banner
5 neuesten Anforderungen
Dodávka vstřikovacího lisu
Nábytek pro venkovní učebnu
Pravidelný úklid MŠ
Fotovoltaická elektrárna
Úklid vnitřních a venkovních prostorů
5 neuesten Angebote
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS
Frézky nástrojářské - FNGP 40 CNC, výrobce INTOS
Soustruhy CNC - Masturn 50 CNC, výrobce MAS
Lisy hydraulické - P6381, výrobce Stanko SSSR
Soustruhy hrotové - SU 100/2000

Domácí ticho aneb jak si zajistit klidné bydlení

04/11/2013

V dnešní době jsme vystaveni hluku po celý den a život v hlučném prostředí má prokazatelně negativní účinky na lidské zdraví. Hlasité zvuky způsobují únavu a podráždění a tzv. hlukový smog se dnes ve velkých městech stává hlavní zátěží pro člověka spolu se znečištěním ovzduší. Většina z nás proto touží po odpočinku v tichu. Chceme-li si udržet pohodu a dobré klima v místnostech, je nutné zajistit vhodnou akustickou izolaci, kterou zaručí použití zvukotěsných oken.

Technologický pokrok způsobil, že je úroveň hluku v našem okolí stále vyšší. Ráno nás cestou do práce obklopují zvuky ulice. V kanceláři neustále slyšíme zvuk tiskárny, telefonu nebo klimatizace. Malá intenzita hluku není škodlivá, ale když mu budeme vystavení po delší dobu, můžeme pociťovat pokles koncentrace nebo stres. Proto je tak důležité, abychom doma našli od hluku klid. Umožní nám to regenerovat organismus a obnovit síly na další den.

 

Zvukotěsná okna účinně chrání proti vnějšímu hluku, a zajistí tak doma oázu klidu, do které se budete rádi vracet po náročném pracovním dnu. Je ale důležité před výběrem správné protihlukové izolace vědět, že rušivé spektrum hluku se skládá z několika frekvencí, které jsou různě intenzivní. Proto jsou některé frekvenční rozsahy hlasitější, to znamená, že i rušivější než jiné.

 

Výběr vhodného protihlukového opatření se tedy musí řídit zdrojem hluku. Protihlukové izolační vlastnosti oken do velké míry závisí na druhu zasklení včetně druhu skla, jeho tloušťky a vzdálenosti mezi tabulemi, použití speciálních fólií a přítomnosti plynu mezi skly. Důraz by měl být kladen i na pečlivost při montování. „Je třeba také věnovat pozornost koeficientu RW, který informuje, jak okno izoluje místnost od vnějších zvuků,“ říká Juraj Koudela ze společnosti OKNOPLAST.

 

Jaký hluk je pro nás škodlivý?

 

Pokud hluk nepřekročí 25-35 decibelů, což je hladina hluku odpovídající zvuku mrholení, budeme se cítit dobře. Hluk s intenzitou nad 35 dB, jaký vzniká například během rozhovoru, neovlivňuje negativně naše zdraví. Pokud se však udržuje po delší dobu, může se stát iritující. Špatný vliv na zdravotní stav má trvalý hluk s intenzitou 65-70dB. Dlouhodobé vystavení vlivu hlasitého zvuku může způsobit růst hladiny hluku, a v konečném důsledku oslabení imunity nebo vysoký tlak. Stojí za to si také pamatovat, že náš organismus reaguje na zvuky, i když spíme. Pokud jsme tedy ráno ještě více unavení než večer, může to znamenat, že v noci máme doma příliš velký hluk, např. proto, že je blízko domu ulice,“ upozorňuje Juraj Koudela ze poslečnosti OKNOPLAST.

 

Normy připouštějí úroveň hluku v obytných místnostech v rozsahu od 25 do 35 dB v noci a od 30 do 40 dB ve dne. „Naše standardní nabídka obsahuje protihlukové zasklení s koeficientem RW na úrovni 31 – 51 decibel. Klíčovým prvkem ovlivňujícím průnik zvuku oknem je správně zvolené sklo,“ dodává Koudela.

 

Pro lepší orientaci se můžete seznámit s přibližnými hodnotami úrovně hluku, které pociťuje člověk, uvedenými v dB:

  • Tryskové letadlo – 140 dB  
  • Sbíječka – 100 dB    
  • Ulice se silným provozem 90 dB  
  • Sekačka na trávu – 80 dB
  • Hlasitý rozhovor – 70 dB
  • Tikot hodin – 30 dB
  • Šum listí – 20 dB

 

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU