banner
5 neuesten Anforderungen
Poptáváme plastové odpady Balíková LDPE fólie
Poptáváme plastové odpady Balíková LDPE fólie
Veřejná zakázka - Dodávka CNC brusky na kulato a dvou CNC ostřiček
Nákup posilovacích strojů
Dodávky zásahové obuvi
5 neuesten Angebote
Barevné koncentráty 25 t
Prodám:Plnivo - filler masterbatch 24 T
Prodám:Absorbér vlhkosti (Desiccant) 24 t
Nabídka filamentů pro 3D tiskárny - www.tiskve3d.cz
Filament PLA od 299,-

Červená – nová barva pro třídění elektroodpadu

15/11/2011

Češi rádi třídí a jsou v tom téměř evropskými rekordmany - hlavně papír, sklo a plasty. I v recyklaci elektroodpadu jsme na pěkném pátém místě v Evropě. Avšak drobná elektrozařízení patří stále k nejhůře tříděným druhům elektroodpadu. Díky jejich malým rozměrům nejčastěji končí ve směsném odpadu, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou a druhotné suroviny v nich obsažené, zůstávají nevyužité.

Lidé rádi třídí, když je to pro ně jednoduché. A červené stacionární kontejnery úspěšně řeší problém se sběrem drobných elektrospotřebičů a baterií.

 

Systematický zpětný odběr starých elektrospotřebičů funguje v České republice už od roku 2005. Za tuto dobu se kolektivním systémům podařilo zajistit recyklaci více než 150 tisíc tun elektrozařízení. Obce díky spolupráci v rámci sběrné sítě ušetřily stovky milionů korun. Přesto třídění drobného elektroodpadu tvoří stále jen malou část objemu sběru. Malé předměty totiž končí v popelnici na směsný odpad mnohem častěji než větší druhy elektrospotřebičů. Občanům se zdají sběrné dvory, prodejny a opravny spotřebičů příliš vzdálené a mobilní svoz se koná jen často jen dvakrát do roka. Společnost ASEKOL proto vyšla obyvatelům vstříc a připravila pro ně speciální sběrné nádoby určené pro odkládání drobných elektrozařízení – červené stacionární kontejnery.

 

Výsledkem tohoto ambiciózního a v rámci Evropy ojedinělého projektu je významné přiblížení sběrné sítě ke spotřebiteli a tím i snadnější vyřazování vysloužilých drobných elektrických a elektronických zařízení.

Z testování kontejnerů v předchozích letech vyplývá, že má smysl umístění jedné nádoby pro přibližně 3 000 obyvatel. Jejich umístění je proto orientované do hustě zalidněných částí měst u separačních stání na tříděný odpad, aby byl snadný přístup umožněn co největšímu počtu obyvatel. Náklady na svoz a zpracování, stejně jako náklady na pořízení nádob hradí kolektivní systém ASEKOL.

 

Doposud bylo díky stacionárním kontejnerům v České republice vybráno více než 100 tun drobných elektrozařízení. Podíl malých spotřebičů na celkovém sběru elektrozařízení se tak zvýšil z 13% v roce 2006 na 22,5% v současnosti.

 

 

kontejner_318

 

 

 

Celkem se nyní v ČR nachází 1428 stacionárních kontejnerů.

 

Do stacionárních kontejnerů patří pouze drobná elektrozařízení: např. kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony a další.

Do kontejnerů naopak nepatří televizory, počítačové monitory, zářivky, úsporné žárovky a baterie.

 

Nově jsou stacionární kontejnery vybavené také boxem pro individuální sběr baterií.

 

Odkazy:

 

Aktuální rozmístění červených kontejnerů naleznete na adrese:

http://www.cervenekontejnery.cz/

http://www.asekol.cz/nove-projekty/eko-centrum.html

V České republice je dnes téměř 5000 nádob na drobná vysloužilá elektrozařízení. Kromě E-boxů a stacionárních kontejnerů jde o nádoby ve školách zapojených do programu Recyklohraní. 

Bližší informace také na emailu sber@asekol.cz nebo u regionálních zástupců.

 

Poznámky:

Celkový zpětný odběr elektroodpadu v loňském roce klesl v Česku meziročně o osm procent na 54.000 tun.

Společnost ASEKOL za rok 2010 sebrala 16 558 tun vysloužilých elektrospotřebičů (64 procentní recyklace), z toho skoro 3 700 tun drobných elektrospotřebičů, a 630 tisíc kusů TV a monitorů, což například znamená úsporu elektřiny téměř 94 000 MWh, skoro 4 000 tun primárních surovin, nebo 1 900 m3 ropy, 472 000 m3 vody, snížení produkce CO2 ekv. ve výši 25 tisíc tun atd.

 

Společnost ELEKTROWIN má zpětnou výtěžnost až 90 procent, loni odebrala přes 362 tisíc kusů vysloužilých elektrospotřebičů o hmotnosti zhruba 16 000 tun (chladničky, mrazničky). Dále bylo sebráno až 831 tisíc kusů drobných elektrospotřebičů. Sběrem více než 110 000 tun vysloužilých spotřebičů za posledních 5 let své činnosti se ušetřilo více než 609 000 MWh elektřiny, což je průměrná roční spotřeba více než 76 000 domácností. Došlo také ke snížení produkce téměř 1 200 tisíc tun C02 ekv.

 

Díky třídění a recyklaci se v České republice podařilo v roce 2010 snížit produkci skleníkových plynů o 954 579 tun CO2ekv a uspořit tolik energie, kolik v průměru spotřebuje za rok 260 tisíc domácností, a ušetřit tolik oxidu uhličitého, kolik ho za rok v naší zemi vyprodukuje deset procent aut. Pro tříděný odpad je domácnostem po celé zemi vyhrazeno více než 200 000 barevných kontejnerů. Žlutý slouží pro plasty, modrý pro papír, zelený je na skleněné lahve a kontejnery s oranžovou nálepkou slouží na nápojové kartony.  

Jen za rok 2010 do modrých kontejnerů na papír lidé vhodili 380 tun papíru. Každá tuna přitom zachrání čtrnáct stromů, Češi tudíž před dřevorubci jen v roce 2010 uchránili 5,3 milionu stromů.

V České republice se z obalů nejvíce recyklují papír (95 %), sklo (75 %), kovy (64 %), plasty (61 %), následně nápojové kartony (29 %). Odpad v současnosti aktivně třídí již více než dvě třetiny obyvatel ČR.

 

 

http://ekoporadenstvi.ic.cz
http://ekoporadce.g6.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU