banner
5 neuesten Anforderungen
Rekonstrukce elektroinstalace
Park vč. nákupu a osazení překážek
Nábytek - vybavení učebny
Rekonstrukce silnice
Propojení silnic
5 neuesten Angebote
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS
Frézky nástrojářské - FNGP 40 CNC, výrobce INTOS
Soustruhy CNC - Masturn 50 CNC, výrobce MAS
Lisy hydraulické - P6381, výrobce Stanko SSSR
Soustruhy hrotové - SU 100/2000

Akumulátory z biomasy

18/04/2012

Navzdory předpovědím, že nás čeká plně elektronická, bezpapírové společnost, žijeme stále ještě ve světě zahlceném tištěnými dokumenty. Obliba psaného textu a obalové materiály pak vytváří nenasytnou poptávka po rostlinách na bázi celulózy, ze které se papír vyrábí. Při výrobě papíru nám však vznikají milióny tun tmavého odpadního produktu. Nyní se naskytla příležitost, jak tento odpad bohatý na lignin účelně využít pro výrobu komponentů nového typu úsporných akumulátorů.

Polsko - švédský vědecký tým (Grzegorz Milczarek z Technické univerzity v Poznani a Olle Inganäs z univerzity v Linköpingu) se nechal inspirovat fotosyntézou. Při fotosyntéze využívají rostliny slunečního světla a tepla k tvorbě energeticky bohatých organických sloučenin, cukrů, a to za pomoci jednoduchých anorganických látek - oxidu uhličitého a vody. Jestliže v přírodě existuje tak úžasně jednoduchý obnovitelný proces, tak proč by se tento princip nemohl využít pro uchovávání energie v systému obnovitelných zdrojů energie?

Většina baterií a akumulátorů využívá chemické reakce mezi dvěma elektrodami, anodou a katodou, které jsou ponořeny do elektrolytu. Procházející proud v elektrochemickém akumulátoru pak vyvolá vratné chemické změny, které se projeví rozdílným napětím na elektrodách.

Milczarek a Inganäs pro výrobu katod použili deriváty ligninu a polymer známý jako polypyrrol. Lignin je vysokomolekulární organická látka, která je důležitou stavební složkou dřeva zabezpečující dřevnatění jeho buněčných stěn a tvoří zhruba 26 - 35 % hmotnosti dřeva. Izolační vlastnosti derivátů ligninu ve spojení s vodivostí polypyrrolu pak tvoří kompozitní materiál, který má vysoké schopnosti zadržovat elektrický náboj.

Prototypy baterií se zatím nemohou svojí výkonností srovnávat s nyní používanými kovovými. Vědci se musí nejdříve vypořádat s rychlým vybíjením baterie v případě jejich nepoužívání. Je nutno najít takový derivát ligninu, který bude náboj na elektrodě uchovávat co nejdéle. Vzhledem k rozmanitosti rostlin na naší planetě je i dostatek vzorků různých druhů ligninu. Výzkumní pracovníci tak mají ke studiu množství různorodé ligninové biomasy. My jen držíme palce, aby se problém vyřešil co nejdříve a z prototypu se stala běžně používaný, recyklovatelný, environmentálně příznivý a lehký akumulátor.

 

 

http://ekoporadenstvi.ic.cz
http://ekoporadce.g6.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU