banner
5 nejnovějších poptávek
EPS a rekonstrukce LDZ
Energeticky úsporná opatření – TDS
Obnova soustavy veřejného osvětlení
Elektromontážní práce
Přístavba a stavební úpravy dílen - nábytek
5 nejnovějších nabídek
Filament PLA od 299,-
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Použité oktabíny k prodeji
U 6173 - kovová skládací paleta s víkem
Certifikáty - Schwer Fittings

Poradna - Plasty

Plasty neboli plastické hmoty jsou syntetické nebo polysyntetické polymerní materiály a vyznačují se tepelnou odolností, tvrdostí a pružností. Mnohé z nich jsou tvarovatelné a jejich velkou výhodou je dobrá zpracovatelnost energeticky málo náročnými technologiemi, které jsou vhodné pro masovou výrobu. S plasty je spojena celá řada materiálů – reaktoplasty, termoplasty, recyklované směsi, polyuretany, sklolamináty a mnohé další. Stroje a zařízení pro plastikářský a gumárenský průmysl jsou zásadním činitelem pro výrobu plastů, zahrnující lisy, drtiče, stroje na svařování plastů, sušící zařízení, válcovací stroje či díly a příslušenství ke strojům. Výroba a zpracování plastů s sebou nese nepřeberné množství služeb a technologií od drcení, lepení, obrábění, odlévání přes válcování, vyfukování a vstřikování. V případě poruchy strojů nebo jiných komplikací a požadavků jsou k dispozici opravy a repase strojů či inženýrské a projekční služby (CAD, CAM). Nezbytná je také měřící, řídící a přístrojová technika, jako jsou přístroje pro laboratoře, provozy nebo projekční kanceláře. Pro bezpečnost práce jsou nepostradatelné ochranné pracovní prostředky (ochranná pracovní obuv a oděvy) a hygiena. Zlepšení úrovně v této oblasti napomáhá výzkum, vývoj, aplikační řešení, výstavy, veletrhy, konference či odborné časopisy. Hlavním cílem je především informovat obyvatelstvo o recyklovatelnosti plastů, jejich vlastnostech a využití ve všech průmyslových odvětvích.

Dotazy do poradny můžete zasílat na email poradna@industry-eu.cz

Bobeš

Houževnatost PET?

Zkoušeli jsme z PET lahví vstřikovat tech. výlisky, ale ty měli mléčnou barvu a byly velice křehké, kam se ztratila houževnatost PETU?

Odpověď:

Pro dosažení optimalizace a minimalizace degradačních ztrát při opětném přetavení bude nutné velmi důkladné vysušení a odsávání před násypkou a zde umístit dvojitý zvonový uzávěr podobný u vysokých pecí, kde se bude vytěsnávat kyslík pomocí buď CO2 nebo lépe N. Smetanový odstín výlisků Vám způsobila zžluklá kyselina Tereftalová, která se uvolnila z molekulárního řetězce a výrazně změnila mechanické vlastnosti PET. Snižte teplotu taveniny na 265 stupňů.

Václav Burget

Nejvhodnější geometrie odpalovacího břitu

P.T., prosím o radu. Jaká je nejvhodnější geometrie odpalovacího břitu pro PET. Jedná se o výrobu odpalovaných sáčků z PET fólie tl. 0,012 mm. Děkuji. S pozdravem Václav Burget

Odpověď:

Vážený pane Václav Burget, odpalovací břit je vhodný pro výrobu LDPE a HDPE, ale pro PET by mohla být lepší stříhací gilotína.

Josef Hajek

Popisy

Potrebuji zhotovit napisy(popisy) na dily formy pro vstrikovani plastu do materialu 19436 kaleneho na 52 HRc. Vyska pisma 0,9 mm - provedeno na kruznici. Hloubka vyryteho pisma 0,1 az 0,2 mm.

Odpověď:

Vážený pane Hájek, buď ručním výskřováním nebo strojním výskřováním. - Nástrojárna v objektu bývalé Tesly Pardubice, součastný Foxconn.

Hana Kolářová

Certifikace plastového systému

Chtěli bychom zajistit certifikaci na plastový systém pro rozvod teplé a studené vody, abychom mohli vyvážet do Kanady a USA ( pro Kanadu je to označení CSA, pro USA dle UL).

Odpověď:

Vážená paní Kolářová, pomůže Vám pan Ing. Karel Henhoffer - 777/561 737 -DOM 13.

Látal

Jak nakládat s polykarbonátem jako s odpadem?

Dobrý den, rád bych se dozvěděl, jak nakládat s polykarbonátem jako s odpadem (patží či nepatří do plastu?) a zda je možné odhazovát do plastového odpadu kompaktní disky. Děkuji za odpověď, Látal

Odpověď:

Nedoporučuji to házet do normálního odpadu, zkuste to prodat firmě JELÍNEK TRADING - Společnost JELÍNEK TRADING spol. s r. o. patří mezi jednu z největších recyklačních firem v České republice. Zabývá se především regranulací odpadního PP a LDPE. KONTAKT:E-mail: mailbox@jelinek-trading.cz Internet: www.jelinek-trading.cz

J.Šichta

extrudace - odkazy, publikace a pod...

Dobrý den, chtěl bych vás požádat o nějaké odkazy, publikace apod. týkající se extrudace Polypropylenu - nejlépe přímo výroba folií tl. od 0,2 do 2 mm.Nejlépe v češtině. Děkuji

Odpověď:

Pouze skrypta na VS ZLÍN. Výrobce PP folie kalené ve vodě je firma C&C LÍNĚ p. Compel ( 602/ 267 129 ).

Švob

lepení zakrývací plachty

Dobrý den, mám zakrývací plachtu na bazen z polyethylenu a je natržená. Prosím o radu jaké lepidlo použít na zalepení. Děkuji.

Odpověď:

Musela bych vědět o jaké natržení jde, kvalitní lepidlo je na vnitřní plachty, které je voděodolné. Doporučili bychom opravu v šicí dílně, ale poštovným by se Vám to prodražilo. Zákazník si pak nechá našít dekorativní záplatu, např. květinku apod. Pokud
byste měli zájem o novou plachtu či její opravdu, obraťte se např. na firmu Arnak, kontakty níže a v příloze i nabídka. 
Nebo zkuste univerzální textilní lepící pásku z polyethylenu, odkaz je zde:http://www.landsmann.cz/den-braven-b802te-univerzalni-americka-textilni-lepici-paska-50mm-delka-50m-stribrna_d27278.html

Pavel Ř.

škodlivost PA 6

Dobrý den chtěl by se zeptat na škodlivosti vdechovaných výparů při svařování polyamidu PA 6.Děkuji.

Odpověď:

2. Svařování polyamidu

Polyamidová vlákna (mezinárodní zkratka: PA) jsou to vlákna z lineárních makromolekul, v jejichž řetězcích se opakují funkční amidové skupiny (Karbonylová skupina).Polyamid (PA) má vysokou pevnost a odolnost proti otěru, je chemicky odolný a dobře absorbuje vibrace. Dva základní typy jsou extrudovaný a litý. Litý je tužší, s větší odolností proti otěru a nižší nasákavostí. PA se vyrábí v různých modifikacích – PA 6, PA 6.6, PA 11, PA 12, které mohou mít ještě různá plniva pro vylepšení zejména kluzných vlastností. Snáší provozní teploty od –40 do +100 °C.  PA 6 je univerzální plast pro konstrukci a údržbu strojů.

Vlastnosti

·                          vysoká pevnost za sucha i za mokra

·                          vysoká odolnost v oděru

·                          vysoká pružnost

·                          možnost trvalého plisování

·                          vysoká biologická odolnost

·                          stálost vůči chemickým činidlům, hlavně alkáliím

·                          nízká specifická váha, velký specifický objem

·                          velmi snadné udržování (praní, sušení)

·                          nízká hygroskopičnost (zeslabuje se použitím směsi PAD/CE)

·                          nepříjemný studený omak hladkého hedvábí (odstraňuje se tvarováním vlákna)

·                          vznik statické elektřiny při výrobě i použití (ruší se antistatickými preparacemi)

·                          velmi dobrá barvitelnost závisí na typu vlákna

 

Výchozí materiál pro všechny druhy PA je ropa, ze které vznikají chemickým procesem základní suroviny. S výrobou se započalo v roce 1939. V roce 2009 se ve světě vyrobilo 3,5 milionů tun polyamidových vláken (více než 90% jako filamenty), z toho asi 600 tisíc tun v Evropě. Z celkové produkce připadalo 68 % na PA 6, 30 % na PA 66 a 2 % na aramidy a ostatní druhy polyamidů.

 

Svařování patří mezi pracovní činnost, u které se vyskytuje zvýšené riziko ohrožení zdraví, proto existují speciální ochranné pomůcky a metody, které se snaží tato rizika minimalizovat nebo zcela odstranit.

Při svařování je třeba pracovníka (svářeče) chránit před:

·                           úrazem elektrickým proudem

·                           popálením

·                           rozstřikem kovů a strusky

·                           nadýcháním zplodin ze sváření

·                           zářením

 

Jaká jsou rizika ohrožení zdraví při sváření
Mezi hlavní rizika ohrožení zdraví při svařování patří:

·                           ultrafialové a infračervené záření, která způsobují popálení sítnice a ožehnutí rohovky

·                           výpary, aerosoly, dýmy ze svařování – obsahují škodlivé látky a mohou způsobit bolesti hlavy, v krku nebo zvýšenou únavu

·                           popáleniny – jsou způsobeny rozstřikem rozžhaveného kovu z tavné lázně

·                           hlučnost – vysoká hlučnost je závislá na metodách svařování

 

Jakými ochrannými pracovními pomůckami se při svařování chránit
Před různými výpary, aerosoly a dýmy je nutné chránit zaměstnance na pracovišti odsávacím zařízením, osobní filtrací nebo přívodem čerstvého (filtrovaného) vzduchu do svářečské kukly.

Existují dva typy ochrany před parami, statické a mobilní. Statické systémy, které jsou zabudované v dílnách a výrobních provozech, kde je odvětrávání zajištěno filtrační odsávací jednotkou (s mechanickou i chemickou filtrací.) a systémem potrubí a flexibilních odsávacích ramen přímo nad pracovištěm, kde se svařuje. Mobilní osobní filtrační jednotky jsou váhově a rozměrově přizpůsobeny tak, aby se s nimi svářeč mohl volně pohybovat, např. připevněním na záda svářeče. Vzduch je v takových filtračních jednotkách přečištěn a poté hadicí vháněn do svářecí kukly, kde vytlačuje kovovými párami znečištěný vzduch.

Další podrobnosti upravuje legislativa BOZP.


Bc. Kateřina Březová
EKOPORADENSTVÍ

 

 

Ivo Dundáček

Recyklace plastu

Dobrý den, chtěli bychom založit menší firmu na recyklaci plastů a sháníme někoho kdo by nám poradil s dotacemi a vybavením.

Odpověď:

Dotace lze čerpat pouze pro firmy s min. 2 roky podnikatelské historie. Cca během května budou uveřejněné dotační výzvy, které budou financovat nákup technologií. Dotace se pohybuje mezi 25-45%.
 
Industry EU

Jan Majer

Recyklace plastů

Dobrý den, prosím o radu v oblasti recyklace plastů. Moje představa je založení firmy, která bude zpracovávat plast(plastové láhve a pod.) na granulát k dalšímu zpracování. Jsem z Jablonce nad Nisou, v tomto oboru nemám zkušenosti, mám vkladový kapitál 500.000,-- Kč. Provozní prostory jsem schopen zabezpečit formou pronájmu vhodného prostoru. Chtěl bych zakoupit stroj na recyklaci pet lahví a jiného plastu. Chtěl jsem se zeptat na přibližnou cenu stroje, kde je možné ho sehnat, na nabídku lisovaných pet lahví a na odběratele výsledného granulátu(zda je o tento produkt zájem). Dále by mně zajímala možnost dotací a úvěru a stanovisko ochrany přírody při zpracování druhotného odpadu(pet lahví). Moje představa je dílna o velikosti dvou garáží, kam bych umístil stroj na recyklaci a k tomu kryté skladovací prostory na lisované pet láhve a na výsledný granulát. Tuto práci bych vykonával s jedním pomocníkem ke stroji a jedním manipulantem, který by skládal a navážel materiál k recyklaci a hotový granulát. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Plasty jsou dnes úplně všude. Doslova. Ale teď se o nich konečně začíná mluvit. Každý rok skončí v oceánech až 12 miliónů tun plastů, které se dostávají do všech zákoutí našich oceánů i do potravního řetězce mořských živočichů i lidí. EU je po Číně druhým největším producentem plastu. Statistiky jsou děsivé:

  • V EU se každý rok vyrobí 25,8 milionů tun plastů, z nichž 70 % jde na skládky nebo do spaloven.
  • Ze zemí EU se každý rok dostane do oceánů 150 - 500 000 tun plastu.
  • V zemích EU se do životního prostředí uvolní 75 - 300 000 tun mikroplastů.

Miliony tun odpadu, převážně plastového, končí každý rok v mořích a díky tomu vznikají útvary jako Great Pacific Garbage Patch (Velký pacifický odpadkový pás). Jedná se o jakousi skvrnu tvořenou zejména plasty a chemickými kaly, která významně ovlivňuje a ohrožuje mořský biotop a je hrozbou pro celý mořský ekosystém, počínaje zooplanktonem a konče rybami či mořskými ptáky.

Bez plastů si nedokážeme představit současný život a mnozí lidé v nadsázce nazývají dnešní dobu dobou plastovou, podobně jak byla v minulosti třeba doba železná či bronzová. Plasty mají jistě velkou řadu předností a nacházejí uplatnění ve všech odvětvích lidské činnosti, jejich nespornou nevýhodu je však velmi dlouhá doba rozkladu v přírodě (desítky let ale i desetitisíce let). Plasty se však dají poměrně úspěšně recyklovat a dále využívat a nemusí zbytečně končit na skládkách.
Recyklace plastů je podobně jako ostatní recyklace šetrná k životnímu prostředí. Napomáhá úspoře primárních surovin, které v mnohých případech velmi rychle docházejí. V případě plastů se jedná např. o ropu. Na výrobu plastů je užito kolem 4% celkové produkce ropy, což by se mohlo zdát jako malé množství. Musíme však vzít v potaz, že se ročně vyrobí desítky milionů tun plastů a to znamená i nemalé množství ropy, nemluvě o spotřebě chemických aditiv. Výstupem recyklace jsou nejrůznější výrobky, nedochází ke zbytečnému skládkování. Plasty jsou též díky vysoké výhřevnosti vhodným alternativním palivem, když recyklace není možná. V žádném případě bychom však neměli plasty pálit v domácích podmínkách, dochází totiž k uvolňování všelijakých sloučenin, které způsobují podráždění, ospalost ale i rakovinu.

 

Recyklační průmysl je proto dnes rychle se rozvíjejícím odvětvím, zejména v oblasti plastů. Výrobou recyklačních strojů, a odběrem či zpracováním recyklovaných materiálů se dnes zabývá již velmi mnoho firem. Inspiraci lze např. najít zde:

http://www.recyklacni-stroje.eu/nase-nabidka/recyklace-plastu/ nebo zde http://www.plasticportal.cz/cs/podla-cinnosti/ci/834/,

či zde: https://investree.cz/recyklace-plastu/, či https://www.nazeleno.cz/recyklace-plastu-v-domacich-podminkach-potrebujete-prostor-a-par-stroju.aspx, http://vedaprozivot.cz/sd/novinky/hlavni-stranka/140506-recyklace-plastu-snadno.html.

 

Co se týče založení a vzniku samotné výroby (záměru), doporučuji tento předem projednat na místní obci, dále odboru životního prostředí městského úřadu (ORP), příp. na krajském úřadu (odbor ŽP). Ještě před příchodem na jakýkoliv úřad je dobré mít k dispozici všechny technické údaje záměru (kapacita výroby, techn. zázemí, odběratele, apod.). Možnost dotací lze projednat na SFŽP (OPŽP).

Řešení efektivního nakládání s odpady má na starosti především Operační program životní prostředí, ale dá se také uvažovat o inovativních projektech financovaných ze strukturálních fondů nebo přímo z Bruselu. Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost se zaměřuje mimo jiné také na výzkumné a vývojové projekty, jejichž výstupy mohou být produkty nebo řešení pro zpracování různých druhů odpadů, jejich recyklaci a další využití. Operační program Životní prostředí je možné využít například pro vytvoření integrovaných systémů nakládání s odpady, systémů odděleného sběru, skladování a manipulace s odpady, na pořízení zařízení pro využívání odpadů, zejména na třídění a recyklaci, rekultivaci a odstranění skládek včetně odstraňování starých ekologických zátěží.

 

S přátelským pozdravem

Bc. Kateřina Březová
EKOPORADENSTVÍ
IČ: 48710806

Kontakty:
Mobily: 607 522 100 / 604 113 145
E-maily:
brezova@tiscali.cz
brezova@ekoporadenstvi.ic.cz
Web: www.ekoporadenstvi.ic.cz

Zobrazeno 1 - 10 z celkem 10 záznamů
Strana: 1
Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU