Vědci odhadují, že fosilní paliva by bylo možné kompletně nahradit jadernou energetikou za méně než dekádu. Při takovém tempu přechodu na jádro lze dosáhnout rychlého a výrazného snížení emisí CO2, po němž volají ekologové. Nedávno jsme byli svědky smutného úspěchu: zastavení růstu globálních emisí CO2. V roce 2014 dosáhly emise celkem 32,3 mld. metrických tun, což je stejný výsledek jako v roce 2013. K odvrácení klimatických změn je však třeba emise nejenom nezvyšovat, ale aktivně snižovat.
Vědci jsou optimističtí Podle studie Staffana Qvista, fyzika z univerzity ve švédské Uppsale, a Barryho Brooka, profesora ekologické udržitelnosti na Tasmánské univerzitě, by mohly být uhelné a tepelné elektrárny celosvětově nahrazeny jadernými za méně než dekádu. Tedy pokud by se jaderná energetika rozvíjela tempem, jakým rostla ve Švédsku a Francii v době svého největšího rozkvětu. Vědci ale pracují i s konzervativnějším scénářem, v němž počítají s nejistotami a obavami (kupř. odlišné ekonomické výsledky regionů, ceny vývoje a výstavby elektráren, odstavování a stárnutí současných jaderných elektráren apod.). Podle tohoto odhadu by mohlo jádro nahradit fosilní paliva v horizontu 25-34 let. Konkrétně: aby bylo dosaženo kýženého cíle za 25 let, musely by státy stavět jaderné elektrárny tempem, jímž je budovalo Švédsko před 40 lety. V případě, že by se stavěly tempem, jež nasadila Francie v období ropných krizí, jednalo by se o 34 let. Švédsko díky svému jadernému programu dosáhlo během necelých dvou desítek let snížení emisí CO2 na obyvatele o 75 %.
Politici chtějí snižovat emise Masivní výstavba jaderných zdrojů by mohla pomoci dramaticky snížit emisní limity skleníkových plynů. Záleží ale na politické vůli a postoji veřejnosti. Prvním krokem k navržené alternativě by mohly být výsledky nedávné konference o klimatu, která se konala v Berlíně. Na konferenci vyzvala německá kancléřka Angela Merkelová k tomu, aby vyspělé státy poskytly rozvojovým zemím technologie šetrné k životnímu prostředí a zároveň se vzdaly technologií, které mohou za poškozování přírody. Merkelovou podpořil i francouzský prezident François Hollande.
Ani ČR nechce v ekologizaci zaostávat. Podle generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše se ČEZ do roku 2050 zbaví všech elektráren na fosilní paliva a nebude již produkovat emise CO2.
www.technickytydenik.cz |