banner
5 neuesten Anforderungen
Sanace zídek a skalního svahu
TDS - Oprava silnice
Poskytování služeb fyzické ostrahy
Opravy CB krytu silnic
Svoz a nakládání s odpadem
5 neuesten Angebote
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS
Frézky nástrojářské - FNGP 40 CNC, výrobce INTOS
Soustruhy CNC - Masturn 50 CNC, výrobce MAS
Lisy hydraulické - P6381, výrobce Stanko SSSR
Soustruhy hrotové - SU 100/2000

Nejúspornějším osvětlením jsou LED diody

12/12/2011

Evropská Unie postupně zakazuje výrobu klasických žárovek kvůli energetickým úsporám a podporuje jejich náhradu úspornými zdroji světla. Z posledních nezávislých výsledků časopisu dTest ohledně jejich skutečné úspornosti vyplývá, že i nejhorší zářivky, které vydrží naplno svítit jen dva roky, jsou z hlediska celkových nákladů výhodnější než klasické žárovky. Ty nejlepší za svou životnost ušetří ve srovnání se žárovkou až dvě třetiny nákladů, včetně ceny za pořízení.

V letošním roce od září přestaly být na trh uváděny šedesátiwattové žárovky. Kvůli evropskému nařízení už před dvěma lety skončily stowattové žárovky a před rokem žárovky s příkonem 75 wattů. A od září 2012 skončí i žárovky na 40 a 25 wattů. Jediné žárovky s klasickou technologií, které se budou moci dodávat na trh, budou ty pro speciální osvětlení (např. do trouby, chladničky, auta).

V obchodech se ale ještě chvíli budou doprodávat jejich zásoby, i když většina zákazníků se už poohlíží po nových, úspornějších zdrojích světla.

 

I nadále se smí prodávat takzvané zdokonalené žárovky – halogenové. Z bodového osvětlení si nalezly cestu do baňky klasické žárovky. V klasické baňce je tak uzavřena ještě malá baňka s wolframovým vláknem a halogenovým plynem (xenonem). Ta zastane stejnou práci jako klasická „edisonka“, přičemž spotřebuje až o čtvrtinu méně energie. Cena od 35 korun, tvar i světlo stejné, životnost přibližně dvakrát delší. Halogenové žárovky budou moci být na trhu až do roku 2016 a i poté se počítá s jejich nástupci – halogenovými žárovkami třídy B s infračerveným povlakem.

 

Úsporné LED žárovky představují plnocennou náhradu dřívějších světel. Názory, podle kterých nabízejí příliš nízké výkony, byly vyvráceny; jejich svítivost dokáže nahradit i šedesátiwattovou žárovku. Jejich výhodou oproti kompaktním zářivkám je pak dlouhá životnost, na rozdíl od zářivek u nich nedochází k postupnému úbytku svítivosti a se stejnou intenzitou dokážou svítit mnoho let. V současnosti se pokládají za nejúspornější zdroje světla vůbec, jejich použití je téměř všestranné.

I z dlouhodobých testů vyšlo najevo, že LED žárovky se přes svou vysokou cenu vyplatí, pokud ovšem se budou používat po celou dobu jejich velmi dlouhé životnosti. Například Philips MyAmbiance 12-60W (za 990 Kč) plně nahradí šedesátiwattovou žárovku, spotřebu má přitom pětinásobně nižší. Za dvacet pět let předpokládaného provozu se pořizovací náklady v podobě uspořené elektrické energie bohatě vrátí. Další LED žárovka Philips MyAmbiance 9-40W (za 590 Kč) patří k nejlevnějším zdrojům světla z celého testu. Z hlediska ročních nákladů se jí vyrovnají jedině nejlepší úsporné zářivky Osram Duluxstar Mini Twist (za 150 Kč) a Calex Mini-Link (za 150 Kč). Všechny tři jsou náhradami za čtyřicetiwattovou žárovku a všechny mají roční náklady nižší než sto korun; čtyřicetiwattová klasická žárovka má roční náklady cca 220 korun, z nichž drtivou většinu představuje cena spotřebované elektřiny.

 

Kompaktní zářivky mají na rozdíl od LED diod kromě úbytku světelného výkonu v čase i další nevýhody, jako je delší zahřívací doba, nižší výkon při nízkých teplotách či nízká odolnost vůči častému zapínání. V tomto ohledu dopadly ve srovnání s ostatními zářivkami nejhůře dvě zářivky Sparsam, značky Ikea, které nevydržely více než deset tisíc cyklů zapnutí a vypnutí. Stále je to ovšem oproti běžným žárovkám mnohonásobně lepší výsledek.

 

Poznámky:

Využití LED diodových žárovek je vhodné pro domácnosti a obchody, ale i pro ulice, koncerty, dopravu, automobily, průmyslové objekty, mrakodrapy, mosty či historické památky, pro vánoční výzdobu a osvětlení. LED (z anglického Light-Emitting Diode - dioda vysílající světlo) je elektronická polovodičová součástka, která vyzařuje viditelné světlo v úzkém spektru barev.

V době hledání energetických úspor je důležitou zprávou, že tento světelný zdroj má velmi nízké energetické nároky a velice dlouhou životnost. LED svítidlo vydrží v provozu až 100 tisíc hodin, tedy zhruba deset let. Jeho energetická spotřeba začíná již od 1,5 wattu, zatímco klasické žárovky vydrží svítit tisíc hodin a spotřebu mají 40, ale nejčastěji 60 a 100 wattů. Nevýhodou je jen vysoká pořizovací cena: od 295 do 615 korun. Jelikož jde stále o novou rozvíjející se technologii, je ale jen otázka několika let, než jejich cena postupně klesne na úroveň standardních druhů osvětlení.

 

 

http://ekoporadenstvi.ic.cz
http://ekoporadce.g6.cz

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU