět zdroje na straně příjmu do státního rozpočtu a velice rychle může vzniknout klesající spirála,“ myslí si ale Robert Mikeš, marketingový ředitel Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ. „Českému stavebnictví by pomohla prorůstová opatření, která ještě ČR na rozdíl od mnohých zemí EU neudělala,“ doplňuje Pavel Pilát, generální ředitel Metrostavu.

Pro většinu společností ale nejsou řešením nedostatku tuzemských zakázek zahraniční zakázky, jak by se mohlo nabízet. Tuto alternativu využívají spíše velké společnosti, ale i tak zahraniční zakázky negenerují významnou část jejich obratu. Ti, kteří pracují v zahraničí (menšina) uvádí pouze 5 až 20 procent, velké společnosti zpravidla méně jak pět procent. „Stavebnictví je velmi lokální záležitostí, takže nelze předpokládat, že působením v zahraničí si česká firma plně nahradí výpadek z domácího trhu. Navíc se jedná o projekty s významně vyššími riziky s ohledem na menší znalost místních trhů, což může ve finále znamenat spíše prohloubení problémů dané společnosti,“ vysvětluje Leoš Vrzalík, člen představenstva společnosti Skanska CZ. Nejvíce zmiňované destinace jsou Slovensko, o něco méně Polsko, a jen ve vybraných případech pak vzdálenější země. Ředitelům stavebních společností tak nezbývá nic jiného než dále tlačit především na zvýšení efektivity své společnosti. Shodují se na tom představitelé napříč všemi segmenty.

Zlatým partnerem výzkumů CEEC Research je společnost SaintGobain Weber Terranova, výhradním právním partnerem společnost Vilímková, Dudák & partners                                        a výhradním partnerem v pojištění společnost Kooperativa.

V plné verzii je Kvartální analýza českého stavebnictví 3.Q 2012 k bezplatnému stáhnutí na internetových stránkach společnosti CEEC Research www.ceec.eu

 

Kontakt pro média:
Jitka Němečková
PR and Media Director
CEEC Research
E-mail: nemeckova@ceec.eu
Tel.: +420 731 193 191

Kvartální analýza českého stavebnictví 3.Q 2012 je založena na strukturovaných telefonických rozhovorech s vybraným vzorkem 100 stavebních společností. Rozhovory proběhly v červenci 2012. Kromě standardní analýzy nabízí tento výzkum rovněž detailní informace o postojích hlavních segmentů maďarského stavebnictví podle dvojrozměrné segmentace vzorku (tj. z hlediska velikosti stavebních společností, jakož i stavebního zaměření účastníků). Segmenty jsou rozděleny na velké a střední/malé společnosti. Z druhého pohledu pak na segmenty zabývající se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím.

 

CEEC Research (Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy) je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

 

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.

 

 

KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. V jejích členských společnostech pracuje více než 145 000 pracovníků ve 152 zemích. Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje.

 

Společnost KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, kdy byla v Praze otevřena první kancelář. V současné době má 760 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci a Ostravě. KPMG Česká republika poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva. Z 620 odborných pracovníků je 29 partnerů, 27 statutárních auditorů, 96 certifikovaných účetních a 65 daňových poradců. V KPMG Česká republika působí celkem 22 kvalifikovaných zahraničních odborníků.

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU