09/11/2011 | ||||
Málokdo ví, že jeho ledničku nebo bojler izoluje polyuretanová pěna. Není nejmenší důvod, proč by tato efektivní izolační hmota neměla stejně kvalitně posloužit i ve stavebnictví. Ostatně - první vlaštovky už tu jsou. Pěnový polyuretan může účinně izolovat jak ve formě stříkané či lité, tak i ve formě stavebních desek. Podívejme se, jaké výhody a uplatnění jednotlivé formy nabízejí.
Desky z pěnyPolyuretanové desky nacházejí uplatnění jednak při dodatečném zateplování čel staveb nebo rovných střech, jednak při zateplování podkrovních obytných prostor s šikmou sedlovou střechou. Desky z polyuretanů lze jednoduše použít všude tam, kde se běžně používají desky z jiných izolantů, přičemž zaručeně dosáhnete alespoň jedné výhody: buď uspoříte tloušťku materiálu (viz tabulka na str. 156), anebo - při použití stejně silných desek - dosáhnete podstatně lepších izolačních vlastností. Některé firmy dodávající suroviny pro stavební izolace (např. Brahe) vám nabídnou komplexní poradenství.
Z ROPY, OLEJŮ I RECYKLACÍPolyuretany (PUR) jsou speciální druhy plastů, které se vyrábějí chemickou reakcí. Základní suroviny moderních polyuretanů tvoří dvě složky: polyoly (vícesytné alkoholy) a izokyanáty (funkční skupiny atomů dusíku, uhlíku a kyslíku), jejichž smícháním dojde k napěnění.
Firma Sinpol dokonce nedávno vyvinula speciální protipožární desky s využitím polyuretanů. Podle zkoušek ve zkušebně PAVUS dosahuje požární odolnost desky o síle 30 mm třídy hořlavosti A1: více než 60 minut dokáže odolávat ohni a nevydává ani kouř. Desky jsou určeny především do požárních uzávěrů (protipožární dveře) a svou cenou jsou plně konkurenceschopné. Interiérový sendvičPolyuretany se dají použít také k výrobě designových předmětů nebo jako nátěrové hmoty, ale jejich hlavním využitím v interiéru se zřejmě stane rekonstrukce bytových jader prostřednictvím systému Technistone Light.
Jde o tzv. suchý stavebnicový systém, který vzniká slepením tenké desky konglomerovaného kamene Technistone (tloušťka 10 mm) s polyuretanovou podložkou tloušťky 20 mm.
Leštěný konglomerovaný kámen zde dodává estetický a hygienický povrch, hustotu materiálu a tvrdost, zatímco polyuretanový podklad vyniká jak lehkostí, tak tepelnou a zvukovou izolací.
V polyuretanové části se vedou veškerá instalační zařízení (voda, elektřina). Díky lehkosti polyuretanu mohou být obkladové panely velkoplošné (1 400 x 3 000 mm). Kotví se do ocelové konstrukce od firmy Knauf a z vnější (bytové) strany se zakrývají sádrokartonem. Výhod popsaného systému vůči mokrému procesu rekonstrukce je hned několik: rychlá a snadná montáž (maximálně 2 dny), příprava materiálů mimo realizovaný objekt, hygienický systém beze spár, možnost sladění celého interiéru do jednotných barev a materiálů. Přitom cenové navýšení oproti "klasické" mokré cestě činí jen zhruba 10 procent.
DODATEČNÉ ZATEPLENÍ? RADĚJI ZVENČÍ!Pro účinnou aplikaci tvrdé polyuretanové pěny je důležitá vlhkost vzduchu a teplota vzduchu i podkladu při nanášení. Teplota vzduchu i podkladu musí být alespoň 15 °C a relativní vlhkost vzduchu nižší než 70 %. Podklad musí být suchý. Ač se to laikovi nezdá, při dodatečném zateplení zvenčí si lze tyto hodnoty ohlídat daleko snáze. www.enviweb.cz |
Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU